2p

Az ATV Start vendége volt Gáspár András, a Klasszis Média lapigazgatója. A téma az élelmiszerek drágulása, a kiskereskedők és a kormányzat viszonya volt.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ultimátumot adott a kiskereskedelmi láncoknak: egy héten belül önkéntesen csökkentik az alapélelmiszerek árait, ellenkező esetben hatósági eszközökkel fognak beavatkozni. Az egy hét hamarosan lejár, de egyelőre nem látszik, hogyan oldhatnák meg ezt a kiskereskedők önmagukban – Gáspár András, a Klasszis Média lapigazgatója, a 18 éve havi rendszerességgel megjelenő Privátbankár Árkosár felméréssorozat szerkesztője úgy véli, erre nincs is lehetőségük. Az árképzés munkatársunk szerint egy összetett, többszereplős folyamat, amelynek számos elemére a kormánynak is van ráhatása – mégsem például a kiskereskedelmi különadó eltörlésével igyekszik könnyíteni a helyzeten. Ha pedig a miniszterelnök azt mondja, hogy „nem kíváncsi az értelmiségi közgazdászok inflációs blablájára”, akkor nehéz szakmai választ adni egy ilyen összetett kérdésre.

A közgazdász szerint az egyszer már balul elsült árstop helyett más irányban érdemes keresgélni a megoldást a magas hazai élelmiszerárakra: a teljes folyamat költségszintjét kellene mérsékelni, javítani az élelmiszeripar hatékonyságát és versenyképességét. A folyamat résztvevőinek vélelmezett túlzott profitéhségét pedig kiszámíthatósággal lehetne mederben tartani: ha nem kellene attól tartaniuk a szereplőknek, hogy bármelyik pillanatban a semmiből jöhet egy számukra kedvezőtlen jogszabályváltozás, akkor nem merülne fel bennük az sem, hogy minél rövidebb idő alatt próbáljanak meg minél nagyobb nyereséget kifacsarni a rendszerből, ehelyett hosszú távra tervezhetnének.

A teljes beszélgetést itt tekinthetik meg, az ATV Start műsorában a riporter Krug Emília volt:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta az egyetlen dolgot, ami fájt neki idén
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 12:37
Hosszú interjút adott a miniszterelnök. Beszélt a Szőlő utcai ügyről, politikáról és gazdaságról – de nem e területekről származik az idei év egyetlen fájdalmas emléke számára.
Makro / Külgazdaság Nagy pakkal készül Orbán Viktor Brüsszelbe
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 10:49
Lehet, hogy ezúttal nem lesz elég egy különgép?
Makro / Külgazdaság Egy év sem telt el, máris újabb előrehozott választás jöhet Németországban?
Imre Lőrinc | 2025. december 14. 06:04
Bár sokan bíztak az ellenkezőjében, mára kiderült, hogy nem egy nagy beruházási csomag fogja megváltani a német gazdaságot. Ráadásul alig fél évvel a kormányalakítás után máris repedezik a Friedrich Merz vezette kormánykoalíció, amit a nyugdíjreform és a sorkatonaság kérdése is megtépáz. Számunkra rossz hír, hogy a németországi fejleményeket Magyarországról sem nézhetjük ölbe tett kézzel.
Makro / Külgazdaság Magához édesgeti Donald Trump Putyin egyik legjobb barátját?
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 16:32
Az Egyesült Államok feloldja a fehérorosz káliumsóra kivetett szankciókat.
Makro / Külgazdaság Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG