2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Nyolc éve nem látott magasságokat ért el Magyarországon a belső fogyasztás – mondja a kormány. Ez a havi részletességű adatokra igaz lehet, de éves átlagban a 2004-es szintnek is alatta vagyunk – derül ki a KSH adatsorából. Hasonlóan, mint egyébként a GDP terén.

„Nyolc éve nem látott magasságokat ért el Magyarországon a belső fogyasztás” - jelentette ki Szatmáry Kristóf pénteken Budapesten az MTI jelentése szerint. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett adatok szerint ugyanis januárban több, mint hat százalékkal nőtt az országban a kiskereskedelmi forgalom az előző év hasonló időszakához viszonyítva. „A tavalyi év közepétől az emberek többet költenek Magyarországon és érezhetően növekszik a belső fogyasztás. Ez az elmúlt hét hónapban folyamatosan megjelenik a statisztikai adatokban is” – tette hozzá.

Valóban, ha megvizsgáljuk a számokat, a kiskereskedelmi volumenindex januárban 102,9 százalék volt, egy évvel korábban 97,4, ami 5,65 százalékos bővülés. Az indexet úgy számítják, hogy a 2010-es átlagot 100 százaléknak veszik, tehát 2013. elején pár százalékkal a 2010-es szint alatt, 2014 elején pedig afelett fogyasztottunk. A havi adatokat mutató görbe (kis grafikon) már tavaly év elejétől felfelé tart. De hogy néz ki a hosszú távú kép?

 

Egyrészt úgy, hogy nagyjából a pénzügyi válság kiteljesedése, a 2009-es év óta nemigen mozdult el érdemben ez a mutató a 100 százalékos szint közeléből, a tavalyi teljes év átlaga is csak 99,9 százalék volt, azaz összességében a 2010-es szinten fogyasztottunk. Másrészt pedig ez az index tíz évvel ezelőtt, 2004-ben is 102,3 százalék volt – 2003-ban csak 96,3 –, tehát az utóbbi években nagyjából a tíz évvel ezelőtti szinten stagnálunk. Az utóbbi idők javulása, bár biztató, ezen még szintén nem lépett túl lényeges mértékben.

Hogy miért történt mindez, arról sok szó esett már közgazdászok között, illetve a szaksajtóban. A túlzott eladósodás, a pénzügyi válsággal szembeni sebezhetőség, az ahhoz való elégtelen alkalmazkodás, elhibázott gazdaságpolitikák, megszorítások és nem megszorítások sorozata, hogy csak pár címszót említsünk.

A grafikon egyébként nagyon hasonlít a GDP hosszú távú alakulását bemutató grafikonunkra, érdemes összevetni a kettőt. Már csak azért is, mert meg nem termelt nemzeti jövedelemből hiba lenne (ismét) sokat fogyasztani.

(A Nap grafikonja-sorozatunk további részeit itt olvashatja.)


A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez lehet a jövő a Hormuzi-szorosban?
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 13:50
Egy hajót átengedtek.
Makro / Külgazdaság Semjén Zsolt alapítványát alaposan leminősítette az ÁSZ
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 13:06
A számvevőszék elemzői hiába keresték a gazdálkodási adatokat a miniszterelnök-helyettes által elnökölt alapítványnál.
Makro / Külgazdaság Mit mond Jaksity György Trumpról, a világgazdaságról, a dollárról és a forintról?
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 12:29
A Klasszis Klub Live következő, március 24-én 15 óra 30 perckor kezdődő egyórás élő adásának vendége ezúttal a Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász végzettségű alapítója, elnöke, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke lesz. Szokás szerint azonban nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Romlik a helyzet: Japán is elszánta magát, bevetik a stratégiai eszközt
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 10:32
Az Irán ellen indított háború újabb baljós következménye.
Makro / Külgazdaság Befagytak a mutatók, nem moccan a munkanélküliségi adat
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 07:54
Évek óta alig változik a kiemelt statisztikai ráta.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: dollármilliárdokkal tömi Putyin zsebét az újabb háború
Privátbankár.hu | 2026. március 16. 07:02
Szerinte még mindig csak színlel az oroszok első embere.
Makro / Külgazdaság Emlékszik még a kamionos tüntetésekre? Így áll most a szektor, amely az iráni háborút is a nyakába kapta
Imre Lőrinc | 2026. március 16. 05:43
A február 28-a óta tartó iráni háború valódi inflációs lavinát indíthat el a világgazdaságban és Magyarországon is. A járműüzemanyagok áremelkedése csak a jéghegy csúcsa. A szállítmányozás drágulása az élelmiszerektől kezdve az ipari termékeken át az építőipari alapanyagokig emelheti az árakat. Magyarországon az árufuvarozás közel 70 százaléka közúton történik, ezért cikkünkben arra a kérdésre kerestük a választ, hogy az egyébként is évek óta nehéz helyzetben lévő fuvarozói szektornak most milyen extraköltségekkel kell számolnia.
Makro / Külgazdaság Minden magyar iskolásnak 100 ezer forintot ígért Magyar Péter, a többieknek pedig 8 ezer milliárdot
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 18:11
Belföldön is lenne iskolakezdési támogatás. Vagyonadó, igazságos adórendszer, uniós pénzek 200 ezer forint a nyugdíjasoknak – ezeket ígéri Magyar Péter.
Makro / Külgazdaság Kezdődik: elkezdték emelni az árakat a légitársaságok
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 16:46
Az iráni háború hatására az európai légitársaságok is emelik az árakat. De ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint a kasszakulcsot kérik tőle
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 15:24
Beszédet mondott a nemzeti ünnepen a kormányfő.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG