3p

Két percen belül két támadás is ért egy a Marshall-szigetek lobogója alatt közlekedő, görög tulajdonú ömlesztettáru-szállító hajót. A vizi jármű állítólag az iráni kikötő Bandar Imám Khomeini felé tartott, miközben áthaladt a Bab al-Mandab-szoroson.

Az Ambrey brit tengeri biztonsági cég hétfőn arról számolt be, hogy a támadás 23 tengeri mérföldre északkeletre a dzsibuti Khor Angartól és 40 tengeri mérföldre délnyugatra Jemen Vörös-tengeri kikötővárosától, Mokhától történt, jelentette a Reuters. A hajót találat érte és megsérült a jobb oldala.

"A csoport tulajdonosa és üzemeltetője rendszeresen kereskedik ömlesztett rakományokkal Iránnal, így ez volt a valószínű célállomás" - vonta le következtetését a brit cég.

A hajó tulajdonosa az amerikai tőzsdén, a NASDAQ-on jegyzett társaság, amely a támadás valószínű oka – tette hozzá az Ambrey. Az Egyesült Királyság Tengerészeti Kereskedelmi Műveleti Ügynöksége (UKMTO) szerint a legénység nem sérült meg, és a hajó folytatta útját.

Az Iránhoz köthető húszi fegyveresek Jemenben, akik az ország legsűrűbben lakott régióit irányítják, november közepe óta ismételten drónokkal és rakétákkal támadnak kereskedelmi hajókat. Szerintük a támadások válaszul szolgálnak Izrael gázai katonai akcióira. A kampány megrázta a globális hajózást, aminek következtében több vállalat leállította a Vörös-tengeri utazásokat, és hosszabb és drágább Afrika körüli útvonalat választott.

A Jemeni Nemzeti Bank vezetője szerint nehéz a helyzet. Fotó: The New Arab
A Jemeni Nemzeti Bank vezetője szerint nehéz a helyzet. Fotó: The New Arab

A szaúdiak közben a húszik ellenségeit segítik

Jemen egy második, 250 millió dolláros részletet kap a szaúdi egyéves, egymilliárd dolláros támogatásból vasárnap vagy hétfőn a fizetések kifizetésének támogatására – mondta Ahmed bin Ahmed Ghaleb Al-Maabqi a jemeni jegybank elnöke a Reutersnek.

A Szaúd-Arábia által támogatott kormány gyenge valutával, valamint magas üzemanyag- és nyersanyagárakkal küzd. Rijád egy olyan katonai koalíciót támogat Jemenben, amely 2015 óta harcol az Iránbarát húszik ellen, akik kiűzték a szaúdiak által támogatott kormányt az északon lévő fővárosból, Szanaából, amely ezért áthelyezte székhelyét a déli kikötővárosba Ádenbe.

Al-Maabqi hozzátette, hogy a pénz csak néhány hónapnyi fizetés kifizetését fedezi, hogy segítsen az embereknek megvásárolni olyan alapvető dolgokat, mint az élelmiszer.

„A helyzet már most is nehéz a több mint nyolc éve tartó polgárháború eredményeként. A jemeni olajlétesítmények elleni húszi támadások, az export leállása és a Vörös-tengeri támadások csak súlyosbították a helyzetet,” – panaszolta a jemeni jegybank elnöke.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megőrizte első helyét, ismét a Samsung a legnagyobb mobilgyártó
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 17:25
 24 százalékos a vállalat  globális piaci részesedése. 
Makro / Külgazdaság Extradíjjal járhat, ha kötelező biztosítás nélkül autózunk
Dr. Tarpai Lajos Tamás | 2026. július 14. 15:25
Ha járművünk nincs kivonva a forgalomból, akkor folyamatosan rendelkeznünk kell kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással. Akár egy rövid biztosítatlan időszak miatt is jelentős többletköltséget, fedezetlenségi díjat fizethetünk. Kellő körültekintéssel viszont elkerülhető ez az extrateher.
Makro / Külgazdaság Itt a vége: kegyetlen drágulás érkezik a benzinkutakra
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 12:53
Úgy tűnik újra elfelejthetjük a visszafogottabb árakat.
Makro / Külgazdaság Kilábalt az apátiából a közbeszerzési piac, de lehet, hogy korai az öröm?
Imre Lőrinc | 2026. július 14. 11:11
Nagyon nagyok a cégek várakozásai a 2015-ös közbeszerzési törvény módosításával kapcsolatban. Tíz éve nem tapasztalt érdeklődés látható, azonban az igazi intézményi átalakulás még várat magára.
Makro / Külgazdaság Komoly mélypontra került a magyar építőipar: több mint tízszázalékos a zuhanás májusban
Herman Bernadett | 2026. július 14. 10:33
Drasztikus visszaesés történt a hazai építőiparban 2026 májusában. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a termelés volumene a nyers adatok alapján 10,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, míg az előző hónaphoz képest 6,5 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Felpörgött a számítógépgyártás, de az autóipar továbbra is döcög
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 08:40
Stagnál a magyar feldolgozóipar, de vannak kiemelkedően jól teljesítő ágazatok mellette. Például, a számítógépgyártás 132 százalékkal bővült tavaly májushoz képest, ennek is köszönhetően az összesített ipari adatok jobban néznek ki, mint egy évvel korábban.
Makro / Külgazdaság Fájhat Vitézy Dávid feje a friss építőipari adat miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 08:30
Csúnyán beszakadt a magyar építőipar teljesítménye májsuban. Az előző hónaphoz, de az egy évvel korábbi adathoz hasonlítva se mszép a látvány.
Makro / Külgazdaság Az évszázad gólja és a szigetekért vívott háború: Anglia és Argentína viszonya a pályán kívül is feszültséggel teli
Vámosi Ágoston | 2026. július 13. 19:23
Öt emlékezetes világbajnoki mérkőzés után ismét egymás ellen küzd az angol és az argentin válogatott, ezúttal a döntőért. A fogadóirodák az angolok mellett állnak, a csapatuk pedig az öt legértékesebb játékos nélkül is többet ér az argentin válogatottnál a Transfermarkt szerint. De ki a legértékesebb játékos, miért fontos a kivásárlási záradék, és hogyan mondhat könnyedén nemet egy csapat, amikor 150 millió eurót ajánlanak az argentin csatáráért?
Makro / Külgazdaság Megkapta az igent az alaptörvény módosítása, Sulyok Tamás hamarosan búcsúzhat
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 18:35
Átment a módosítás.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Kátai-Németh Vilmos nem mindennapi fotóval vágott vissza
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 14:26
A miniszter a Facebookon tette közzé a képet a Tisza Párt frakciójáról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG