4p
Elvileg ma utoljára folytatnak a leendő német koalíciós partnerek szondázó tárgyalásokat, az álláspontok azonban eléggé merevek. Főleg a menekültkérdésben, a klímavédelemben és egyéb pénzügyekben vannak nézeteltérések, a követelések értéke több tízmilliárd euróval haladja meg a lehetőségeket. A kudarc azonban nagyon kellemetlen lenne mindenkinek.

Kép forrása: EPA

Elkezdődött a több hetes német koalíciós szondázó tárgyalások utolsó napja, legalábbis elvileg, mert van, aki már a lehetséges hosszabbításról ötletel. A megegyezés ugyanis nem született meg, a Die Welt egyenesen „Merkel mamut-napjáról”, a „koalíció megmentéséről” beszél. Mások úgy fogalmaznak: hurrikán Jamaika felett. (A Jamaika-koalíció – amit a jamaikai zászló színei miatt hívnak így – a kereszténydemokrata CDU/CSU, a jobboldali liberális FDP és a Zöldek képviselőiből állna.)

A mai tárgyalásoknak nincs fix vége, így lehet, hogy késő éjszakáig fognak tartani. Közben ráadásul Angela Merkel kancellár Berlinből Bonnba utazott a nemzetközi klímakonferenciára.

Az egyik fő probléma a Zöldek kemény álláspontja a menekültek családegyesítésével kapcsolatban. A Zöldek szerint nem kétséges, hogy rendnek kell lenni Németországban, de az sem, hogy a családok egybe tartoznak, így nem akarják ezt megtiltani.

Jöhetnek a szakik

A koalíciós csapatnak a menekültekkel szemben leginkább kemény tagja, a bajor CSU viszont kész akár a koalíciós tárgyalásokat is zátonyra futtatni a kérdésben. A CSU azt mondja, hogy amíg a menekültek száma ilyen nagy, addig a korlátozott védettségű menekültek családjai ne jöhessenek a menekültek után. Egyelőre Merkel pártja, a CSU is úgy tűnik, osztja ezt a véleményt. Abban viszont közeledtek egymáshoz az álláspontok, amit a liberálisok kérnek, hogy a képzett szakemberek bevándorlását megkönnyítsék.

Egy lehetséges kompromisszum, amit ma az OECD is közzétett, az lehetne, ha időkorlátot határoznának meg, például a 2017 előtt érkezett menekültek családtagjait beengednék Németországba, a később jövőkét nem. A családegyesítés melletti legfőbb érv, hogy kimutatták, a család nélkül a menekültek jóval kisebb indíttatást éreznek az integrációra, az európai beilleszkedésre.

Ahol pénzről van szó

A környezetvédelemmel, a klímával kapcsolatban is vannak komoly nézeteltérések. A környezetvédők a barnaszén magas arányának csökkentését követelik. Angela Merkel szerint azonban a költségekre is gondolni kell, olcsó energiára is szükség van, így nem lehet csak úgy bezárni a szénerőműveket. Egyelőre úgy tűnik, hogy erről ma megegyezés születhet, a szén szerepét részlegesen, a Zöldek által követeltnél valamivel kevésbé csökkentenék.

Migráció, adók, pénzügyek, államháztartás, klímavédelem, energia – ott a legerősebbek a nézeteltérések, ahol sok pénzről van szó – írja egy augsburgi lap. A pártok követelései a kalkulációk szerint 30-40 milliárd euróval meghaladják azt az összeget, ami az államkasszában van.

Szondázás után sincs vége

Amiről már sikerült megegyezni, az például a gyermekek után fizetett támogatás („Kindergeld”) emelése havi 25 euróval. Az élelmiszereket állatvédelemmel kapcsolatos tanúsítvánnyal címkézik majd fel.

A jelenlegi tárgyalásokat egyébként szondázó (tájékozódó, tapogatózó) tárgyalásoknak nevezik a német politikában, azaz a tulajdonképpeni koalíciós tárgyalások még csak ez után jönnek. Bár az álláspontok, főleg a CSU és a Zöldek között eléggé merevek, a nyomás is nagy, a saját párttagok részéről is, hogy végre állapodjanak meg – derült ki a Die Welt videójából. A választások szeptember végén voltak, lassan két hónapja.

Ma felment a DAX

A német sajtó szerint a tárgyalások sikertelensége lejtőre küldheti a DAX részvényindexet is. A tőzsdék nehezen viselik a bizonytalanságot, a tőzsdei hangulat az utóbbi napokban amúgy sem volt túl jó. Ma viszont végre éppen emelkedik a mutató, igaz, a nemzetközi tőzsdei klíma is pozitív.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt az Európai Parlament elnökével Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:25
A Magyarországgal szembeni, 7-es cikkely szerinti eljárást belátható időn belül lezárhatják.
Makro / Külgazdaság Újabb fontos döntéseket hozott a kormány – itt vannak a bejelentések
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:04
Csütörtökön 11 órától tartották a kormányszóvivői sajtótájékoztatót, amelyen ismét kormánydöntésekről, valamint az uniós pénzek hazahozatalának állásáról is szó esett.
Makro / Külgazdaság Kulcsfontottságú rendeletet adott ki a kormány az uniós forrásokról
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:50
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF) 3680 milliárd forint jut Magyarországnak. Ennek a felhasználásáról hónapokon belül dönteni kellene, de a kormány talált módot arra, hogy ne kelljen kapkodni.
Makro / Külgazdaság Energianagyhatalom lehet Magyarország, ezt kell hozzá tenni
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:30
Magyarország hosszabb távon a közép-európai energiakereskedelem meghatározó szereplőjévé válhat, ha a tárolási és hálózati infrastruktúra fejlesztése lépést tart a termelés bővülésével – írta a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.
Makro / Külgazdaság Fellélegzett az olajpiac, de ekkor nyugodhat meg igazán
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:10
Az Arab-öböl menti államok olajtermelése valószínűleg októberre helyreáll, de a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok mennyisége így sem haladja meg a háború előtti szint 70 százalékát – vélik az amerikai Goldman Sachs bank szakértői, akiket a Bloomberg idézett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Mi jöhet a kamatstop eltörése után? Jelasity Radovánt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 11:40
Az Erste elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke június 25-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb áresés a benzinkutakon, napok kérdése lehet a védett rendszer eltörlése
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 10:50
Jelentősen csökkennek az üzemanyagárak idehaza annak köszönhetően, hogy a világpiaci kőolajárak is zuhannak az amerikai-iráni megállapodás hírére.
Makro / Külgazdaság Olyanra készülhetnek a csehek, amire Varga Mihályék valószínűleg még csak nem is gondolnak
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 09:07
Kamatot emelhet a cseh jegybank. 
Makro / Külgazdaság Recseg-ropog, az év elején zsugorodott az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 08:50
Oroszország GDP-je 0,2 százalékkal csökkent az idei első negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a statisztikai hivatal végleges adatként.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG