1p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Javította kedden Lettország államadós-besorolásait a Fitch Ratings, a lett gazdaság erőteljes növekedési kilátásaival indokolva a döntést. A nemzetközi hitelminősítő szerint reális az esélye annak, hogy Lettország 2014-től az euróövezet tagja lehet.

A Fitch Ratings az európai piaci zárások után, kedd este Londonban bejelentette, hogy a hosszú futamidejű lett szuverén devizaadósság kockázati osztályzatát az eddigi BBB mínuszról egy fokozattal BBB-re, a hazai valutában kibocsátott hosszú lejáratú államadósság minősítését ugyancsak egy fokozattal, BBB-ről BBB pluszra emelte.

A Fitch az új hosszú távú besorolásokon is további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást hagyott érvényben.

A lett főváros, Riga

5 százalékos növekedés

A cég indoklása szerint a keddi osztályzatjavítások azt az előrelépést tükrözik, amelyet Lettország tett a szilárd, széles bázisú gazdasági növekedés elérése felé, úgy, hogy mindeközben folytatódott az államháztartási hiány csökkenése, javultak Lettország piaci hozzáférésének kondíciói és csökkentek a külső adósságráták. A hitelminősítő szerint a lett gazdaság figyelemreméltó ellenállóképességet mutat az euróövezeti recesszióval szemben.

A Fitch közölte, hogy 2012 egészére 5,0 százalékos növekedést vár a lett gazdaságban, és bár jövőre valószínűleg 3,0 százalékra csökken a növekedési ütem, még ez is jóval az EU-átlag felett lesz.

9,7 után 1,9 százalékos deficit - jöhet az euró

A hitelminősítő elemzése szerint a felminősítés a költségvetési konszolidációban elért erőteljes eredményeket is tükrözi. A Fitch Ratings londoni elemzőinek előrejelzése az, hogy a GDP-arányos lett államháztartási hiány az idén mindössze 1,9 százalék lesz, vagyis a 2,5 százalékos hivatalos célszintet sem éri el.

A hitelminősítő elemzése kiemeli, hogy 2009-ben még 9,7 százalék volt Lettország államháztartási hiánya, és az azóta végrehajtott kiigazítás a legmeredekebb volt a Fitch által besorolással ellátott államadósok között, a nagy olajexportáló országokat kivéve.

A Fitch Ratings reálisnak minősítette a jövő évre kitűzött 1,4 százalékos, illetve a 2014-re megállapított 0,8 százalékos államháztartási hiánycélt. A hitelminősítő várakozása szerint Lettország 2013 tavaszára teljesíti az euróövezeti csatlakozáshoz szükséges maastrichti feltételeket, és ezután meghívást kap arra, hogy 2014 januárjában belépjen a valutaunióba.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elkeseredett küzdelmet folytat Románia, készenléti állapotot hirdettek az országban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 19:14
Készenléti állapotot hirdetettek Romániában a szárazság, a Duna alacsony vízállása és az energiahiány miatt, a cernavodai atomerőmű kettes blokkjának üzemben tartását pedig vízszabályozási beavatkozással próbálják lehetővé tenni – jelentette be pénteken Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést hívhat össze az Európai Bizottság a Paksi Atomerőmű leállítása miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 15:06
Az Európai Bizottság kész arra, hogy összehívja az úgynevezett villamosenergia-koordinációs csoport rendkívüli ülését, ha leáll a termelés a Paksi Atomerőműben - közölte az Euronews uniós hírcsatorna kérdésére Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője pénteken.
Makro / Külgazdaság Egyetlen cég tette a világ egyik legnagyobb sikersztorijává az apró szigetországot
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 13:28
A mesterséges intelligencia iránti globális kereslet nyomán Tajvan gazdasága a világ egyik leggyorsabban növekvő gazdaságává vált.
Makro / Külgazdaság Még épp jó a lengyel infláció
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 11:01
Lengyelországban, a piaci várakozásoknak megfelelően, 3 százalékra gyorsult az éves infláció júliusban a júniusi 2,5 százalékról.
Makro / Külgazdaság Nem várt meglepetés a német munkanélküliségi adatban
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 10:56
Németországban a várt stagnálás helyett emelkedett a munkanélküliség. A munkanélküliek száma a már politikailag is érzékeny 3 millióhoz közelít.  
Makro / Külgazdaság Továbbra sem jeleznek áremelkedést az ipari adatok
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 08:43
Júniusban az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz viszonyítva átlagosan 0,4 százalékkal alacsonyabbak voltak, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal magasabbak lettek – közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Most már biztos: leáll Paks, asztalra került a kikapcsolási terv – újabb részletek
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:00
Magyar Péter miniszterelnök a Facebookon mondta el a részleteket, kemény lépésekkel készül a kormány.
Makro / Külgazdaság Füstfelhő Szentpétervár felett: külföldre menekülhet az orosz Amazon az ukrán dróncsapások elől
Wéber Balázs | 2026. július 30. 17:01
Kazahsztánban hozna létre raktárbázisokat a legnagyobb orosz online kiskereskedő cég, amelynek infrastruktúráját tucatnyi ukrán dróntámadás érte az elmúlt két hétben. A csapásokban több milliárd dollár értékű áru semmisült meg. Ukrajna célja a cég és az orosz bankrendszer bedöntése, és nem utolsósorban a háború elvitele az orosz átlagemberekhez.
Makro / Külgazdaság Rossz hír a németeknek, többet fizettek a boltokban júliusban
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 14:36
2,8 százalékra gyorsult az infláció júliusban.
Makro / Külgazdaság Akár már csütörtökön teljesen lekapcsolhatják a paksi atomerőművet
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 12:17
A Duna alacsony vízállása a leállás oka, a folyó kiszáradása jövő hétre csak súlyosbodni fog.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG