2p

Ennek alapján Patai Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelösztönzésért felelős alelnöke bízik abban, hogy teljesül az a céljük, miszerint 2020 végéig a kihelyezések elérjék az 1000 milliárd forintos lélektani határt.

Mindez azon az eseményen hangzott el, amelyen az MNB immár második alkalommal ismert el egy hazai hitelintézetet az NHP Hajrá Kiválósága díjjal. Míg ezt az első alkalommal a Gránit Bank vehette át, addig most az OTP Bank. Amely eddig 1460 ügyfélnek nyújtott már ilyen hitelt, vagy készül nyújtani, összességében mintegy 200 milliárd forintos értékben - tájékoztatott a díjat Patai Mihálytól átvevő Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese.

Az MNB alelnöke emlékeztetett arra, hogy a 2013 tavaszán a mikro, kis- és középvállalkozások (mkkv) kedvező feltételekkel való forráshoz juttatása érdekében elindított Növekedési Hitelprogram keretében szeptember 30-áig már 50 ezer vállalkozás jutott, összesen 4 ezer milliárd forintnyi finanszírozáshoz. Ezen belül az idén április 20-ától elérhető NHP Hajrából 700 milliárd forintot vett fel 10 ezer mkkv.

Annak köszönhetően, hogy az MNB a koronavírus-járvány hatására változtatott a feltételeken. Míg korábban csak beruházásokra lehetett felvenni NHP-hitelt, addig a Hajrá pénzeiből már forgóeszközt is lehet finanszírozni, valamint hitelt kiváltani. Ennek köszönhetően is a 700 milliárdnak csak a harmada fordítódott beruházásra, a fele a vállalkozók likviditásának javítását szolgálta, az egyötöde pedig meglévő hiteleket váltott ki.

Abban pedig, hogy az igényelt pénzeket a vállalkozások mielőbb kézhez kaphassák, az az új jegybanki előírás segített, miszerint a kereskedelmi bankoknak a 300 millió forint alatti ügyletekről 2 hét alatt kell dönteniük. Az MNB ellenőrzései azt mutatták, hogy ezt a követelményt a hitelintézetek teljesítették is.

A szeptember végi adatok alapján Patai Mihály szerint minden esély megvan arra, hogy az MNB által kitűzött célt, miszerint az NHP Hajrából legalább 1000 milliárd forintot 2020 végéig kihelyezzenek, sikerül teljesíteni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már az euróbevezetés első hetében boldogok lehetnek a bolgárok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 10:37
A Bolgár Értéktőzsde jelentős árfolyamemelkedéssel reagált az euró január elsejei bevezetésére, az idei első kereskedési héten a bolgár börze legrégebbi indexe, a Sofix 14,4 százalékkal 18 éves csúcsra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Egyelőre hiába unszolja Trump az amerikai olajcégeket venezuelai beruházásokra
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 08:12
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra szólította fel a nagy amerikai olajvállalatok vezetőit, hogy legalább 100 milliárd dollár értékben ruházzanak be Venezuela olajiparának újjáépítésébe.
Makro / Külgazdaság A bécsi kutató megbecsülte az EU-Mercosur megállapodás ausztriai hatását
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:25
Oliver Reiter közgazdász, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézetének (wiiw) munkatársa fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Többen dolgoznak az Egyesült Államokban, de van, akiknek ez sem elég
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:45
A vártnál kevesebb munkahely jött létre, de a munkanélküliség csökkent decemberben.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán békekötést is befolyásolhatja Trumpék venezuelai akciója
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 13:25
Az elmúlt napok legfontosabb katonai és politikai fejleménye a venezuelai elnök elfogása volt. Az akcióval Donald Trump egyértelműen erőt mutatott, szemben a korábbi hónapok tétlenségével. Ez akár Moszkva számára is fontos üzenet lehet, ráadásul az oroszok számára gazdasági szempontból is sok érv szólna a béke mellett.
Makro / Külgazdaság Most a vásárlók cáfoltak rá az elemzőkre
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 13:05
Havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál nagyobb mértékben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben novemberben.
Makro / Külgazdaság Mi történik? Zúdulnak a külföldi autók Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 10:15
Tavaly a Datahouse adatai alapján 128 155 használt autó érkezett külföldről, ez 15,5 százalékkal több, mint 2024-ben – közölte a jóautók.hu pénteken az MTI-vel.
Makro / Külgazdaság Az amerikai védőpajzsra és az elszálló hiányra reagált Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 09:55
A friss devizakötvény-kibocsátásról és az elszálló költségvetési hiányról is nyilatkozott a nemzetgazdasági miniszter.
Makro / Külgazdaság Mindenkit megleptek a németek, ez nekünk is jó hír
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 09:10
Németországban az elemzők által várt csökkenés helyett 0,8 százalékkal nőtt az ipari termelés novemberben, havi alapon – közölte a német statisztikai hivatal (Destatis) pénteki jelentésében.
Makro / Külgazdaság Bejött a tavalyi Black Friday az online boltoknak: óriási a bővülés
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 08:30
Miközben a kiskereskedelmi forgalom volumene alig változott októberről novemberre, az internetes és csomagküldő kiskereskedelem 12 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG