2p

A tagállamok tegnapi beleegyezése után ma az Európai Unió tanácsa írásban is zöld utat adott.

Az Európai Unió Tanácsa írásbeli eljárás útján elfogadta az Oroszország elleni szankciók ötödik csomagját válaszul az Ukrajna elleni orosz katonai agresszióra, valamint az orosz fegyveres erők által Ukrajnában elkövetett atrocitásokra - közölte az uniós tanács pénteken.

A tanácsi közlemény szerint az újabb uniós megszorító intézkedések célja az orosz kormányra és az ország gazdaságára gyakorolt nyomás növelése, valamint az Ukrajna elleni agresszióra szánt orosz erőforrások korlátozása.

Ezek a szankciók

Az Ukrajna megtámadása miatt elfogadott immár ötödik szankciós csomag értelmében a jogszabály közzétételét követően 120 nappal, vagyis augusztus elején lép hatályba az orosz szén importjának tilalma. Ez az első alkalom, hogy az európai országok orosz energiahordozóra vetnek ki büntetőintézkedést. Jelenleg az európai szénimport 45 százaléka származik Oroszországból, aminek az értéke mintegy 4 milliárd euró évente.

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Az új megszorító intézkedések teljes pénzügyi tranzakciós tilalmat rendelnek el négy kulcsfontosságú orosz bank esetében, amelyek az orosz banki piac 23 százalékát képviselik. Belépési és kikötési tilalmat rendelnek el az orosz - és az orosz üzemeltetésű - hajókra az uniós kikötőkben. Bizonyos mentességet csak az alapvető szükségleteket, például a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket, a humanitárius eszközöket és az energiahordozókat szállító hajók élveznek. A tilalom drasztikusan korlátozza az orosz ipar lehetőségeit a kulcsfontosságú áruk beszerzésére.

Az új uniós szankciók keretében célzott exporttilalmat vezetnek be 10 milliárd euró értékben egyes kulcsfontosságú technológiák esetében, valamint 5,5 milliárd euró értékben importtilalmat rendelnek el bizonyos építőanyagoktól kezdve egészen a luxustermékekig. Az EU számos célzott intézkedéssel tiltja továbbá az orosz vállalatok részvételét az uniós közbeszerzéseken, valamint az orosz állami szerveknek nyújtani tervezett valamennyi pénzügyi támogatást kizár.

Mindemellett további 200 névvel bővítették azok listáját, akik ellen az Ukrajna ellen indított háború miatt beutazási tilalmat és vagyonbefagyasztást rendelnek el; köztük van Vlagyimir Putyin orosz elnök két lánya is.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az EU az iráni háború miatt újraélesztheti a 2022-es energiaválság-intézkedéseket
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:55
Az Európai Unió fontolgatja a 2022-ben – amikor Oroszország csökkentette a gázszállításokat – alkalmazott energiaválság-intézkedések újraélesztését, hogy kezelje az iráni háború okozta energiapiacokon kialakuló zavarokat – mondta kedden az unió energiaügyi biztosa.
Makro / Külgazdaság A háború ellenére töretlen a fogyasztói bizalom az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:20
Márciusban sorban a második hónapban emelkedett az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet fogyasztói hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Az orosz olaj ára az európai fölé szökött a háború hatására
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:00
A szokatlan helyzetre Bendarzsevszkij Anton elemző írása hívja fel a figyelmet.
Makro / Külgazdaság Kényszerű helyzetben a kormány a gáztartalék miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 18:20
Egy új rendelettervezet szerint megemelnék a földgáz biztonsági készletét, reagálva a nemzetközi energiabiztonsági helyzet romlására.
Makro / Külgazdaság A húsvéti bevásárlást nem látják drágulónak a kereskedők
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 16:40
A hagyományos húsvéti ételek javarészt a tavalyi áron, vagy olcsóbban kaphatóak – állítja az Országos Kereskedelmi Szövetség.
Makro / Külgazdaság Nagyon felpörgött az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 13:25
Az éves infláció az euróövezetben márciusban igencsak felgyorsult az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Durván meglódultak a keresetek, egyre nagyobb a nyomás a vállalatokon
Imre Lőrinc | 2026. március 31. 12:25
Elsősorban a közszféra bérei húzták fel a bruttó kereseteket januárban Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) rég nem látott adatokat közölt: a bruttó átlagfizetések 26,3 százalékkal 846 600 forintra, míg a nettó bérek 28 százalékkal 585 700 forintra ugrottak az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Mi döntheti el a választásokat? Vagy már el is dőlt? Somogyi Zoltánt kérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 12:05
A Political Capital szociológus alapítója április 8-án, szerdán délután 13 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az olajszállítások korlátozására készül Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:41
Oroszország nem fog olajat szállítani azoknak az országoknak, amelyek támogatják az orosz export ellen bevezetett árplafont.
Makro / Külgazdaság Hol tankoljak? Befagytak a piaci árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:17
Áprilistól sem változnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG