2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A vártnál nagyobb mértékben csökkent az amerikai gazdaság teljesítménye novemberben az S&P Global beszerzésimenedzser-indexeinek előzetes értékei alapján. A feldolgozóipar termelési teljesítménye a járványvédelmi korlátozások két évvel ezelőtti bevezetése óta első alkalommal fordult csökkenésbe.

Az S&P Global kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) az előzetes értéke novemberben az Egyesült Államokban 46,3 pontra csökkent az előző havi 48,2 pontról.

A BMI csökkenésének a mértéke a GDP 1 százalékos évesített novemberi csökkenésével van összhangban. Fotó: Tradingview
A BMI csökkenésének a mértéke a GDP 1 százalékos évesített novemberi csökkenésével van összhangban. Fotó: Tradingview

Az index összetevői közül a feldolgozóipari és a szolgáltatóipari is a vártnál nagyobb mértékben csökkent az előző havihoz képest. A feldolgozóipari 47,6 pontra, 30 havi mélypontra 50,4 pontról, a szolgáltatóipari 46,1 pontra, 3 havi mélypontra 47,8 pontról. A feldolgozóiparra 50 pontot, a szolgáltatóiparra 47,9 pontot várt a piac.

A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a zsugorodását, 50 pont feletti értéke pedig az expanziót jelzi.

A felmérés először mutatta ki a feldolgozóipari teljesítmény csökkenését a járványvédelmi korlátozások miatt 2020 közepén bekövetkezett visszaesés óta.

Novemberben csökkent a feldolgozóipar kibocsátási volumene és az új megrendelésekben is élesebb csökkenés következett be, mivel a keresleti aktivitás a tartós infláció és a bizonytalan gazdasági kilátások árnyékolták be. Jó hírnek bizonyult ugyanakkor, hogy a cégek 2019 októbere óta először jelezték a beszállítói teljesítmény javulását.

A gyorsabb átfutási idő azonban sok esetben a nyersanyagok iránti kereslet csökkenésére volt visszavezethető. Erre utal, hogy a beszerzési aktivitás 2020 májusa óta a legnagyobb ütemben csökkent, mivel a cégek a jelentések szerint ledolgozták a felesleges készleteket.

Mind a ráfordítási, mind a kibocsátási árak inflációja enyhült novemberben, a foglalkoztatás növekedési üteme pedig lassult, mivel továbbra is nehézséget okozott a szakképzett munkaerő megtalálása.

Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza szerint a termelési volumen és a kereslet csökkenésének a mértéke a GDP 1 százalékos évesített novemberi csökkenésével van összhangban.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Feleannyira sem emelkedett az átlagnyugdíj értéke, mint az átlagfizetésé
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:08
Az átlagkereset reálértéke 4,8 százalékkal emelkedett, eközben az átlagnyugdíjé csak 2,3 százalékkal. Tovább folytatódik tehát a nyugdíjak leszakadása a fizetésektől.
Makro / Külgazdaság Kiderült, kik vezetik az új kormány hét minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 15:25
A pénzügyminiszter, illetve a gazdasági és energetikai miniszter neve mellett öt másik embert is bejelentett Magyar Péter hétfőn délután. Az is kiderült, mivel foglalkoznak majd azok a minisztériumok, ahol egyelőre nincs kijelölt vezető.
Makro / Külgazdaság Katasztrofális a magyarok mentális állapota
Vámosi Ágoston | 2026. április 20. 15:01
Magyarországon az egészségügyre fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya elmarad a visegrádi országokétól. A változás első lépése az lehet, ha a kormány valóban prioritásnak tekinti az egészségügyet. A legnagyobb megtérülés a gyerekek és a nők egészségi állapotának javításában mutatkozik, de a mentális egészség terén is bőven van fejlődési lehetőség.
Makro / Külgazdaság Így nézhetnek ki a magyar parlamenti bizottságok a következő négy évben
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 14:18
Szétválasztják a parlament Kulturális Bizottságát és a Népjóléti Bizottságot is, újdonság lehet a Digitális, Innovációs Bizottság és a Társadalmi Részvétel Bizottsága. Hamarosan jönnek a miniszterek nevei is.
Makro / Külgazdaság Több száz dolgozót vesz fel a Lidl, a rutinos targoncások és raktárosok bruttó 800 ezer felett is kereshetnek
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 13:55
Közzétette idei béreit az egyik legnagyobb, Magyarországon is jelen lévő kiskereskedelmi üzletlánc. Ősszel új logisztikai központot nyitnak, ahova több száz emberre lesz szükség, és azt is megtudtuk, mennyit kereshetnek a targoncavezetők, vagy a raktári dolgozók.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: tovább szakadnak a piaci árak a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 12:09
Újabb lépéseket tesznek az üzemanyagéárak a normalizálódás irányába.
Makro / Külgazdaság Kétezer milliárd forint zúdulhat a Tisza-kormánnyal az építőiparba
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 08:23
A legfontosabb szakági tömörülés vezetője szerint ez komoly fegyvertény lenne.
Makro / Külgazdaság Már hétfőn újraindulhat a Barátság vezeték, közölte Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 16:57
Brüsszel közvetítésével kapott üzenetet Kijevből a választásokon vesztes miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Von der Leyenéknek is sürgető lenne az előrelépés az uniós pénzek ügyében
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 14:53
De egyelőre csak a továbblépés lehetőségeiről egyeztettek Budapesten.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: uniós pénzek nélkül nem lehet beindítani a magyar gazdaságot
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 13:52
Ő is tárgyalt a Budapestre érkezett uniós küldöttséggel a források megnyitásáról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG