2p
Javulnak az euróövezeti növekedés kilátásai - nyilatkozta Mario Draghi. Ami ez után jött, arra ő se készült fel.

A sajtótájékoztatót incidens zavarta meg. Egy fiatal hölgy "vessetek véget az EKB diktatúrájának" kiáltással felugrott az asztalra a jegybankelnök elé, és konfettit szórt rá. A megdöbbent Draghi néhány percre megszakította a tájékoztatót. A Bloomberg megörökítette az esetet:

Draghi a sajtótájékoztatón elmondta, az euró gyengülése miatt javul az export versenyképessége. Figyelmeztetett azonban, hogy a több ágazatban szükséges fájdalmas alkalmazkodási folyamatok és a strukturális reformok bevezetésének vontatottsága lassíthatja az eurózóna fejlődését.

A javuló gazdasági klíma ellenére az EKB tovább működteti a bankóprést, és a terv szerint 2016 szeptemberéig folytatja havi 60 milliárd eurós, összesen 1000 milliárdos eszközvásárlási programját.

"Őszintén szólva nagyon meglep, hogy figyelmet kapnak a (mennyiségi enyhítési) program idő előtti befejezésével kapcsolatos spekulációk, mikor csupán egy hónapja indítottuk be a programot" - mondta az EKB elnöke.

Draghi azokra a piacon korábban keringő híresztelésekre reflektált, hogy az EKB a program igen vegyes német megítélése miatt a tervezettnél hamarabb felhagy a kötvényvásárlással.

A bankelnök azonban hozzátette: a program elég rugalmas ahhoz, hogy szükség esetén bármikor ki lehessen igazítani.

Egy esetleges görög csődről Draghi elmondta, hogy ennek lehetőségét "fontolóra venni sem hajlandó", és a nyilatkozatok alapján görög részről sem lehet opció. Hozzáfűzte, hogy az EKB továbbra is kész sürgősségi likviditási támogatást (ela) folyósítani a görög bankoknak, amennyiben azok fizetőképesek és megfelelő fedezetet tudnak biztosítani.

 

Egyébként a bank 0,05 százalékos mélyponton hagyta az irányadó kamatot, amelyről itt írtunk.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megvan a megállapodás! Januártól ennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 21:16
Sajtóértesülés szerint megegyeztek a felek. 
Makro / Külgazdaság Magyarország szembemegy az Európai Unióval
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 16:11
Javult a gazdasági hangulatindex az euróövezetben és az Európai Unióban novemberben az előző hónaphoz képest, miközben Magyarországon romlott – derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Körbeudvarolták Orbán Viktort Szabadkán
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 15:14
A miniszterelnök Aleksandar Vucic szerb elnökkel találkozott. 
Makro / Külgazdaság Az elemzői várakozásokat is túlszárnyalta a németek hangulata
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 15:11
A vártnál jelentősebben javult a GfK decemberre vonatkozó fogyasztói hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Irigykedve nézhetünk Horvátországra
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 14:08
Az idei harmadik negyedév sorrendben a 19. negyedév volt, amikor bővült a horvát gazdaság.
Makro / Külgazdaság Már a kormány is visszafogott, bemondta Nagy Márton, hogy mennyivel nőhet jövőre a gazdaság
Imre Lőrinc | 2025. november 27. 13:10
Jövőre 2-3 százalékos növekedéssel számol a kormány – jelentette be Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
Makro / Külgazdaság Délnyugati szomszédunk alaposan lepipált minket
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 12:35
A horvát gazdaság 2,3 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez lassabb dinamikának számít, mint amit az előző negyedévben láthattunk – közölte a horvát statisztikai hivatal.
Makro / Külgazdaság Jött egy jó hír az autósok számára
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 11:20
Mindkét üzemanyagtípus ára csökken.
Makro / Külgazdaság Köhög az ipar, egyre többen emelnének árat
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 11:07
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint novemberben az üzleti szektor kilátásai alig változtak, míg a fogyasztók kissé borúlátóbb várakozásokat fogalmaztak meg, mint októberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktornak olyan pénz kell, aminek az elköltését senki nem ellenőrizheti – véli Petschnig Mária Zita
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. november 27. 10:24
A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa a november 26-ai élő műsorunk vendége volt. Az 5. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 88. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG