2p
Átmenetileg felfüggeszti a menekültek befogadását, és beígérte a mexikói fal első téglájának letételét is.
Donald Trump. Kép forrása: EPA

Mozgalmas szerdát ígért egy korábbi Twitter üzenetében Donald Trump, a Reuters cikke szerint a mai nappal átmenetileg felfüggesztheti a menekültek befogadását Amerikába. A tervek szerint így szerdától határozatlan ideig senki sem léphet be az Egyesült Államokba, aki Szíriából, Irakból, Iránból, Líbiából, Szomáliából, Szudánból vagy Yemenből érkezett, emellett a tartózkodási engedélyek kibocsátását is felfüggesztheti Trump.

Erre egyébként minden joga megvan amerikai elnökként, már amennyiben ez a lépés a köz érdekét szolgálja, fűzte hozzá Stephen Legomsky, aki az Obama-kormányzás alatt volt a bevándorlási hivatal feje. „Még csak vádat sem lehet emelni ellene, hiszen törvényes joga van hozzá”, mondta el a szakértő, hozzátéve ugyanakkor, hogy politikai hírnév szempontjából egy kockázatos lépés, ezeknek az országoknak ugyanis sürgős humanitárius segítségre van szüksége, ezzel pedig Amerika mondhatni hátat fordít a bajban lévőknek. A Twitter poszt emellett kitért arra, hogy ma adhatja ki a parancsot a mexikói határfal építésének megkezdésére.

Trump mégis Kína kezére játssza a világot?

Ha voltak is, most elszállt minden kétség Donald Trump kampányüzeneteit illetően: az új elnök az első hivatalos munkanapján valóban egyetlen tollvonással megszüntette a Csendes-óceáni Partnerséget (TPP). Ennek a résztvevő országok és Amerika gazdasága kevésbé fog örülni, Kína gazdasági uralma azonban tovább erősödik majd. Trump emellett megvágta a bürokráciát és véleményt mondott az abortuszról is. Azóta egyébként már sok, még bent maradt ország is temeti a kezdeményezést, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az év egyik leggyengébb teljesítményét produkálta az ipar novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 08:30
Havi és éves alapon is csökkent az ipari termelés még tavaly novemberben Magyarországon. Októberhez viszonyítva 2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,4 százalékkal mérséklődött a szektor kibocsátása.
Makro / Külgazdaság Brutális támadás alatt a Fed: eljárás indult az elnök ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 06:01
A Fed elnöke maga jelentette be, hogy idézést kapott, melyre kemény, már-már leleplező válasszal reagált. 
Makro / Külgazdaság Kamatstop Amerikában? – Donald Trump plafont sürget a hitelkártya-kamatokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 12:30
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy egyéves időtartamra 10 százalékos felső korlátot vezetne be a hitelkártyák kamataira, január 20-tól. Arra azonban nem tért ki, miként valósulna meg a terv, illetve hogyan kényszerítené a vállalatokat a betartására.
Makro / Külgazdaság Csúnya kudarcot szenvedett el a cseh jegybank
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 15:51
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Kínában is megtorpant az autóeladás
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 14:23
Kínában három éve a legkisebb ütemben, 3,9 teljes, 23,7 millió darabra nőtt a személygépkocsik kiskereskedelmi eladása tavaly. Egy évvel korábban, 2024-ben az éves növekedés 5,3 százalék volt – közölte a Kínai Személygépkocsi Szövetség (CPCA).
Makro / Külgazdaság Visszavettek a tempóból a románok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 13:49
Romániában 2,6 százalékkal kevesebb személygépkocsit gyártottak tavaly mint egy évvel korábban – közölte a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
Makro / Külgazdaság Már az euróbevezetés első hetében boldogok lehetnek a bolgárok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 10:37
A Bolgár Értéktőzsde jelentős árfolyamemelkedéssel reagált az euró január elsejei bevezetésére, az idei első kereskedési héten a bolgár börze legrégebbi indexe, a Sofix 14,4 százalékkal 18 éves csúcsra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Egyelőre hiába unszolja Trump az amerikai olajcégeket venezuelai beruházásokra
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 08:12
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra szólította fel a nagy amerikai olajvállalatok vezetőit, hogy legalább 100 milliárd dollár értékben ruházzanak be Venezuela olajiparának újjáépítésébe.
Makro / Külgazdaság A bécsi kutató megbecsülte az EU-Mercosur megállapodás ausztriai hatását
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:25
Oliver Reiter közgazdász, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézetének (wiiw) munkatársa fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Többen dolgoznak az Egyesült Államokban, de van, akiknek ez sem elég
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:45
A vártnál kevesebb munkahely jött létre, de a munkanélküliség csökkent decemberben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG