3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.

Harciasan nyilatkozott Emmanuel Macron francia elnök válaszul Donald Trump amerikai elnök szombati bejelentésére, amelyben 30 százalékos vám kivetését helyezte kilátásba az Európai Unióból érkező szinte összes árura. A bejelentés sokkolta az európai vezetőket, akik a megbeszélések alapján 10 százalékos vámra számítottak.

Macron szerint az uniónak készen kell állnia akár egy kereskedelmi háborúra is.

„Most minden korábbinál inkább a bizottságé a feladat, hogy kifejezze az unió eltökéltségét, hogy szilárdan védelmezze az euópai érdekeket. Közelebbről ez azt jelenti, hogy fel kell gyorsítani a hiteles ellenintézkedések előkészítését, és minden rendelkezésre álló eszközt mozgósítani, ha nem születik megegyezés augusztus 1-jéig”

- írta Macron közösségi médiás bejegyzésében.

Német válasz

„Határozott” intézkedések bevezetését szorgalmazta az Európai Unió részéről az Egyesült Államokkal szemben Lars Klingbeil német pénzügyminiszter vasárnap abban az esetben, ha az importvámokról folytatott tárgyalásokon nem sikerül megfékezni az egyre súlyosbodó globális kereskedelmi háborút.

„Ha nem sikerül tárgyalás útján igazságos megoldást találni, akkor határozott ellenlépéseket kell tennünk annak érdekében, hogy megvédjük az európai munkahelyeket és vállalatokat” – mondta a német miniszter a Süddeutsche Zeitung című lapnak nyilatkozva. Megjegyezte: „továbbra is a kezünket nyújtjuk, de nem fogunk mindenbe belemenni”.

Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán szombaton megjelent bejegyzése szerint 30 százalékos vám kivetését tervezi az Európai Unióból és Mexikóból érkező termékekre augusztus 1-jétől. Németország tavaly 161 milliárd euró értékben exportált oda termékeket, elsősorban autókat, autóalkatrészeket, gépeket és gyógyszeripari cikkeket. A német kormány adatai szerint ezzel 2024-ben az Egyesült Államok viszonylatában a kereskedelmi többlet megközelítette a 70 milliárd eurót.

Lars Klingbeil szerint Trump vámpolitikájának csak vesztesei lennének, és a vita lehűtésére lenne szükség. A német miniszter hangsúlyozta, hogy a konfliktus az amerikai gazdaságot legalább annyira fenyegeti, mint az európai vállalatokat.

„Senkinek nincs szüksége most új fenyegetésekre és provokációkra”

- tette hozzá Klingbeil. A miniszter szerint folytatni kell a komoly és célzott egyeztetéseket az Egyesült Államokkal, és az EU egységes és elkötelezett amellett, hogy igazságos megállapodás szülessen.

Óvatosabbak is vannak

Nem minden uniós vezető nyilatkozott ilyen keményen. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közleményében azt írta, hogy reméli, sikerül

„fair megállapodást kötni”, és úgy véli,„nem lenne értelme kirobbantani egy kereskedelmi háborút az Atlanti-óceán két oldala között”.

Az ír miniszterelnök-helyettes, Simon Harris azt mondta, 

„nincs szükség eszkalálni a helyzetet”.

Dirk Schoof holland miniszterelnök szerint pedg az uniónak egységesnek és eltökéltnek kell maradnia, hogy egy kölcsönösen előnyös megállapodás születhessen.

Az uniós nagykövetek vasárnap találkoznak Brüsszelben, hogy egyeztessenek a válaszlépésekről és a további tárgyalási taktikáról az uniós kereskedelmi miniszterek hétfői találkozója előtt. 

(via MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kiszivárgott egy újabb brüsszeli terv az energiaválság ellen
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 16:55
Az Európai Bizottság egy új szabályozási csomaggal csökkentené a megújuló energiát terhelő adókat, rugalmasabbá tenné a villamosenergia-rendszert, és felgyorsítaná az okosmérők bevezetését.  
Makro / Külgazdaság Így néz ki a kormány célkeresztjébe került bizalmi vagyonkezelői piac
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 15:15
Amióta Kármán András pénzügyminiszter a május 12-ei parlamenti meghallgatásán arról beszélt, hogy megszüntetik a bizalmi vagyonkezeléshez indokolatlanul kapcsolódó kedvezményeket, a figyelem középpontjába kerültek idehaza a bizalmi vagyonkezelők.
Makro / Külgazdaság Vihar előtti csend, vagy megnyugodhatnak az autósok?
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 14:10
Némi megnyugvást látni az olaj piacán, miután Donald Trump amerikai elnök a nyilatkozatai alapján megegyezésre törekszik Iránnal. Ugyanakkor továbbra is kicsi az esély a békemegállapodásra, ami miatt a feszültség kitarthat – számol be róla laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor Üzemanyagár-figyelője.
Makro / Külgazdaság Lezárult a felülvizsgálati kör, megszólalt a pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 10:49
A Fitch Ratings is döntött Magyarország szuverén államadósság-besorolásáról a Moody's és a Standard & Poor's után.
Makro / Külgazdaság Kijev szerint Moszkva most valódi esélyt kapott a békére, Putyin viszont nem élt vele
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 19:32
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyinhoz intézett nyílt levele lehetőséget kínál Oroszország számára a háború befejezésére – erről beszélt pénteken Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a nyugat-ukrajnai Vinnicjában tartott sajtótájékoztatón. A tárcavezető szerint a levél egyértelműen jelzi Ukrajna békeszándékát, és reális diplomáciai javaslatokat tartalmaz a konfliktus lezárására. Putyin úgy reagált, nem látja okát a találkozónak.
Makro / Külgazdaság Ukrajna szerint orosz elektronikus zavarás térítette le a Romániában felrobbant tengeri drónt
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 15:55
Ukrajna haditengerészete szerint az a tengeri drón, amely péntek reggel felrobbant a romániai Konstanca kikötőváros közelében, orosz elektronikus hadviselés következtében tért le eredeti útvonaláról.
Makro / Külgazdaság Itt vannak a pénteki kormányzati bejelentések – nézze csak!
Kollár Dóra | 2026. június 5. 12:17
Ezek voltak a kormányszóvivői sajtótájékoztató legfontosabb témái.
Makro / Külgazdaság A benzinesek örülhetnek, a dízelesek kevésbé szombattól
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 11:50
A piaci alapú tankolás olcsóbb lesz a benzinesek és drágább a dízeles autót üzemelteték számára.
Makro / Külgazdaság Külföldimunkaerő-stop lépett életbe
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 11:35
Sem filippínó, sem georgiai, sem örmény munkavállalaló nem jöhet egy ideig. 
Makro / Külgazdaság Biztató jeleket is nyugtázhat Kapitány István
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 08:30
Bár a Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint az ipari termelés a márciusi növekedés után áprilisban ismét csökkent, a legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása bővült.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG