2p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Advanced Micro Devices (AMD) félvezetőáramkör-gyártó konszern az adatközponti felhasználásra készült processzorok új generációjának bemutatása alkalmából jelentős mértékben megemelte a kifejezetten a mesterséges intelligencia alkalmazások futtatására szabott mikrochipek iránti globális keresletre vonatkozó becslését.

Az AMD becslése szerint az adatközpontok az idén mintegy 45 milliárd dolláros keresletet támasztanak a mesterséges intelligencia (MI) futtatására alkalmas processzorok iránt, szemben a még júniusban tett 30 milliárd dolláros előrejelzéssel. Az MI-chipek globális piaci forgalma 2027-re pedig már elérheti a 400 milliárd dollárt is az AMD szerint.

Az Advanced Micro Devices két új MI adatközpont-chipet mutatott be az MI300 termékcsaládból: az egyik a szöveg, kép és egyéb média önálló létrehozására alkalmas, úgynevezett "generatív MI" öntanuló alkalmazásokra összpontosít, a másik pedig a szuperszámítógépek speciális feladataira van hangolva. A processzor generatív MI-re szánt változata, az MI300X a legkorszerűbb, nagy adatátviteli sebességű memóriával van ellátva a nagyobb teljesítmény érdekében.

Szakmai elemzők becslése szerint a Google és a Microsoft által készített speciális processzorokat is beszámítva az Nvidia az MI-chipek piacának nagyjából 80 százalékát uralja. Az Nvidia az idén eddig 29,12 milliárd dolláros bevételre tett szert adatközponti chipekkel. Az AMD szerdán bemutatott MI300-as termékcsaládja az Nvidia zászlóshajó MI-processzorainak támaszt konkurenciát.

Az új chipgeneráció bemutatása alkalmából Lisa Su vezérigazgató elmondta, hogy az AMD az elkövetkező évre 2 milliárd dollárt "jóval meghaladó" szállítási kapacitással rendelkezik az új MI-chipekből és ennek a felvevőpiaca is bőven biztosítva van az ügyfeleik körében.
Az AMD az új chipcsaláddal együtt bemutatta a mesterséges intelligencia futtatásához szükséges szoftver új verzióját is.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepetésre kamatot vágtak az indiai jegybankárok
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 11:15
Az irányadó ráta 5,5 százalékra csökkent. 
Makro / Külgazdaság Hosszú idő után kapott reménysugarat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 08:35
Áprilisban ugyan még mindig csökkent az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva, de a munkanaphatással kiigazított 2,3 százalékos mínusz a tizennégy hónapja tartó negatív trend legalacsonyabb mutatója.
Makro / Külgazdaság Csinosabb számok jöttek a boltokból
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 08:30
Megnőtt a vásárlási kedv áprilisban. 
Makro / Külgazdaság Merz szerint Trump a kulcsember a háború befejezésében
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 07:13
A háború befejezéséről is tárgyalt a német kancellár az amerikai elnökkel. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor egyre nagyobb nyomás alatt van és ez még közel sem a vége
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 19:01
Növekvő hiány, befagyasztott EU-pénzek, milliárdos büntetések – az Euractiv szerint súlyos pénzügyi nyomás alatt áll a magyar gazdaság a 2026-os választások előtt. Orbán „háborúellenes költségvetéssel” válaszol, de Brüsszel újabb jogállamisági vitákra készül.
Makro / Külgazdaság Megint vágott az EKB – itt a legfrissebb gazdasági előrejelzés!
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 15:31
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Brutálisan megnövelné minden NATO-tagország védelmi kiadását Washington
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 13:16
A NATO egészében a bruttó hazai termék (GDP) 5 százalékát kitevő védelmi kiadásokra lesz szükség – jelentette ki az amerikai védelmi miniszter Brüsszelben a NATO védelmi miniszteri találkozója előtt újságíróknak nyilatkozva csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Az új elnök öröksége: gazdasági válság, külpolitikai aknák
Káncz Csaba | 2025. június 5. 09:29
Az új dél-koreai elnök az amerikai-dél-koreai szövetség megerősítésére törekszik, miközben kiegyensúlyozottabb diplomácia mellett száll síkra, amely során javítaná a Kínával és Észak-Koreával való kapcsolatokat. Li szerint Szöulnak ki kell maradnia bármilyen kínai-tajvani konfliktusból. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Orosz gázembargó: váratlan helyről kapott hátszelet a magyar kormány
Wéber Balázs | 2025. június 4. 19:33
Brüsszel 2027 végéig minden orosz gázt kitiltana az EU-ból. Magyarország és Szlovákia már korábban jelezte ellenkezését, most pedig Franciaország és Belgium is erős kételyeket fogalmazott meg a tervvel kapcsolatban. A két nyugat-európai ország, valamint Spanyolország és Hollandia tavaly összesen több mint hatmilliárd euró értékben vásárolt orosz LNG-t.           
Makro / Külgazdaság Elon Musk szerint adósrabszolgaság vár Trump Amerikájára
Privátbankár.hu | 2025. június 4. 18:51
Az Egyesült Államok „adósrabszolgaságba” zuhanásának lehetőségére figyelmeztetett Elon Musk milliárdos vállalkozó, az amerikai kormányzati hatékonyságéért felelős szervezet korábbi vezetője szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG