2p

Nagyon úgy tűnik, hogy a tavaly év végi 73,5 százalékos GDP-arányos államadósságot idén nem sikerül megugrani. A harmadik negyedév végén 75,2 százaléknál járt a tartozás mutatója, az év végén tehát csodára lenne szükség, hogy az államháztartás hozza a tavalyi szintet.

A GDP 75,2 százalékának felel meg az államháztartás bruttó adóssága – vette észre a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatait a Portfolio. A pénzügyi számlák harmadik negyedév végi adatait szerdán tette közzé az MNB.

Az államadósság 2020-ban ugrott fel a GDP 65 százalékáról közel 80 százalékra. Azóta kisebb mértékben csökkentette a kormány, de a tavaly év végi 73,5 százalékos arányhoz képest idén nőhet a mutató. Ez sorozatban a második növekedés, hiszen tavaly is meghaladta az államadósság mértéke a tavalyelőttit.

A Portfolio emlékeztet arra, hogy tavaly úgy sikerült mérsékelni az adósságráta emelkedését, hogy az év utolsó napján az ÁKK mintegy 1000 milliárd forintnyi kötvényt vásárolt vissza a jegybanktól, idén azonban egyelőre nem jelentettek be hasonló tranzakciót.

Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adósságából 2025 harmadik negyedévének végén 56 326 milliárd forintot tettek ki az hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, 7118 milliárd forintot a felvett hitelek és 702 milliárd forintot a betétek. Az adósságállományon belül 21 510 milliárd forint (33,5 százalék) volt a devizában denominált tartozás, a külföldi hitelezőkkel szemben 24 287 milliárd forint, a belföldi szektorokkal szemben pedig 39 860 milliárd forint tartozás állt fent.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepő posztot tett ki Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:22
Január 5-re nemzetközi sajtótájékoztatót hirdetett Orbán Viktor, de úgy tűnik, még erre az évre is maradt mondanivalója. Az év utolsó napján délután 1 órakor élő interjút ad közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Uniós pénzből épül meg Moldova első autópályája – Székelyföldre is el lehet majd jutni rajta
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 15:33
A végpont a román-moldáv határon túl lesz.
Makro / Külgazdaság Jobb év vár 2026-ban a nyugdíjasokra
Dobos Zoltán | 2025. december 30. 14:33
Nyugdíjemelés lesz, érkezik a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizennegyedik havi juttatás egyheti összege is. De vajon érkezik-e nyugdíj-kiegészítés, és várhatnak-e nyugdíjprémiumot idős honfitársaink az előttünk álló évben?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 60 milliárdot az Orbán-kormány, de némi zavar is volt az erőben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:43
Volt olyan kincstárjegy a keddi aukción, amire nem érkezett elég ajánlat. De emelkedtek vagy csökkentek az átlaghozamok?
Makro / Külgazdaság Május előtt nem mondanak ítéletet a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 12:09
Közzétették a menetrendet a hitelminősítők.
Makro / Külgazdaság Év végére még kapnak egy gyomrost az autósok a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 10:47
Már érezhető a legutóbbi áremelkedés hatása.
Makro / Külgazdaság Adókedvezmény jár a hálózat fejlesztéséért – itt a rendelet
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:44
Akár 80 százalékos adókedvezményt is lehet szerezni a következő öt évre – de kinek?
Makro / Külgazdaság A külföldieknek beruházási paradicsom vagyunk, a hazai kkv-knak jön a támogatás
Imre Lőrinc | 2025. december 30. 09:27
Látszólag szöges ellentétben állnak egymással Szijjártó Péter szavai és a Központi Statisztikai Hivatal adatai. A külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, hogy 2025-ben minden idők harmadik legtöbb külföldi befektetése érkezett Magyarországra, miközben a KSH szerint közel két éve csökken a nemzetgazdasági beruházások volumene. A jelenség hátterét, valamint az év legfontosabb, vállalkozásokat segítő intézkedéseit laptársunk, az Mfor.hu foglalta össze.
Makro / Külgazdaság Bóvli lett Budapest, Karácsony Gergely szerint ez a kormány politikájának következménye
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:03
A befektetési szint alá ontotta Moody's a főváros besorolását, a főpolgármester szerint „ezt nem fogja megúszni” a kormány.
Makro / Külgazdaság Mindent borít az állítólagos ukrán dróntámadás
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 08:49
Putyin életére törtek volna az ukránok? Zelenszkij tagad, Trump dühös, az oroszok „felülvizsgálják” álláspontjukat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG