4p
Kedden tart kamatdöntő ülést a jegybank Monetáris Tanácsa, az elemzők nem számítanak kamatemelésre.

Londoni pénzügyi elemzők egybehangzó előrejelzései szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a keddi kamatdöntő értekezleten nem módosítja a 0,90 százalékos alapkamatot, de később már várható a monetáris politika szigorodása. Ennek eszközei közül egyes londoni elemzői vélemények szerint jövőre nem lehet kizárni a kamatemelést sem, bár ez nem konszenzusos előrejelzés a Cityben.

Capital Economics

A Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőház közgazdászai hangsúlyozzák, hogy a tizenkét havi magyarországi infláció márciusban 2,7 százalékra lassult a februárban mért 2,9 százalékról, és a ház szerint ez "egyelőre" lehetővé teszi a monetáris tanácsnak a rendkívül laza pénzügypolitika fenntartását. A cég londoni elemzői azonban az idei második fél évre maginflációs szinten az inflációs nyomás erősödésére számítanak, és véleményük szerint ez már a szigorítás felé terelheti az MNB monetáris alapállását.

A Capital Economics elemzői szerint e szigorítás kezdetben a monetáris politika nem konvencionális intézkedéseinek visszavonását jelentheti, ami a jegybanki alapkamat szintjére hajthatja fel a bankközi kamatrátákat. A ház ennek bekövetkezte után már az alapkamat emelésével is számol, és várakozása szerint 2018 végére az MNB irányadó kamata 1,75 százalék körüli szintre emelkedhet.

Morgan Stanley

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői azonban az év további szakaszában a teljes kosárra számolt magyarországi infláció további jelentős lassulásával számolnak: várakozásuk szerint a tizenkét havi infláció a 2-2,5 százalékos sávban mozog majd 2017 hátralévő részében.

A ház szerint ilyen inflációs profil mellett "idő előtti" lenne azt várni, hogy az MNB szigorítja monetáris politikáját. Az erőteljes magyar makroadatok ellenére nem tűnik úgy, hogy a jegybank "nagyon sietne" a jelenlegi enyhe alapállás módosításával, sőt a vártnál alacsonyabb márciusi inflációs adatok várhatóan megerősítik ezt a monetáris alapállást - jósolták a Morgan Stanley londoni elemzői.

A cég szerint erre vall a jelentős külső fizetési többlet, és az is, hogy az MNB "közömbösnek tűnik" a meredek hozamgörbe iránt. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint mindezek alapján kétséges, hogy az MNB monetáris tanácsa a keddi kamatdöntő ülésen megváltoztatná a piacnak küldött eddigi általános üzenetét.

TD Securities

A TD Securities globális befektetési tanácsadó cég londoni részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői is azt a várakozásukat hangsúlyozták hétfői előrejelzésükben, hogy jóllehet a keddi kamatdöntő ülésen nem várható az MNB monetáris politikájának további enyhítése, de az alapállás továbbra is enyhítésre hajló marad.

A ház szerint ugyanakkor már a végéhez közeledhet az enyhe monetáris politikai ciklus, és az idei év vége felé elkezdődhet egyes nem konvencionális enyhítési intézkedések visszafordítása, mivel addigra az infláció várhatóan tartósan magasabb pályára kerül.

JP Morgan

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői sem várnak jelentős elmozdulást az MNB alapállásában a keddi kamatdöntő ülésen. A ház hétfői előrejelzése szerint a monetáris tanács keddi közleménye továbbra is azt jelzi majd a piacnak, hogy a testület előnyben részesíti az enyhe pénzügypolitika fenntartását hosszabb időtávlatban.

A JP Morgan londoni elemzői azt is valószínűsítik, hogy a kommüniké hangsúlyt helyez majd a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció márciusi lassulására, és nem tulajdonít nagy jelentőséget a bérkiáramlás gyors emelkedésének. A ház mindezek alapján lát ugyan lehetőséget arra, hogy az MNB 2018 második negyedéve előtt szigorítja monetáris politikáját, mindenekelőtt a nem konvencionális eszközök "finomhangolásával", de a JP Morgan londoni elemzői szerint a jegybanki alapkamat emelése 2019 előtt valószínűtlennek tűnik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Uniós pénzből épül meg Moldova első autópályája – Székelyföldre is el lehet majd jutni rajta
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 15:33
A végpont a román-moldáv határon túl lesz.
Makro / Külgazdaság Jobb év vár 2026-ban a nyugdíjasokra
Dobos Zoltán | 2025. december 30. 14:33
Nyugdíjemelés lesz, érkezik a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizennegyedik havi juttatás egyheti összege is. De vajon érkezik-e nyugdíj-kiegészítés, és várhatnak-e nyugdíjprémiumot idős honfitársaink az előttünk álló évben?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 60 milliárdot az Orbán-kormány, de némi zavar is volt az erőben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:43
Volt olyan kincstárjegy a keddi aukción, amire nem érkezett elég ajánlat. De emelkedtek vagy csökkentek az átlaghozamok?
Makro / Külgazdaság Május előtt nem mondanak ítéletet a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 12:09
Közzétették a menetrendet a hitelminősítők.
Makro / Külgazdaság Év végére még kapnak egy gyomrost az autósok a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 10:47
Már érezhető a legutóbbi áremelkedés hatása.
Makro / Külgazdaság Adókedvezmény jár a hálózat fejlesztéséért – itt a rendelet
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:44
Akár 80 százalékos adókedvezményt is lehet szerezni a következő öt évre – de kinek?
Makro / Külgazdaság A külföldieknek beruházási paradicsom vagyunk, a hazai kkv-knak jön a támogatás
Imre Lőrinc | 2025. december 30. 09:27
Látszólag szöges ellentétben állnak egymással Szijjártó Péter szavai és a Központi Statisztikai Hivatal adatai. A külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, hogy 2025-ben minden idők harmadik legtöbb külföldi befektetése érkezett Magyarországra, miközben a KSH szerint közel két éve csökken a nemzetgazdasági beruházások volumene. A jelenség hátterét, valamint az év legfontosabb, vállalkozásokat segítő intézkedéseit laptársunk, az Mfor.hu foglalta össze.
Makro / Külgazdaság Bóvli lett Budapest, Karácsony Gergely szerint ez a kormány politikájának következménye
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:03
A befektetési szint alá ontotta Moody's a főváros besorolását, a főpolgármester szerint „ezt nem fogja megúszni” a kormány.
Makro / Külgazdaság Mindent borít az állítólagos ukrán dróntámadás
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 08:49
Putyin életére törtek volna az ukránok? Zelenszkij tagad, Trump dühös, az oroszok „felülvizsgálják” álláspontjukat.
Makro / Külgazdaság Ki hozza a csákányt és a lapátot a mesterséges intelligenciához?
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 18:28
Mi a válasz a 21 ezer milliárd dolláros kérdésre?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG