4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Végső megoldás most sem született, de a pénzügyi katasztrófát sikerült elkerülniük a görögöknek. Az eurocsoport szerint történt előrelépés a tegnapi találkozón.

Ragaszkodnak a korábbi megállapodáshoz

"Üdvözöljük a görög hatóságok szándékát, hogy felgyorsítsák az intézményekkel folytatott munkát a felülvizsgálat időbeni sikeres lezárásának érdekében" - áll a pénzügyminiszterek nyilatkozatában.

Nem hagy kétséget a közlemény azzal kapcsolatban, hogy az eurócsoport továbbra is a február 20-án Brüsszelben kelt megállapodást tekinti tárgyalási alapnak. Három hónappal ezelőtt az eurócsoport abban állapodott meg, hogy június végéig meghosszabbítják az Athénnak reformokért cserébe biztosított mentőprogramot.

A megállapodásban rögzítették azt is, hogy Athén a már elfogadott reformprogram intézkedésein változtathat, de a terv fiskális összhatását nem módosíthatja, a korábbi megállapodásokat nem rúghatja fel, s nem hozhat olyan egyoldalú intézkedéseket, amelyek a program céljait veszélyeztetnék.

Athén akkor juthat hozzá a mentőprogramban neki elkülönített további pénzhez, ha sikerül megállapodni az új reformprogramról. A ma elfogadott közös nyilatkozat megerősíti ezt, kimondván: az eurócsoport akkor dönt a "lehetséges folyósításról", ha szakértői szinten sikerül megállapodni.

Nem elég csak beszélni róla

Jeroen Dijsselbloem, az eurócsoport elnöke a tanácskozást követő sajtótájékoztatón annyit pontosított a nyilatkozat szövegéhez képest, hogy a pénz folyósításához természetesen a reformok megvalósítását is meg kell kezdeni, nem elég pusztán megállapodni róluk. Kifejtette ugyanakkor, hogy a folyósítás és a megvalósítás is felosztható részletekre.

Újságírói kérdésre válaszolva rámutatott arra is: egyelőre arról nincs szó, hogy mi lesz, ha kifut a jelenlegi mentőprogram, lesz-e szükség harmadik csomagra Athén kisegítéséhez. Mint mondta, először a mostani programot kell lezárni.

Egy görög újságíró érdeklődésére válaszolva Jeroen Dijsselbloem arról is beszámolt, hogy Görögország likviditása nem szerepelt a napirenden, mert az a görög hatóságok felelőssége.

Szorít az idő

"Lépésről lépésre kell haladni, és nem szabad felcserélni őket" - húzta alá Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris kérdésekért felelős biztosa is, hozzátéve: jóval június vége előtt meg kell állapodni, hogy az intézkedéseket végre is lehessen hajtani.

A tanácskozást követően Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter kijelentette, hogy a likviditás kérdése sürgős, nincs értelme kertelni, az athéni kassza pár héten belül kiürülhet.

A görög tárcavezető beszámolt arról, hogy az áfa, az adók és magánosítás területén sikerült a szakértői szinten folyó egyeztetéseket előrelépni.

Beadhatják a derekukat

Varufakisz közölte azt is, készek a kompromisszumra, de két dologból nem engednek; véget kell vetni a adósság- és deflációspirálnak, valamint a gyengék és szegények válláról át kell tenni a terheket azok vállára, akik felelősek a válságért, de jelenleg mégsem viselik a következményeit.

Janisz Varufakisz úgy értékelte, hogy jelentősen csökkent a távolság a hitelezők és Görögország álláspontja között. Álláspontja szerint hazája komoly engedményeket tett, és egyre közelebb a megállapodás.

Rossz irányban?

Szimbolikusnak nevezhető Janisz Varufakisz bakija: a tanácskozás előtt a görög pénzügyminiszter rossz ajtón akart bemenni, a jobboldali helyett balra indult, a Bild újságírója le is ütötte a magas labdát:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: kemény lépésre készül a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 13:52
Itt a legújabb kormánydöntés.
Makro / Külgazdaság Kínai banki központot hozna Magyarországra Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 10:41
A kínai Eximbank kész regionális központot létrehozni Magyarországon, valamint továbbra is támogatni fogja a kínai vállalatok beruházásainak idehozását, amiből hazánk már eddig is rendkívül sokat profitált, közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Makro / Külgazdaság Jaksity György: Az állami támogatás egy kábítószer, minél többet használja valaki, annál életképtelenebbé válik
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. március 25. 05:44
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítója, elnöke a március 24-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 94. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Katar behúzta a kéziféket: felfüggeszti egyes LNG-szerződéseit
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:59
A katari állami energiavállalat, a QatarEnergy vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgáz-szállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben.
Makro / Külgazdaság A kínai cégek tovább növelnék európai beruházásaikat
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:05
Az Európában működő kínai vállalatok többsége a következő három évben növelni tervezi beruházásait az Európai Unióban az egyre szigorúbb szabályozási környezet és a növekvő politikai bizonytalanság ellenére is, a Kína-EU Kereskedelmi Kamara, a China Economic Information Service sanghaji központja és a Hszinhua hírügynökség európai irodája mintegy száz Európában működő kínai vállalat bevonásával készített tanulmánya alapján.
Makro / Külgazdaság Nagymértékben rontotta előrejelzéseit az MNB, minden opcióval számolnak Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 16:41
Jelentősen rontotta a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a gazdaságnövekedési és az inflációs előrejelzését is. Az MNB szerint idén 1,7 százalékkal nőhet a GDP, miközben az infláció 3,8 százalék lehet 2026-ban.
Makro / Külgazdaság Mit szól ehhez Trump? Ausztrália és az EU átfogó kereskedelmi megállapodást kötött
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 16:29
Ausztrália és az Európai Unió nyolc évnyi tárgyalássorozat után átfogó szabadkereskedelmi megállapodásra jutott.
Makro / Külgazdaság „Aki azt mondja, hogy a kormány számára nem a gazdaság az első, az hazudik” – jelentette ki Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:43
A kormány 6170 milliárd forintot, a hazai GDP több mint 6 százalékát fordítja gazdaságfejlesztésre, mert megértette azt az összefüggést, hogy a gazdaság helyreállítható, ha megkapja a megfelelő pénzügyi forrásokat – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozói körkép – Fejlesztési lehetőségek és növekedési utak kis- és középvállalkozások számára című konferencián kedden Budapesten.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Jaksity Györggyel készülő interjúnkat a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:12
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítójával, elnökével folyó beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Nagyobb infláció, kisebb gazdasági növekedés – itt vannak Varga Mihályék friss prognózisai
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:09
A Magyar Nemzeti Bank nyilvánosságra hozta a friss GDP- és inflációs prognózisát, azt követően, hogy a Monetáris Tanács nem nyúlt a 6,25 százalékos alapkamathoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG