2p
Egy olyan rendszert akar a megválasztott amerikai elnök felborítani, amely milliókat emelt ki a szegénységből az elmúlt évtizedekben világszerte.

Kemény szerkesztőségi állásfoglalásban megy neki a Bloomberg nemzetközi vezető gazdasági hírportál Donald Trump kereskedelmi politikájának, amely szerintük "még hozzá képest is vakmerő".

Háború bárkivel

A lap felidézi, hogy kampánya során a republikánus jelölt azt ígérte, nemzetközi kereskedelmi megállapodások sorozatát mondja majd fel. Végez például az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezménnyel, és kereskedelmi háborúba kezd Kínával és Mexikóval. A Kereskedelmi Világszervezetet - amely a liberális, globális kereskedelem egyik zászlóvivője  - katasztrofálisnak nevezte, amiből szerinte ki kell Amerikának hátrálnia, míg az utóbbi napokban az Egyesült Királyságot dicsérte meg, hogy kiléptek az EU-ból, amely szerinte csak a németeknek jó üzlet.

Trump kereskedelmi miniszterjelöltje, Wilbur Ross nézőpontja is sokat elárul arról, hogy mire számíthatnak azok az országok, akik az új elnök Amerikájával akarnak kereskedni: szerinte Amerika a vásárló, mindenki más pedig az eladó, aki a vevőért van.

A Bloomberg szerint a többi jelölt sem ad sok okot az örömre: a Nemzeti Kereskedelmi Tanács élére jelölt Peter Navarro szerint az importálás csak árt az ország gazdaságának, ezt az álláspontot viszont már jócskán maga mögött tudja a közgazdaságtan. Robert Lighthizer kereskedelmi képviselő például az acélimportot tartja feleslegesnek, ami viszont jócskán visszavetné az amerikai feldolgozóipar versenyképességét, azt a szektort, ahol Trump annyi új munkát ígért.

Mindent lehet?

Ráadásul semmi sem akadályozza majd meg Trumpot abban, hogy az eltervezett lépéseket végre is hajtsa, ugyanis a Fehér Háznak sokkal nagyobb mozgástere van kereskedelmi ügyekben, amelyre a Kongresszusnak csak kevés hatása van rövid távon, mire pedig tehetne valamit, talán már késő lenne.

A Bloomberg inkább az javasolja, hogy koncentráljon a versenyképesség és társadalmi biztonság növelésére, a hosszú távú növekedés ugyanis az oktatáson, a hatékony adórendszeren és megfelelően kiválasztott befektetéseken alapul. A globális kereskedelem megbolygatása azonban olyan szellemet szabadít ki a palackból, amit még maga Trump sem tud visszakönyörögni, ha rosszra fordulnak a dolgok, már pedig a mostani tervek alapján csak erre lehet számítani.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van ilyen? Trump a királyi látogatás után törölt egy fontos vámot
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 14:09
Ha nem is bontanak pezsgőt, de ennek koccintás lesz a vége.
Makro / Külgazdaság Megvan a válasz: ennyi napra elegendő az ország üzemanyag-tartaléka
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:32
Töltik vissza a készleteket. 
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:18
Maradt a 2 százalékos betéti ráta. 
Makro / Külgazdaság Újabb rossz hír Európából: gyenge lett a GDP
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:45
A vártnál lassabb ütemben nőtt az euróövezeti GDP az első negyedévben.
Makro / Külgazdaság A Közel-Kelet fűti az európai inflációt: 3 éve nem láttunk ilyen adatot
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:00
A várakozásokat is felülmúlta a drágulás üteme az euróövezetben: az áprilisi infláció 3 százalékra, 2023 szeptembere óta a legmagasabbra gyorsult. A háttérben elsősorban az energiaárak drasztikus emelkedése áll, amit a közel-keleti feszültségek fűtenek.
Makro / Külgazdaság Vakarják a fejüket az elemzők a friss GDP-adat láttán
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 12:40
Bár a vártnál erősebben kezdte az évet a magyar gazdaság, a 2026-os előrejelzéseket ez nem módosítja felfelé. A Tisza-kormánytól várható élénkítés hatásait ugyanis az iráni háború keresztülhúzhatja.
Makro / Külgazdaság Aggódhatnak az állásukért az állami cégek NER-es vezérei
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:45
Főleg Kapitány István és Vitézy Dávid dönthet a sorsukról.
Makro / Külgazdaság Besegített az erős forint, de így sem örülhetünk ennek az adatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:00
Márciusban a külkereskedelmi termékforgalom aktívuma 924 millió euró volt, 773 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Euróban kifejezve az export értéke 3,6 százalékkal, az importé 11 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Varga Mihály az MNB-alapítványokról: „Igyekszünk menteni, ami ebből menthető”
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:10
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reputációját helyre kell állítani, a rendőrségi ügyekben a jegybank készen áll arra, hogy segítsék az igazságszolgáltatás munkáját. Emellett szeretnék a feleslegessé vált ingatlanjaikat értékesíteni – egyebek mellett ezekről beszélt Varga Mihály jegybankelnök.
Makro / Külgazdaság Most jött: több mint három éve nem láttunk ilyen GDP-számot Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 1,7 százalékkal bővült a GDP idehaza az első negyedévben, 2025 azonos időszakához viszonyítva. Ennél magasabb, éves szintű növekedési ütemet legutóbb 2022 harmadik negyedévében láttunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG