4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A miniszterelnökségi államtitkár szerint sikerült megvédeni a fuvarozók érdekeit a kiküldetési irányelv módosításánál.

Kompromisszumos egyezség született a munkavállalókra vonatkozó szabályozás módosításának fő vonalairól. A foglalkoztatási és szociális ügyekben illetékes uniós miniszterek luxembourgi tanácskozásán a magyar delegációnak sikerült megvédenie a fuvarozói szektor érdekeit – mondta Takács Szabolcs miniszterelnökségi államtitkár.

A tárgyalások végén a résztvevők minősített többséggel elfogadtak egy ún. „általános megközelítést” a kiküldetési irányelvről, amelynek alapján a tagállami kormányokat tömörítő tanács megkezdheti az egyeztetést az Európai Parlamenttel. Az államtitkár szerint a magyar kormány a visegrádi országok nevében számos "konstruktív" javaslatot tett, amelyekhez több tagország is csatlakozott, de ezeket csak részben fogadták el, így végül hat másik állammal együtt Magyarország sem szavazta meg a tanácsi döntést.

Kínzó kérdések a kormány új csodafegyvere körül - mi lesz így az utakon?

További részletek a Privátbankár.hu-n >>>

Az Európai Bizottság még tavaly márciusban terjesztette be módosítási javaslatát. Ennek értelmében a munkabér és a munkafeltételek terén ugyanazok a szabályok vonatkoznának a kiküldetésben lévő munkavállalókra, mint a helyiekre, a bírálók szerint ez azonban számos újonnan csatlakozott tagországot hátrányosan érintene. A mostani kompromisszum értelmében a fogadó ország munkajogi feltételeit 12 hónap után kellene alkalmazni, amit egyszer meg lehetne hosszabbítani hat hónappal. Az eredeti javaslat még 24 hónapról szólt, de sajtóértesülések szerint Franciaország keményen lobbizott ennek csökkentéséért.

Nem kell többet fizetni a kiküldött dolgozóknak

A megfogalmazott javaslat szerint ezen módosítás előírásai nem fogják érinteni a fuvarozói szektort, arra vonatkozóan külön szabályokat hoznak majd. A miniszterek arról is megállapodtak, az egyezség létrejötte után a tagországoknak három évük lesz rá, hogy átültessék nemzeti jogrendjükbe az új szabályokat, majd onnantól kezdve egy év múlva fognak hatályba lépni ezek az előírások.

A magyar kormány álláspontja szerint a fuvarozók nem kiküldött, hanem mobil munkavállalók, így rájuk logikusan más szabályoknak kell vonatkozniuk. Mint mondta, ezt valamennyi tagállam elfogadta, így a fuvarozók továbbra is változatlan feltételekkel folytathatják tevékenységüket – mondta Takács Szabolcs. Hozzátette: az irányelv módosítását 19 hónapja tárgyalják a tanács ülésein, ami jól mutatja a kérdés összetettségét és a belső piac működésére gyakorolt hatását. Marianne Thyssen foglalkoztatásért felelős uniós biztos úgy vélekedett, hogy "kiegyensúlyozott kompromisszum" született, amely tisztességes szabályokat teremt minden fél számára.

A munkáltatók a jelenleg hatályos szabályok értelmében nem kötelesek a fogadó országban érvényes minimálbérnél többet fizetni a kiküldött dolgozóiknak, s így utóbbiak ugyanazért a munkáért gyakran kevesebb fizetést kapnak, mint a helyiek. Az Európai Bizottság szerint ennek versenytorzító hatásai is lehetnek. Az eredeti javaslat ellenzői szerint azonban a kérdés nem uniós, hanem tagállami hatáskör, a bizottság által kezdeményezett változtatások ráadásul akadályoznák a szolgáltatásnyújtás szabadságát, és kiszorítanák a kelet- és közép-európai munkavállalókat az egységes belső piacról.

A fuvarozás szép jövője és innovációk – tudjuk, hogyan fékeztél tavaly nyáron

A Waberer's International tervei ambiciózusak, a nemzetközi távolsági fuvarozás mellett a logisztikai üzletág súlyát is növelni szeretnék. A fuvarozási piac egyébként is szépen bővül, és a közút aránya stabil - jöhetnének az önvezető járművek. További részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést tart az Európai Bizottság egy csoportja a magyar kormány lépése miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 18:02
A magyar és a szlovák kormány leálíltotta a dízelszállítást Ukrajna felé. Bár Ukrajna importjának csak kis részét adja a két ország, az Európai Bizottság összehívta az olajkoordinációs csoportot.
Makro / Külgazdaság Nagyot ugrott csütörtökön az európai gázár, a Brent is emelkedik
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 16:13
A szerdai záróértékhez képest 7,89 százalékkal emelkedett az európai gázár a TTF holland gáztőzsdén. A Brent olaj ára is hordónként több mint 1 dollárral emelkedett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Európai elfogatóparancs alapján keresik a Magyarországon élő lengyel expolitikust
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 14:21
Marcin Romanowski mellett a korábbi igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro is Magyarországtól kapott menekültstátuszt. Mindkettejüket több bűncselekménnyel gyanúsítják.
Makro / Külgazdaság Elárulta a minisztérium, melyik vonallal kezdik a HÉV-felújítást
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 13:51
Nem akar hannoveri villamosokat látni a HÉV-ek helyén az Építési és Közlekedési Minisztérium, ezért új járműveket szereznek be. 
Makro / Külgazdaság Áramot és gázt sem adna többet Ukrajnának a magyar kormány – politikai döntés miatt áll a Barátság?
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 13:05
Minden lehetséges válaszlépést fontolóra vesz a kormány, úgy tudják, bármikor újraindíthatná az olajvezetéket az ukrán vezetés – hangzott el a csütörtöki Kormányinfón.
Makro / Külgazdaság Bárki is nyerje a választásokat, nagyon erős bizonytalanság jöhet – mondja a Hold Alapkezelő alapítója
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. február 19. 10:03
Szabó László a február 18-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 92. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Szép számot közölt Románia
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 08:52
Romániában 8 százalékkal nőtt 2025-ben az építőipari termelés – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Csak erős forint kell, és megy minden, mint a karikacsapás
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 06:50
A forint euróval szembeni árfolyama az elmúlt időszakban folyamatosan erősödött; az elmúlt 11 hónapban a hazai fizetőeszköz 7,3 százalékkal értékelődött fel.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett az energiaügyi államtitkár a stratégiai kőolajkészletekről
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 19:22
Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára posztolta ki közösségi oldalán. 
Makro / Külgazdaság Mindenkit meglepett a kanadai infláció
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 17:12
Kanadában a fogyasztói árak az elemzői várakozásoknál és az előző havinál is kevésbé emelkedtek éves szinten januárban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG