3p

Folytatódik az időskori ellátások leszakadása a fizetésektől.

Az idei 3 százalék után jövő januárban is 3 százalékos nyugdíjemeléssel számol a kormány, a most benyújtott, 2022-es költségvetési törvényjavaslat szerint. Pontosabban az idei 3,6 százalék után, mivel a tervezett inflációt meghaladó lesz idén a kormány beismerése szerint az áremelkedés átlagos üteme.

 

Kezdődhet a számolás (Forrás: Depositphotos)
Kezdődhet a számolás (Forrás: Depositphotos)

A jövő évi büdzsét 3 százalékos infláció mellett tervezte meg a kormány, s ezúttal egyezik a véleménye a Magyar Nemzeti Bankéval, ahol 2,9-3 százalékos inflációt jeleznek előre 2022-re (az elmúlt években a jegybank rendre pesszimistább volt, és általában igaza lett). S mivel az volt a vállalása, hogy minden évben megőrzi a nyugdíjak vásárlóértékét, ezért a mindenkori inflációval megegyező mértékben emelik januárban a nyugdíjakat. Ha pedig év közben ettől eltérne az infláció, azaz magasabb lenne, akkor kiigazítják a nyugdíjakat. Erre alapesetben novemberben szokott sor kerülni, de idén már nyáron megemeli a járandóságokat a kormány.

Van más, is, ami változatlan. Mégpedig az, hogy a reálérték megőrzése egyben azt is jelenti, hogy a nyugdíjak egyre inkább elszakadnak a bérektől. Utóbbiak ugyanis jóval lendületesebben emelkednek évről évre, mint a járandóságok. Így lesz ez jövőre is a kormány tervei szerint: 7,7 százalékkal nőhetnek átlagosan a bruttó keresetek, és mivel nem lesz adócsökkentés, ami a munkavállalókat érintené (vagyis például a személyi jövedelemadó is marad 15 százalékos), a nettó is ennyivel fog emelkedni.

Tegyük egymás mellé a két számot: 3 százalékos nyugdíjemelés és 7,7 százalékos nettó átlagkereset-növekedés. Máris érthető, hogy miért nyílik tovább az olló a kétféle jövedelem között. Idén egyébként kevésbé rossz a helyzet, mivel a 3,6 százalékos emelés (ideértve az évközi korrekciót) a nettó átlagkeresetek 7 százalékos növekedésével fut versenyt.

Nyugdíjakra amúgy 2022-ben összesen mintegy 4000 milliárd forintot költenek, ezen felül 160,3 milliárdba kerül majd a 13. havi ellátás visszaépítése (ami jövőre már kétheti nyugdíjat jelent), további 68,4 milliárd forint pedig a prémiumra lett félretéve (3,5 százalékot meghaladó gazdasági növekedés esetén ugyanis prémium jár az időseknek).

Ha csak a rendes nyugdíjemeléseket nézzük, akkor a 2020-as évi 142,1 ezer forintos havi átlagos nyugdíj az idei és jövő évi emelésekkel 151 ezer forint fölé emelkedik 2022 januárjára. Ez havi szinten 9,5 ezer forintot fog jelenteni a 2020-as összeghez képest.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Főleg a marketingesek használják a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 15:15
A vállalati edukációban még jelentős tartalékok vannak.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter is beülne Orbán Viktor mellé a Védelmi Tanácsba
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 13:38
A Tisza Párt elnöke felszólította a miniszterelnököt, hogy haladéktalanul tájékoztassa a fejleményekről.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: Megtámadták a szuverenitásunkat!
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 12:53
A külügyminiszter szerint megvédik a rezsicsökkentést.
Makro / Külgazdaság „Nem lehetetlen a hosszú élet, de tenni is kell érte” – mondja Kóka János, a Doktor24 alapító tulajdonosa
Kormos Olga | 2026. április 5. 11:31
A hosszú élet titkáról, a longevity egyszerűen vagy kicsit nehezebben megvalósítható feltételeiről beszélt Kóka János, a Doktor24 Medicina Zrt. alapító tulajdonosa a Klasszis Média Longevity és egészséggazdaság című konferenciáján.
Makro / Külgazdaság Részletes ábra érkezett a tojás áráról
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 09:07
Érdekesen alakult a tojás ára.
Makro / Külgazdaság Sorsdöntő adatok érkezhetnek még a választás előtt
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 08:27
Szerdán jelenik meg a fogyasztói árak márciusi adata.
Makro / Külgazdaság Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 16:35
Az indiai finomítók 7 év után ismét olajat vásároltak Irántól, miután a közel-keleti háború leállította a szállításokat a Hormuzi-szoroson keresztül.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG