2p

Az amerikai gazdaság technikai értelemben recesszióba került, miután a második negyedévben is csökkent a hazai össztermék (GDP) évesített ütemben.

A kereskedelmi minisztérium csütörtökön első becslésként azt közölte, hogy a GDP 0,9 százalék évesített ütemben csökkent a június végével záródott három hónapban, miután az előző három hónapban a gazdaság teljesítménye 1,6 százalékkal esett. Technikai recessziónak számít, ha a gazdaság két egymást követő negyedévben zsugorodik - írja az MTI.

Az elemzők 0,5 százalékos GDP-növekedést vártak. Hivatalosan azonban még nincs recesszió, annak kezdetét a független, nem kormányzati szervezetként működő gazdasági ciklusokat értékelő Nemzeti Gazdaságkutató Iroda (NBER) rögzíti.

Ez már csak egy hajszálnyira van a recessziótól. Fotó: Depositphotos
Ez már csak egy hajszálnyira van a recessziótól. Fotó: Depositphotos

A nonprofit alapon működő, Cambridge-i (Massachusetts) székhelyű gazdaságkutató intézet nem a szokásos módon - két egymást követő negyedévi GDP-csökkenés alapján -, hanem négy kulcsmutató, mint például a munkanélküliség, az ipari termelés több hónapnyi alakulását értékelve állapítja meg, milyen ciklusban van a gazdaság.

A csütörtökön közölt előzetes adat meglepetésként érte a piacot. Különösen azután, hogy Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed vezetője egy napja még azt mondta, hogy a gazdaság valószínűleg nincs recesszióban. A kellemetlen hír hatással lehet a jegybank monetáris politikájára, és a tervezett kamatemelések lassulását válthatja ki.

A nem végleges adatok szerint az Egyesült Államok GDP-jének mintegy kétharmadát adó fogyasztói kiadások 1 százalékkal nőttek a második negyedévben, miután az első negyedévben nagyobb, 1,8 százalék volt a bővülés. A beruházások 14 százalékkal, míg a szövetségi kormányzati kiadások 1,9 százalékkal csökkentek.

A június végével záródott három hónapban az export 18 százalékkal nőtt, míg az import mindössze 3,1 százalékkal bővült.

A Fed által az inflációs kockázatok felmérésekor szorosan figyelemmel kísért, élelmiszerektől és energiaáraktól megtisztított index (Core CPI) 4,4 százalékkal emelkedett az előző három hónapban mért 5,2 százalékos növekedés után. Az elemzők 4,5 százalékot vártak.

A kereskedelmi minisztérium augusztus végén hozza nyilvánoságra a GDP második negyedévi alakulásával kapcsolatos felülvizsgált, de még mindig nem végleges adatát, majd szeptember végén a ismerteti a végleges számokat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszaestek a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 17:30
Kínában az év első 11 hónapjában 7,5 százalékkal esett a külföldi működőtőke-befektetés (FDI) értéke éves összevetésben, miután az első 10 hónapban 10,3 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Így várták Oroszországban, és kisebb is lett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:40
Az orosz jegybank pénteken az elemzői várakozásokkal összhangban 16,5 százalékról 16,0 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot.
Makro / Külgazdaság Majdnem vétózott Brüsszelben Orbán Viktor – miért engedte át az Ukrajnának szánt hitelt mégis?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:59
Felvetődött benne a gondolat, de nem akart mindenkivel szembekerülni. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság A japán jegybank 30 éves csúcsra emelte a kamatokat, további szigorítást jelzett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:40
A Japán Jegybank (Bank of Japan, BOJ) pénteken 30 éve nem látott szintre emelte az irányadó kamatokat, újabb mérföldkőhöz érve a több évtizedes, rendkívül laza monetáris politika és a közel zéró hitelköltségek felszámolásában.
Makro / Külgazdaság Szombattól tele is kérhetjük?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:41
Még olcsóbb lesz a tankolás – már akinek.
Makro / Külgazdaság Meglepő, ki kaszálta el az orosz vagyon elvételének tervét Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:57
Nem a magyar és nem is a belga miniszterelnök verte be az utolsó szeget a jóvátételi hitel koporsójába.
Makro / Külgazdaság Jövőre még durvábban hódíthatnak a kínai autók
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:54
Teljesen átrendezik a piacot Európában és Magyarországon is. Célkeresztben a prémiumok?
Makro / Külgazdaság Gyorsuló növekedés, de gyorsuló infláció is jön? Ezeket az adatokat jósolják jövőre az OTP elemzői
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:09
Mire számíthatunk jövőre a magyar gazdaságban? Az OTP elemzői szerint főleg a választás előtti osztogatás fűtheti a növekedést.
Makro / Külgazdaság Ez is eljött: több magyar keres nettó 400 ezer forint felett, mint alatta
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:44
Közzétette októberi kereseti adatait a KSH: eszerint a fizetések középértéke már meghaladja a 400 ezer forintot, az átlag pedig a 480 ezret. A közszféra dolgozóinak keresete továbbra is nagyobb mértékben emelkedik, mint a versenyszférákban dolgozóké.
Makro / Külgazdaság Nagyítóval kell keresni a pozitívumokat a KSH legfrissebb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:35
A természetes fogyás például egy picit csökkent – szinte minden más adat elég lesújtó a KSH népességre vonatkozó friss számaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG