2p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövő héten érkezik a részletes tájékoztató az államháztartás október végi helyzetéről, valamint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) publikálja a harmadik negyedévi beruházási adatokat.

Kedden teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) a részletes tájékoztatót az államháztartás központi alrendszerének október végi helyzetéről. Az előzetes adatok alapján az első tíz hónapban az államháztartás központi alrendszere 2922 milliárd forintos hiánnyal zárt; októberben a deficit mértéke 630 milliárd forint volt.

Sok köteg fog összejönni ezekből, hogy kitegyék a hatalmas hiányt (fotó: privatbankar.hu)
Sok köteg fog összejönni ezekből, hogy kitegyék a hatalmas hiányt (fotó: privatbankar.hu)

A gyorstájékoztató szerit a központi költségvetés 2704,4 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 265,1 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 47,3 milliárd forintos többletet értek el tíz hónap alatt.

A deficit mértékét a Pénzügyminisztérium azzal magyarázza, hogy a kormány folytatja a családok támogatására, az adócsökkentésekre és a beruházások ösztönzésére épülő válságkezelést. Az intézkedéseknek köszönhetően a magyar gazdaság újraindítása az egyik leggyorsabb az Európai Unióban.

A központi alrendszer bevételeiről kiemelték, hogy 2021 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához képest magasabban teljesültek elsősorban a társasági adóból, az általános forgalmi adóból, a személyi jövedelemadóból és a társadalombiztosítási járulékból származó bevételek. Elmaradtak az előző évi október végi összegtől a szociális hozzájárulási adóból származó bevételek, köszönhetően a 2020 júliusától megvalósuló 2 százalékpontos tehercsökkenésnek. A bevételek alakulását jelentősen befolyásolják a koronavírus-járványra tekintettel bevezetett munkaadói kedvezmények, a magasabb bérkiáramlás és az átlagkereset növekedése.

Pénteken ismerteti a KSH a beruházások harmadik negyedévi adatait. A második negyedévében a fejlesztések volumene az egy évvel korábbi, a koronavírus-járvány által leginkább érintett időszakhoz képest 10,8 százalékkal bővült. Elsősorban a feldolgozóiparban és a szolgáltatásban tevékenykedő vállalkozások gépberuházásai növelték a teljesítményt.

A nemzetgazdasági beruházások szezonálisan kiigazított volumene az előző negyedévihez mérten 3,6 százalékkal nőtt. Ezen belül az építési beruházások szezonálisan kiigazított volumene 2,3 százalékkal, a gép- és berendezésberuházásoké 7,1 százalékkal bővült.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Új repteret építene a kormány, már a helyszínről is beszélt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 12:46
Koncessziós formában valósulnának meg a beruházások, a befektetőket keletről várják.
Makro / Külgazdaság Lehet izgulni: szerdán bejelent valami váratlant a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 12:16
Egy héttel az előző után máris újabb, szokatlan időpontú Kormányinfót tartanak.
Makro / Külgazdaság Elemzők szerint meg sem közelíti a kormány reményeit az idei GDP-növekedés
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 11:03
Az első negyedév számai alapján a kormány 2,5 százalékos becslésének messze alatta maradnak a szakértők várakozásai.
Makro / Külgazdaság Svájcban kicsit örülhettek a trumpi vámoknak
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 10:38
Gyorsult a gazdasági növekedés.
Makro / Külgazdaság Elkészült Magyarország recessziós bizonyítványa
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 08:30
A friss GDP-adatok alapján az összkép nagyon elkeserítő. 
Makro / Külgazdaság Kiábrándító helyzetben a magyar gazdaság bástyája
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 07:20
Elég mélyről kellene visszajönni. 
Makro / Külgazdaság Magyar akkumulátorral az új elektromos Dacia
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 06:56
Érkezik a Dacia elektromos autójának új verziója. 
Makro / Külgazdaság Másik irányba ment a forint
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 06:29
Kedd reggelre 403 forint fölé drágult az euró. 
Makro / Külgazdaság Kína Európába tart – Magyarországon keresztül
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 3. 05:42
Magyarország lett a kínai ipari tőke új európai központja: 2024-ben az öreg kontinensen megvalósított érkező kínai beruházások harmada ide érkezett, többségük az elektromos járműiparba. A látványos növekedés mögött stratégiai szándék húzódik: Kína nemcsak gyártani akar, hanem hosszú távon befolyást is szerezni a régióban – figyelmeztet egy friss elemzés.
Makro / Külgazdaság Ismét irigykedhetünk az olaszokra
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 14:21
Olaszországban az elemzők által várttal összhangban 1,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak májusban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat előzetes adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG