2p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szakértők azt találgatják, hogy mikor veszti el a türelmét a pekingi vezetés azzal kapcsolatban, hogy de facto hozzácsatolja Tajvant a szárazföldi Kínához. Egy új lehetőség is kínálkozhat erre.

Az Egyesült Államok belekeveredése Tajvan függetlenségének megvédésébe anélkül is megtörténhet, hogy a kínai hadsereg inváziót indítana a de facto független szigetország ellen – derül ki egy friss tanulmányból, amelyet a Business Insider idézett

Megy a találgatás. Fotó: Depositphotos
Megy a találgatás. Fotó: Depositphotos

A washingtoni Center for Strategic & International Studies (CSIS) kutatóintézet a Tajvan elleni blokád lehetőségét vizsgálta. Ennek keretében 52 amerikai szakértőt, köztük tudományos kutatókat és az amerikai kormányok gondolkodásmódját ismerő szakértőket kérdeztek arról, hogyan reagálna az USA egy, a szigetországot érintő karanténra és/vagy blokádra.

Szigorú vámrezsim?

Majdnem kétharmaduk, 63 százalékuk legalábbis visszafogottan esélyesnek tartja, hogy az amerikai hadsereg beavatkozna egy ilyen korlátozás megtörése érdekében. A karantén tartalmazhatna nem katonai eszközöket. Például bevezethetnek egy kőkemény vámrezsimet, amivel korlátoznák a tajvani kikötők forgalmát. Eggyel magasabb szint lehetne egy haditengerészeti blokád, amelyben Kína hadihajókkal venné körbe a szigetet. A CSIS felmérésében megszólalók majdnem négyötöde, 79 százaléka szerint ezzel kiprovokálnák a katonai konfliktust. Ez az arány 88 százalékra megy fel, ha a blokád katonai csapásokkal is járna. A teljes invázió esetén szinte mindenki (a megkérdezettek 96) százaléka biztosra veszi a háború kitörését Kína és az Egyesült Államok között.

A szakértők sokkal kétkedőbbek azzal kapcsolatban, hogy az USA-val szövetséges államok is bevetnének-e katonai erőt a szigetország védelmére. Kevesebb mint harmaduk, 29 százalékuk véli úgy, hogy egy karantén esetén az amerikai hadsereg velük együtt lépne fel Kína ellen. Egy invázió esetén a szakértők 60 százaléka szerint beszállnának a konfliktusba.

A CSIS 35 tajvani tudományos kutatót is megkérdezett erről a forgatókönyvről. Egy karantén esetén 40, egy blokád esetén 60, egy invázió esetén pedig 72 százalékuk szerint avatkozna be az amerikai hadsereg. Arra a kérdésre, hogy külső segítség nélkül meddig állhat ellen Tajvan a kínai támadásnak, az összes megkérdezett szakértő túlnyomó többsége ugyanazt a választ adta. Két héttől egy hónapig terjedő ideig.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Félelmetes pénzeket kerestek a milliárdosok egy év alatt is
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:34
3,8 milliárd embert kiemelhetnének a szegénységből.
Makro / Külgazdaság A sötétben tapogatózhat a Fed karácsony előtt
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:00
Az amerikai munkaügyi minisztérium nem közöl munkanélküliségi adatot októberről.
Makro / Külgazdaság Ha dízeles az autója, van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 11:15
Dráguló gázolaj, stagnáló benzinár.
Makro / Külgazdaság Itt van Bod Péter Ákos válasza arra, hogy miért nem érezzük a bérek növekedését
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 10:45
Ha csak a hivatalos számokat nézzük, akkor örülhetünk, hiszen az inflációt jóval meghaladó mértékben emelkednek a keresetek. De akkor miért érzik sokan ennek az ellenkezőjét? 
Makro / Külgazdaság Plusz szabadnap is jár az euró bevezetése mellé
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:50
Két plusz szabadnapot ad a bolgár kormány az euró zökkenőmentes bevezetése céljából.
Makro / Külgazdaság Évtizedes válság, 2030-ig szóló, borús jóslat érkezett az IMF-től
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:15
A világ húsz legnagyobb gazdaságának (G20) középtávú növekedési kilátásai 2030-ra a 2009-es pénzügyi válság óta nem látott mélypontra süllyednek – derül ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a G20-ak számára készített jelentéséből.
Makro / Külgazdaság Az oroszok hajlandóak eladni a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban lévő részesedésüket
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 17:13
Az orosz tulajdonos hajlandó eladni 56,15 százalékos részesedését a Szerbiai Kőolajipari Vállalatból (NIS) – jelentette be Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter szerdán.
Makro / Külgazdaság Váratlan meglepetés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 16:55
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jelentősebben csökkent augusztusban – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Hónapok óta nem mozdul az inflációs ráta a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 15:19
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előző havival megegyezően 4,0 százalék volt októberben – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) szerdán közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Megint bezsebelt 30 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 13:44
Pedig csak 20 milliárdot akartak volna.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG