2p
A görög államnak ma fizetnie kéne az IMF felé, de azt állítja, nem teszi, majd hónap végén egyben több részletet rendez. Mik lehetnek a következmények?
(Fotó: 123rf.com)

A görög kormány elképesztően elszemtelenedett február 20-a óta. Akkor vállalták, hogy kidolgoznak egy olyan reformtervet, vagy akár nevezhetjük megszorítós csomagnak is, ami lehetővé teszi a korábbi szerződésekben foglalt költségvetési helyzet fenntartását.

Eltelt több mint 3 hónap, ezt nem tették meg, viszont számtalanszor újra megígérték. Most úgy érzik, hogy mindenképpen az eurózónában akarják tartani őket, ezért még jobban elszemtelenedtek: úgy gondolják, most bármit követelhetnek. Abból indulnak ki, hogy június végéig, amikor végképp csődbe mennének, a puhány Európa úgyis belemegy mindenbe, teljesíti minden követelésüket, vidáman élhetnek tovább jólétben, és persze az IMF-nek júniusban járó méretes összeget is kifizetik nekik a hitelezők, újabb hitelek formájában.

A helyzet mindkét oldal számára veszélyes. Ha a görög kormány önteltségében elszámítja magát, beüthet a csőd, kikényszerülnek az euróból (graccident), és nagyon megütik a bokájukat. A világ ebben az esetben fellélegezne, hogy végre példát statuált az elvileg önkéntes valutaunió egy visszaélővel szemben.

Ha viszont az európai oldal túl puhány, és a görög szemtelenség célt ér, akkor teljes joggal más is úgy gondolhatja, hogy a görögök után szabadon nyúlkálhat a közös európai zsebben. Ez pedig a közös zseb kiürülését, és a közös valuta szétesését vonná maga után. Sokkal veszélyesebb, mint a görög csőd.

Egy elfogadható megoldás lenne, ha a görög kormány ésszerű kompromisszumot kötne, míg Európa jelképes engedményt tenne. Ennek esélye rohamosan fogyni látszik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészhelyzet a Hormuzi-szorosban: találat ért egy hajót
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 13:54
A híradások ellentmondóak, de az biztosnak látszik, hogy találat ért egy kereskedelmi olajtankert a Hormuzi-szorosban. 
Makro / Külgazdaság Újabb csapást szenvedett el a tengeren Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 11:07
Belgium lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, az orosz „árnyékflotta” egy feltételezett tagját.
Makro / Külgazdaság Váratlan fordulat: mégis mi történt az Ausztriában dolgozó magyarokkal?
Kollár Dóra | 2026. március 1. 06:49
Nem sikerült elérni a 150 ezres szintet, több éves tendencia fordult meg 2026 januárjában.
Makro / Külgazdaság Örülhet Merz kancellár: pöttömnyi lett az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 15:01
Februárban a vártnál kevésbé nőttek a fogyasztói árak Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált, előzetes adatokon alapuló jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Embereket küld Orbán Viktor a Barátság vezeték megrongálódott részéhez
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 13:03
Szlovákiával közösen állít fel és küld Ukrajnába vizsgálóbizottságot a magyar kormány. Vajon beengedik őket?
Makro / Külgazdaság Több vagy kevesebb német dolgozik?
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 12:49
Magas szinten, de stagnél a német munkanélküliség.
Makro / Külgazdaság Lehet irigykedni: tovább gyorsult a horvát gazdaság növekedése
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 12:24
Huszadik hónapja tart a növekedés, 2025 végén pedig még tovább is gyorsult a horvát GDP bővülése.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire is vágyik igazán Orbán Viktor a Barátság vezeték körüli csörtében?
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 12:14
Pénzzel és szimbolikus győzelemmel távozhat a pástról a magyar kormányfő.
Makro / Külgazdaság Rég nem látott csúcsra ugrott a magyar munkanélküliség
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 11:24
 Januárra ez a fajta szezonalitás nem jellemző, így valós létszámleépítésekről lehet szó.
Makro / Külgazdaság Tényleg közeledik az 1000 forintos benzinár?
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 10:16
Ha igen, akkor egyelőre kis lépésekben. Itt vannak a pénteki átlagárak és a szombati előrejelzés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG