5p

A Fed döntéshozói a szerdai kamatemeléssel minden bizonnyal ahhoz a mérföldkőhöz érkeznek, ahol tényleg véget vetnek az amerikai gazdaság járvány alatti támogatásának, és tesztelni kezdik, hogy a növekedés folytatódhat-e a jegybank aktív segítsége nélkül.

Az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) szerdán este 8-kor várhatóan 0,75 százalékponttal 2,5 százalékra emeli az irányadó kamatlábat a magas infláció elleni küzdelemben, és eléri a járvány előtti legmagasabb szintet, a figyelem ezért sokkal inkább arra irányul, hogy a gazdasági lassulás jeleit mennyire veszik figyelembe a döntéshozók.

Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke. A Fed tesztelni kezdi, hogy folytatódhat-e a növekedés a jegybank aktív segítsége nélkül. Fotó: EPA/SHAWN THEW
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke. A Fed tesztelni kezdi, hogy folytatódhat-e a növekedés a jegybank aktív segítsége nélkül. Fotó: EPA/SHAWN THEW

Az éves infláció júniusban a várakozásoknál nagyobb mértékben 9,1 százalékra emelkedett, amely több mint negyvenéves csúcsot jelent, és messze meghaladja a Fed 2 százalékos célsávját. A szövetségi alapkamat – amely a Fed legfontosabb eszköze az infláció csökkentésére – várható emelésével az amerikai jegybank eléri azt a 2,4 százalék körüli semleges szintet, amelyről elemzők úgy vélik, hogy már nem ösztönzi a gazdaság működését.

Az éves infláció alakulása az Egyesült Államokban (százalék) Forrás: tradingeconomics.com
Az éves infláció alakulása az Egyesült Államokban (százalék) Forrás: tradingeconomics.com

Az amerikai monetáris politika története egyik leggyorsabb szigorítási ciklusába lépett, hiszen alig több mint négy hónappal ezelőtt az irányadó kamatláb még nulla közelében volt, és a Fed havonta több milliárd dollár értékben vásárolt kötvényeket, hogy segítse a gazdaságot a járványból való kilábalásban.

Bár az inflációt, úgy tűnik, eddig kevéssé sikerült lehűteni, a gazdasági feszültségek jelei egyre inkább láthatóak, ez pedig mind sürgetőbben veti fel a kérdést a Fed döntéshozói számára, hogy mennyire kell szigorítani a monetáris politikát az áremelkedés lassításához, hogy közben még elkerülje a recesszió kiváltásának kockázatát.

Sokan már az e heti kétnapos kamatdöntő ülés előtt is olyan súlyosnak ítélték az inflációs problémát, hogy nagyjából egy a négyhez esélyt adtak arra, hogy a Fed meglepi a piacokat az irányadó kamatláb nagyobb, 1 százalékpontos emelésével. Ez az 1980-as évek eleji, Paul Volcker akkori Fed-elnök által alkalmazott emelésekre emlékeztetne.

Ahogy a Fed döntéseinek gazdaságra gyakorolt hatása egyre nyilvánvalóbbá válik, a kérdés az, hogy fennáll-e a túlzás veszélye.

A vita áttevődik azokra a kérdésekre, hogy a gazdaság el tudja-e kerülni a recessziót az elkövetkező hónapokban: Milyen mélyre kell esnie az inflációnak, mielőtt a Fed tisztviselői arra a következtetésre jutnak, hogy az infláció ellenőrzés alatt van? Milyen magasra kell emelkednie a kamatlábaknak ahhoz, hogy ez megtörténjen? Mekkora lesz az ára a lassabb gazdasági növekedésnek és a növekvő munkanélküliségnek?

Az amerikai kötvénypiac több mutatója a recesszió megnövekedett valószínűségét jelzik: a 2 éves amerikai kincstárjegyek hozamai jelenleg magasabbak, mint a 10 éves kincstárjegyeké, ami a közeljövő gazdasági növekedésébe vetett hit elvesztésének tipikus jele, és azt vetíti előre, hogy a Fed viszonylag rövid időn belül kamatcsökkentésre kényszerülhet.

A 2 éves amerikai államkötvény hozama (százalék) Forrás: tradingeconomics.com
A 2 éves amerikai államkötvény hozama (százalék) Forrás: tradingeconomics.com

A 10 éves amerikai államkötvény hozama (százalék) Forrás: tradingeconomics.com
A 10 éves amerikai államkötvény hozama (százalék) Forrás: tradingeconomics.com

A gazdaság megtorpanásától való félelmet a Walmart keddi jelentése is növelte. A kiskereskedelmi lánc – amelynek forgalma széleskörű képet ad a fogyasztók magatartásáról – csökkentette profitvárakozásait, és jelezte, hogy az infláció arra kényszerítette a vásárlókat, hogy a magasabb árrésű cikkek, például az elektronika és a ruházat helyett élelmiszerre és üzemanyagra költsenek. A General Motors pedig azt közölte, hogy az inflációra reagálva és egy esetleges szélesebb körű gazdasági lassulás elleni védekezés érdekében csökkentette a munkaerő-felvételt. Emellett az újlakás-eladások máris a világjárvány kezdete óta a legalacsonyabb szintre estek vissza.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium csütörtökön várhatóan a második negyedévi GDP előzőhöz viszonyított 0,5 százalék körüli gyenge növekedéséről számol majd be. A jövő heti foglalkoztatási adatokból pedig kiderül, hogy júliusban folytatódott-e a robusztus munkahelyteremtés, amely jelenleg az amerikai gazdaság fontos erőssége.

Greg Daco, az EY-Parthenon vezető közgazdásza szerint az amerikai gazdaság „az év első felében valószínűleg zsugorodott, de a munkahelyek száma továbbra is erőteljesen növekszik. Az infláció rekordalacsony fogyasztói hangulathoz vezet, de a fogyasztók még mindig költenek”, ahogy a vállalkozások is. Az USA jelenleg „a paradoxonok világa”.

A szeptemberi kamatdöntő üléssel kapcsolatban annyi látható előre, hogy ha az infláció az ülés előtt enyhülne, az utat nyithat a Fed számára a lassításhoz. Majd akár néhány hónapnyi lassuló infláció is elég lehet ahhoz, hogy a héják és a galambok ismét egymásnak essenek, és újból vita alakuljon ki arról, hogy mekkora recessziós kockázatot érdemes vállalni, az infláció további csökkentése érdekében. (Az inflációs kockázatok miatt jobban aggódó döntéshozók a héják, míg a Fed másik célját, a maximális foglalkoztatást helyezik előtérbe a galambok.)

Az euró az elmúlt két hét nagy esését követően szerdán ismét veszteséget  szenvedett, mivel az orosz gázszállítások csökkentése miatt az energiaárak az egekbe szöktek, míg a dollár a nap folyamán várható amerikai kamatemelés előtt tartotta magát.

Az euró árfolyama kedd éjszaka mintegy 1 százalékkal 1,0108 dollárra esett, ami július 11-e óta a legnagyobb esés, míg szerdán 15:00 körül 1,0145-re erősödött vissza. Közben a vezető európai tőzsdék a nap közepén mind erős pluszban álltak. A forint mindkét devizához képest gyengült, délután 406,1 forintot kellett fizetni egy euróért, míg 400,5 forintot kértek egy dollárért.

Az aktuális árfolyamokat az alábbi hivatkozás alatt tekintheti meg:

Árfolyamok és grafikonok

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG