A dél-koreai kormány megemeli az ország félvezetőiparának és chipgyártásának állami támogatását –
idézte a Reuters a szöuli vezetés bejelentéseit. A félvezetőgyártás 26 ezer milliárd dél-koreai won helyett 33 ezer milliárd wont, azaz 23,25 milliárd dollárt – több mint 8400 milliárd forintot – kap, a chipiparba pedig 17 ezer milliárd won helyett 20 ezer milliárd wont tolnak be.
Az intézkedéseket részben az amerikai kormány gazdaságpolitikájából fakadó bizonytalanságra válaszul
határozták el, részben választ akarnak adni az erősödő kínai versenyre – derült ki a kormány
közleményéből. Az állami hátszél segíteni hivatott a vállalatokat abban, hogy ki tudják fizetni emelkedő
költségeiket a globális piaci versenyben. Ázsia negyedik legnagyobb gazdasága a világ legnagyobb memóriachip-gyártója. Az ágazatot olyan vállalatok fémjelzik, mint a Samsung Electronics vagy az SK Hynix. Ugyanakkor az utóbbi időben lemaradtak a versenyben egyes riválisok mögött a chiptervezés és -előállítás terén. Az ország kivitele igencsak jelentős ezen a téren.
Dél-Korea 2024-ben 141,9 milliárd dollár értékben exportált félvezetőket, ami teljes kivitelének 21 százaléka volt. A célországok közül az Egyesült Államok 46,6 milliárd dollárral, Kína 10,7 milliárd
dollárral részesedett az exportból. Donald Trump amerikai elnök azt mondta a hét végén, hogy hamarosan
bejelenti milyen szabályokat vezet be a félvezetők importjára az Egyesült Államokba.
Ígérete szerint egyes vállalatok esetén kivételesen rugalmas lesz a vámpolitikája. A koreai
pénzügyminisztérium igyekszik tárgyalni az amerikai pénzügyi vezetéssel, hogy enyhítsék bármiféle
tarifák káros hatását. A szöuli vezetés április első felében arról döntött, hogy megemeli az autógyártás támogatását. Ezzel akarják kompenzálni az Egyesült Államokba exportáló autóipari vállalatokat. Az intézkedések között vannak adócsökkentések és támogatások, amelyek célja a belső kereslet erősítése. Emellett tárgyalni akarnak Washingtonnal, hogy ne babráljanak már ki Japán mellett a legfontosabb stratégiai szövetségesükkel Kínával és Észak-Koreával szemben.