2p

2021 augusztusa óta a legalacsonyabb inflációt mérték Spanyolországban.

Spanyolországban az előzetes várakozásoknak megfelelően húszhavi mélypontra mérséklődött a fogyasztói áremelkedés üteme márciusban.

A spanyol statisztikai hivatal (INE) pénteken végleges adatként azt közölte, hogy az előzetes becsléssel összhangban 3,3 százalékra mérséklődött az éves infláció a februári 6,0 százalék után.

A fogyasztói áremelkedés lassulása elsősorban a bázishatásnak tudható be, az energiaárak idén márciusban csökkentek, szemben az előző év márciusában látott meredek emelkedéssel, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója okozott.

2021 augusztusa óta a márciusi éves szintű inflációs ráta a legalacsonyabb, főként az áram- és gázárak, valamint a közlekedés árainak esése miatt. Az élelmiszerek és alkoholmentes italok ára némileg csökkenő ütemben emelkedett, márciusban 16,5 százalékkal, míg egy hónappal korábban 16,6 százalékkal. A lakberendezés és háztartási felszerelések, az éttermek és szállodák, valamint a ruházat és lábbelik árai is csökkenő mértékben nőttek. Ezzel szemben az alkoholos italok és a dohánytermékek árai gyorsuló ütemben emelkedtek, a rekreáció és kultúra területén is gyorsult az infláció márciusban.

Márciusban a fogyasztói árak az előzetes becsléssel összhangban 0,4 százalékkal emelkedtek februárhoz képest, amikor 0,9 százalékos havi növekedést regisztráltak.

Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált éves fogyasztói árindex (HICP) 3,1 százalékra esett márciusban Spanyolországban a februári 6,0 százalékról. Havi összehasonlításban a HICP 1,1 százalékra emelkedett márciusban, miután februárban 0,9 százalékos emelkedést regisztráltak.

A magas élelmiszerárak jelentős terhet jelentenek a spanyol háztartások számára. A spanyol kormány december végén jelentette be, hogy egyebek mellett egyes alapvető élelmiszerek áfájának ideiglenes eltörlésével próbálja meg enyhíteni az infláció okozta terheket 2023 első felében Spanyolországban.

Az energiaárak és élelmiszerárak nélkül számolt éves maginfláció alig mérséklődött Spanyolországban, márciusban az előzetes becslésnek megfelelően 7,5 százalékra lassult a februári 7,6 százalék után.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pénzügyi békéltetőkhöz mentek, kifizette kárukat a biztosító
dr. Nagy Olga – dr. Rózsavölgyi Orsolya | 2026. május 18. 19:28
Tanúk, szakértők nélkül is több ügyfél sikeresen egyezett meg biztosítójával anyagi jogvitájában a pénzügyi békéltetési eljárásban. Sokat segíthetnek a fogyasztóknak az általuk hozott fényképek, videók, műszaki szakvélemények a bizonyításhoz. A biztosítók egyedi döntéssel is egyezséget köthetnek, amivel mindkét fél számára elkerülhető a hosszú, költséges bírósági per.
Makro / Külgazdaság Semmi gond a költségvetéssel, a Fidesz szerint csak bűnbakot keresnek Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 19:14
A megszorításoknak próbál megágyazni a vádakkal a Tisza-kormány? A Fidesz szerint ez a helyzet.
Makro / Külgazdaság Le a függőséggel: nagy földgázmezőt kezdenek kiaknázni a szomszédban
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 18:11
100 ezer háztartás igényeit tudják fedezni a wittaui projekt első szakaszában, de ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Most érdemes újépítésű lakást venni Kínában
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 16:49
A világ második legnépesebb országában 11 hónapja a legmeredekebben esett az új lakások ára áprilisban.
Makro / Külgazdaság Miniszterek egész csoportja kíséri el Lengyelországba Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 15:51
Kedden délután landolnak Krakkóban, onnan vonattal érkeznek Varsóba. Szerdán jönnek a csúcstalálkozók.
Makro / Külgazdaság Csökkenti az állampapírok kamatait az ÁKK
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 14:43
Lezárja a fix kamarozású állampapírok futó sorozatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), és péntektől újakat indít azok helyett. A kamatokat is csökkentik 0,5 százalékkal.
Makro / Külgazdaság Ilyen nagyot még soha nem kaszált a Ryanair
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:46
2,26 milliárd euró adózott eredménnyel zártak.
Makro / Külgazdaság Ha nem lenne védett, akor még drágább lenne a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 10:50
A piaci ár emelkedik, a védett ár marad.
Makro / Külgazdaság Fontos adatot közölt az MNB az államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 09:51
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 4964 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG