3p
Januárban 4,1 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az előző év azonos időszakához képest. Továbbra a gazdasági területen dolgozók keresik a legtöbbet, a legkevesebbet változatlanul az egészségügyben lehet keresni.

2015. januárban az előző év azonos hónapjához képest

  • a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – 235 900 forint volt.
  • a bruttó átlagkeresetek az információ, kommunikáció, gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (461 900 forint), a legalacsonyabbak pedig a humán-egészségügyi, szociális ellátás (145 300 forint) területén.

  • a költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 168 ezer fő – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült, összege átlagosan 9600, illetve 9100 forint volt.
  • nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 154 500 forint volt, – a kereseteket terhelő járulékok és a személyijövedelemadó-szabályok változatlansága miatt – a bruttó keresetekével azonos mértékben, 4,1 százalékkal emelkedett. 2015-ben a családi kedvezmény igénybevételének szabályai csak kismértékben változtak, ez számottevő hatást nem eredményezett a nettó keresetek átlagindexében. Ugyanakkor a kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 161 500 forintra becsülhető. A közfoglalkoztatottak átlagkereseti adatait figyelmen kívül hagyva a nemzet­gazdaságban 3,5, a vállalkozásoknál 3,3, a költségvetés területén 3,7, a nonprofit szervezeteknél 4,2 százalékkal nőttek a keresetek.
  • a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) keresetek – 0,5 százalékponttal – kevésbé emelkedtek, mint a keresetek.
  • a 245 600 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 3,8 százalékkal volt magasabb. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 4 százalék – közölte a KSH.

Szféra

Összesen

Közfoglalkoztatottak nélkül

bruttó átlagkereset, forint

változás az előző év azonos időszakához képest, %

bruttó átlagkereset, forint

változás az előző év azonos időszakához képest, %

 

Vállalkozások

250 500

3,5

251 500

3,3

Költségvetés

207 900

4,4

238 500

3,7

Nonprofit szervezetek

215 700

9,9

231 400

4,2

Nemzetgazdaság összesen

235 900

4,1

247 300

3,5

Ebből:

 

 

 

 

Közfoglalkoztatottak

80  000

2,1

x

x

A bruttó keresetek alakulása (2015 január)

A keresetek növekedési ütemét főként a minimálbérre, a garantált bérminimumra vonatkozó éves megállapodás, a közfoglalkoztatottak létszámalakulása és a szociális területen dolgozók bérkorrekciójának áthúzódó hatása befolyásolta - írja a KSH.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Remeg a dollárvilágrend, gyengülnek a szuperhatalmak – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton – Havas Gábor | 2026. február 8. 17:44
Egyik nagyhatalmi devizának sem tesz jót a mostani geopolitikai átrendeződés, nemcsak a dollár veszít a globális súlyából – mondta el az Accordre Alapkezelő vezérigazgatója a Klasszis Podcast legújabb epizódjában. Gyurcsik Attila szerint a legfontosabb kérdés most az Egyesült Államokban, hogy miként fog dönteni a Legfelsőbb Bíróság a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett kereskedelmi vámokról. A szakértő a magyar euróról is kifejtette véleményét annak fényében, hogy a Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője, Kapitány István arról beszélt, hogy számukra, a kormányra kerülésük esetén, fontos cél lesz a közös európai deviza mielőbbi bevezetése.
Makro / Külgazdaság Jöhet a SAFE 2? Brüsszelben már a következő hitelprogramot tervezik
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 14:58
Újabb, a jelenleg is futó SAFE-hez hasonló hitelprogram indítását vizsgálhatja az Európai Bizottság. A SAFE még tavaszig tart, az érdeklődés túlnőtt a program keretein.
Makro / Külgazdaság Már a rendőrség is keresi a Győrből eltűnt 1,7 milliárd forintot
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 12:04
A győri önkormányzat lakáskasszájából eltűnt tetemes összeget gyorsan pótolták, miután híre ment a hiánynak. A polgármester elmondta: már büntetőeljárás kereteiben vizsgálják, mi történt a pénzzel. 
Makro / Külgazdaság Bemondta az S&P, hogy mi a legvalószínűbb forgatókönyv Grönlanddal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 09:10
Megerősítette Dánia hosszú és rövid lejáratú hazai és külső szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, „AAA/A-1 plusz” szintű besorolásait az S&P Global Ratings, ami mellé továbbra is stabil kilátást mellékelt. A nemzetközi hitelminősítő indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti.
Makro / Külgazdaság Pontosan kiszámolták, ki mennyire jár jól a rezsistoppal
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 20:10
A gázzal fűtők, és az egyedül élő előrefizetős mérőórások lehetnek a rezsistop nyertesei. Az elemzés alapján utóbbiaknak érdemes nyilatkozni arról, hogy a villanyszámlára kérik a jóváírást.
Makro / Külgazdaság Osztogat vagy fosztogat a kormány? Jégkockaként olvadt el a GDP-növekedés – Ez Viszont Privát Extra
Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton | 2026. február 6. 18:41
Különleges adással érkezik a héten az Ez Viszont Privát. Gyükeri Mercédesszel és Tóth Leventével beszélget a gazdaság és közélet aktuális témáiról Herman Bernadett főmunkatársunk. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy milyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:53
Nem lesz árváltozás. 
Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Borús számok: csak árnyéka régi önmagának a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:30
Egy havi növekedés összejött az év végére, de 2025-ben is mínuszos volt a magyar ipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG