6p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

November 3-án délig jelentkezhetnek a technikumokban és szakképző iskolákban tanuló diákok a III. Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyre – hangzott el a szervezők által rendezett mai sajtótájékoztatón. Eddig már több mint 1200-an regisztráltak, négy fős csapatokban a megmérettetésre, amely három fordulóból áll és nem csak a győztesek részesülnek értékes díjakban. A verseny fővédnöke Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV) vezető államtitkár.

A Privátbankár.hu Kft. a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány támogatásával már harmadszor rendezi meg a Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! című diákversenyt. Hasonlóan az első, tavaly ősszel lebonyolított vetélkedőhöz, ezúttal is a technikumok és a szakképző iskolák tanulói mérhetik össze a pénzügyekről megszerzett elméleti és gyakorlati tudásukat, online térben, három fordulóban, 2021. november 4. és december 9. között.

A szervezők a verseny támogatóival együtt a programot kifejezetten edukációs céllal állították össze. Fotó: Privátbankár.hu
A szervezők a verseny támogatóival együtt a programot kifejezetten edukációs céllal állították össze. Fotó: Privátbankár.hu

A szervezők a verseny támogatóival együtt a programot kifejezetten edukációs céllal állították össze, s szeretnék, ha a diákok gyakorlati tudásra tennének szert játékos módon. Azokat a diákokat is szeretnék minél nagyobb számban megszólítani, akik kevésbé jó háttérrel rendelkeznek.

Mikor lesz a verseny?

A verseny – mely szakértői bizottságának elnöke Bod Péter Ákos volt jegybankelnök – három, online megrendezett fordulóból áll.

  • Az első forduló időpontja: 2021. november 4.
  • A második forduló időpontja (megyei versenyek): 2021. november 9-23.
  • Az országos döntő időpontja: 2021. december 9.

Hogyan kell jelentkezni?

A versenyen érvényes tanulói jogviszonnyal rendelkező nappali tagozatos diákok négyfős csapatokban vehetnek részt, korhatár nélkül, amennyiben 2021. november 3-án délig kitöltik a diakforum.hu oldalon található jelentkezési lapot. A versennyel kapcsolatos további információk és a versenyszabályzat is itt található. A szervezők próba versenyfeladatokat is közzétettek ezen az oldalon, így a diákok, illetve bárki más már most tesztelheti a tudását.

Mit lehet nyerni?

Nem csak a győztes csapat tagjai részesülnek jutalomban, a verseny támogatói, szakmai partnerei ugyanis számos értékes díjat ajánlottak fel:

  • Az Államadósság Kezelő Központ fejenként 100 ezer forint értékű tárgynyereményt ajánlott fel a győztes csapat tagjainak.
  • A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2x125 000 forint összegű ajándékutalvánnyal jutalmazza az országos döntőben 2. és a 3. helyen végző csapatokat.
  • A Pénzügyminisztérium 150 ezer forint értékű ajándékutalványt ajánlott fel, amelyet a zsűri ítél oda a megyei versenyen jól szereplő csapatoknak.
  • A Magyar Biztosítók Szövetsége egy laptopot ajánlott fel annak a pedagógusnak, aki a legtöbb diákot készíti fel a versenyre.
  • A Fundamenta-Lakáskassza a három, legtöbb csapatot indító pedagógus számára egyenként 50 ezer forint értékű ajándékutalványt ajánlott fel.
  • A Pénziránytű Alapítvány az országos döntő első 3 helyezett csapatának 1-1 hordozható bluetooth hangszórót ajánlott fel.

„A pénzügyi tudatosság és a fogyasztóvédelem kéz a kézben jár. Márpedig, ha alapvető tudásunk van, akkor védelem is van a kezünkben. Ezért már gyermekkorban fontos azt kommunikálni, hogy a pénzügyektől nem kell félni, mert nem egy misztikus valami. Ha iskoláskorban ez a tudásátadás megkezdődik, az segít a későbbi céljaik tervezésében, a megtakarításaikban, vagy hogy elkerüljék azokat a bizonyos csapdákat” – mondta el Balogh László, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára.

Sinkáné dr. Csendes Ágnes, a NAV adóügyi szakfőigazgatója azt emelte ki, hogy „fontos az állampolgárok adótudatossága, ezért nem mindegy, hogy milyen szinten állnak ezen a téren. Pusztán a jogszabályismeret kevés, lényeges annak az elfogadása is, csak abból következhet az adótudatosság. Ezért az adótudatossági stratégiánkban kiemelt szerepe van a fiatalok edukálásának, hiszen ők még nem is tudják, hogy nagyon gyorsan kerülhetnek olyan élethelyzetbe, amikor szükségük lehet erre a tudásra. Ez a verseny pedig kicsit játékosabb eszközökkel segíti hozzá őket a magabiztos adótudatosság kialakításában.”

A Fundamenta-Lakáskassza Zrt. elnök-vezérigazgatója, Tátrai Bernadett azt tartotta fontosnak hangsúlyozni, hogy „a lakáskassza-takarékrendszerrel a hosszú távú öngondoskodás filozófiáját képviseljük. Ennek kialakítását korán kell kezdeni, amely generációkon átívelő feladat és felelősség. Fontos az otthon látott minta, de nem minden családban találkoznak ezzel a gyerekek. Ezért a mi feladatunk is ennek pótlása. Az már látszódik, hogy van még dolgunk, hiszen a pénzügyi tudás szintjén nem vagyunk elmaradva az OECD-országoktól, ám pénzügyi viselkedésben már igen: sokan nem tudják a tudásukat hasznosítani. Abban is segít ez a verseny, hogy hosszútávú pénzügyi céljai ne csak a lakosság 35 százalékának legyen Magyarországon.”

„A Magyar Nemzeti Bank Pénziránytű Alapítványának pénzügyi edukáció melletti elkötelezettségét mutatja, hogy az általános iskola harmadik osztályától a középiskola végéig jelenleg 450 ezer munkafüzettel vagyunk jelen a közoktatásban, amelyre egyre többen tartanak igényt. 2700 tanárnak tartottunk eddig akkreditált, ingyenes tanárképzést, és 44 kisfilmet készítettünk a pénzügyekről, amelyek szórakoztatva tanítják a gyerekeket” – fejtette ki Hergár Eszter, az alapítvány kuratóriumának elnöke.

Kadocsa Balázs, az Államadósság Kezelő Központ főosztályvezetője azzal indokolta, miért támogatják a diákverseny ezen évadját is, hogy „kiemelt generációt képviselnek a mai gyerekek a jövőben. A verseny is hozzájárul ahhoz a tudáshoz, amivel pénzügyi befektetőkké válhatnak, s esetleg a szüleiket, a nagyszüleiket is segíthetik ebben, akik önhibájukon kívül hátrányban vannak ezen a téren.”

Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) kommunikáció vezetője pedig arra mutatott rá, hogy „miközben 14 millió szerződést kezel a szektor, a biztosítási ügyek mégis mindig kicsit háttérbe szorulnak a lakosság körében, ezért fontos tudatos fogyasztókat nevelnünk. Ehhez pedig minden jó eszközt be kell vetnünk. Ezért jó, hogy ez a verseny a háttérbe szoruló iskolákat is megszólítja, mert ott még kevesebb az ismeret a biztosítási szektorról.”

A tavaly ősszel győztes békéscsabai CA$Hual csapatát felkészítő tanár, Uhrin Györgyi a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az idén is elindulnak, mivel szeretnék megvédeni a címüket. Míg a második helyezett szegedi Tsalád-ot mentoráló Szabó Tibor kifejezte azon reményét, hogy az idei évad döntője már nem online, hanem személyesen tud lezajlani.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 13:37
Ezeket is egyértelművé tette a Tisza-kormány pénzügyminiszter-jelöltje, Kármán András a parlamenti bizottsági meghallgatásán.
Makro / Külgazdaság Gyermekvédelem, esélyegyenlőség, munkaerőpiac – ismertette terveit a Tisza leendő minisztere
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 10:44
Lezajlott egy újabb miniszteri meghallgatás. 
Makro / Külgazdaság Napokon belül kényszerhelyzetbe hozhatja a Tisza-kormányt a védett üzemanyagár
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 08:51
Magyar Péter arról beszélt, hogy a Tisza-kormány ragaszkodik az üzemanyagok hatósági áraihoz. A helyzet azonban egyre inkább hasonlít a 2022 végére jellemző káoszhoz, amikor a benzinkutak előtt hosszú kocsisorok várakoztak, és az előző kormánynak meg kellett szüntetnie az árstopot.
Makro / Külgazdaság Nincs könnyű helyzetben a magyar gazdaság, gyenge a termelékenység
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 06:59
A magyar gazdaság termelékenysége akkor zárkózhat föl az európai szintre, ha tartósan magas növekedési ütemet ér el, a széles körű felzárkózás az elmúlt másfél évtizedben annak ellenére sem sikerült, hogy a gazdasági teljesítmény több ágazatban is javult – állapította meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. MTI-hez eljutatott elemzésében.  
Makro / Külgazdaság Kemenesi Gábor: Iszonyú konteó- és dezinformációs zaj van a hantavírus körül
Kormos Olga | 2026. május 11. 18:54
Igaz, hogy a hantavírus miatt Tenerifén veszteglő óceánjáró hajó evakuálásának első üteme befejeződött, de a három haláleset mellett a kiszállt utasok közül kettőnek pozitív lett a tesztje. Ám a pánikhelyzet közepette Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint nem árt józan ésszel közelíteni ezt a rágcsálók okozta tengerentúli vírust, hiszen nagy eséllyel ezt a járványt is a korábbiakhoz hasonlóan kezelni lehet.
Makro / Külgazdaság Több mint 700 millió eurónyi EU-s pénz veszhet el, ha itt nem kapnak észbe
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 16:55
A balkáni országoknak is figyelnie kell. 
Makro / Külgazdaság Lannert Judit saját kérésére nevezték el minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 16:29
Az Oktatási Bizottság meghallgatta Lannert Judit leendő oktatási és gyermekügyi minisztert. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter leendő belügyminiszterét arról is kérdezték, miért vállalta el a munkát
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 14:59
Elmondta azt is, mit tekint az új Belügyminisztérium legfontosabb feladatának.
Makro / Külgazdaság Könnyedén vette az első akadályát Ruszin-Szendi Romulusz
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 14:11
Tmogató tartózkodásokat is kapott a Tisza-kormány honvédelmi miniszterjelöltje.
Makro / Külgazdaság Kapitány István felfedte lapjait: ez várható a gazdaságban a Tisza-kormánytól
Imre Lőrinc | 2026. május 11. 13:52
Május 11-én hétfőn, a Tisza leendő minisztereinek bizottsági meghallgatásával kezdődött el az első igazi munkanap az Országgyűlésben az alakuló új kormány számára. Kapitány István, a Tisza gazdasági és energetikai miniszterjelöltje is felfedte a következő 4 év legfontosabb célkitűzéseit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG