3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

Októberben kissé lassult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítményének növekedési üteme – közölte szerdán a londoni Markit Economics gazdaságkutató intézet. Ugyanez történt Németországban is. Miután Magyarország gazdasága nagy mértékben függ Nyugat-Európától, ez nekünk sem jó hír.

Októberben 52,3 pontra csökkent a szeptemberi 52,4 pontról az euróövezet szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI). Az index októberi előzetes értéke 52,4 pont volt.  A szolgáltatóipari és feldolgozóipari BMI végleges értékei alapján kalkulált októberi összetett BMI 52,1 pont lett, magasabb a szeptemberi 52,0 pontnál, de alacsonyabb az 52,2 pontos előzetes értéknél – írja az MTI.

Egy hasonló magyar, sokkal kedvezőbb mutatóról a napokban itt írtunk, az európai általános BMI-indexről pedig itt. Ezek alapján nem annyira rosszak az általános gazdasági kilátások sem Európában, sem Magyarországon, mint a szolgáltatóipari index szerint.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi – teszi hozzá az MTI. Az előzőnél alacsonyabb 50 pont feletti érték a teljesítmény növekedési ütemének lassulását jelzi. "Az euróövezeti BMI nem túl bíztató képet fest a kilátásokról, a gazdaság nagyobb valószínűséggel vesz kedvezőtlen, mint kedvező fordulatot" – idézik Chris Williamsont, a Markit vezető közgazdászát.

Ám miközben a teljesítmény a 0,2 százalékos negyedéves GDP-növekedéssel összhangban kissé nagyobb mértékben növekedett, mint szeptemberben, az új megrendelések szinte stagnáló, 15 hónapja legalacsonyabb növekedése az elkövetkező hónapokra a gazdasági helyzet romlását vetíti előre. A kilátásokat a foglalkoztatás tavaly november óta első alkalommal bekövetkezett csökkenése is beárnyékolja – mondta a közgazdász.

Lassult októberben a német szolgáltatóipar teljesítményének növekedési üteme – közölte a londoni Markit Economics gazdaságkutató intézet. Októberben 54,4 pontra, héthavi mélypontra csökkent a szeptemberi 55,7 pontról a német szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index (BMI). Elemzők kisebb csökkenésre, 54,8 pontra számítottak.

A német feldolgozóipari és szolgáltatóipari BMI alapján kalkulált összetett BMI végleges októberi értéke 53,9 pont lett a szeptemberi 54,1 pont után. Oliver Kolodseike, a Markit közgazdásza, a jelentés szerzője közölte: a német szolgáltatóipar teljesítménye hét hónapja a leglassúbb mértékben növekedett októberben, de ezzel együtt is tekintélyesnek mondható.

Aggasztó, hogy a mutató jövőbeni kilátásokkal szembeni bizalmat tükröző komponense 22 hónapja a legalacsonyabb szintre csökkent. A vállalatok leginkább német a szövetségi minimálbér 2015 januári bevezetésétől, az általános gazdasági környezet romlásától, valamint az új megrendelések gyenge növekedésétől tartanak - kommentálta a felmérés adatait.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sasszemekkel figyelik az amerikai munkaerőpiacot – a vártnál jobb hír jött
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 17:25
A vártnál kellemesebb adat érkezett.
Makro / Külgazdaság Kiszámíthatatlan szabályozási környezet? Kiakadt az OKSZ az árrésstop meghosszabbítása miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 16:48
A szakmai szervezet elítélte a lépést.
Makro / Külgazdaság Már az lenne meglepő, ha Varga Mihályék nem csökkentenének kamatot februárban
Imre Lőrinc | 2026. február 12. 12:18
A vártnál is kedvezőbben alakult az infláció januárban Magyarországon. A KSH 2,1 százalékos éves áremelkedési ütemet mért a decemberi 3,3 százalék után. Az elemzők egyre biztosabbak abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank a február 24-i kamatdöntő ülésén csökkenti a 6,5 százalékon álló irányadó rátát. Kamatvágásra 2024 szeptembere óta nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Háborús veszély vagy esély: Törökország és Görögország nehéz döntések előtt áll
Bózsó Péter | 2026. február 12. 10:30
Görögország és Törökország vezetői szerdán Ankarában találkoztak, hogy enyhítsék a két ország közti feszültséget. Ankara háborús fenyegetése egy EU-tagállam ellen továbbra is megakadályozza az ország részvételét az európai védelmi architektúrában és az EU-csatlakozásban.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentés érkezett a 2Connect és a Yettel összefogásáról
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 09:52
Ez a piaci modell ösztönzi és hatékonyabbá teszi az infrastruktúra-fejlesztést.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést jelentett be az árrésstopról Nagy Márton minisztériuma
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 08:58
Február végén lejárt volna az intézkedés határideje.
Makro / Külgazdaság Megjött a friss inflációs adat: közel nyolc éve nem volt ilyenre példa
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 08:30
A fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal haladták meg 2026 januárjában az egy évvel korábbi értéket, a decemberi 3,3 százalékot követően. Egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal emelkedett az infláció az év első hónapjában. 
Makro / Külgazdaság Trump a béke embere? Sosem ment ilyen jól az amerikai hadiiparnak
Imre Lőrinc | 2026. február 12. 05:46
Az elhúzódó orosz-ukrán háború és az októberig tartó gázai konfliktus az egyik, Donald Trump intézkedései a másik oldalon. 2025 folyamán több katalizátora is volt az amerikai védelmi ipar szárnyalásának, ami idén tovább folytatódhat. Európa ugyanis csak most kezd el igazán fegyverkezni, ami vélhetően további nagy megrendelésállomány-növekedést és az árbevételek megugrását jelentheti a világ legnagyobb hadiipari cégei számára.
Makro / Külgazdaság Ez lesz a Budapest-Belgrád vasútvonal első napja
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 17:21
Még 31 nap van hátra, és utazhatunk a Budapest-Belgrád gyorsvasúton – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A vonatok 160 kilométeres óránkénti sebességgel fognak közlekedni.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Észak-Magyarországnál még sok török vidéki régió is fejlettebb
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 16:13
A Miskolc központú Észak-Magyarország fejlettségi szintje nem csak Kelet-Szlovákiáétól marad el, hanem Montenegróétól és sok törökországi vidéki régióétól is. Az Eurostat friss adataiból az is kiderült, hol csökkent a GDP, még ha az országos recessziót el is kerültük. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG