5p

Szigorúbb járványintézkedéseket vezetnek be a karácsonyi időszakban az oltás nélküliekkel szemben, akik negatív teszttel sem használhatják a tömegközlekedési eszközöket, nem léphetnek be szállodákba, bárokba és edzőtermekbe - jelentette be az újabb korlátozásokat Mario Draghi olasz miniszterelnök szerda este. 

Gyakorlatilag kötelező az oltás, a negatív teszt sem elég

A szigorítás országosan egyelőre december 6-tól január 15-ig lesz érvényben az MTI tudósítása szerint. Lezárások helyett a római kormány azokkal szemben lép fel, akik eddig egyetlen adag oltást sem vettek fel. Becslések szerint több mint hétmillió, 12 év feletti olaszról van szó. Mario Draghi hangoztatta, hogy az olasz járványmutatók "lassan, de fokozatosan rosszabbodnak".    

Bizonyos szolgáltatások igénybe vételéhez - a korábbi gyakorlattal ellentétben - az oltást nem lehet tovább negatív teszttel kiváltani: kötelezőnek számít a legalább egy adag vakcina felvételét bizonyító védettségi igazolás, melynek érvényessége egy évről kilenc hónapra csökkent.

Olaszországban akár a patikában is beoltják az embert - ez az úr a harmadik dózist kapja egy milánói gyógyszertárban 2021. november 10-én. Fotó: EPA / Daniel Dal Zennaro
Olaszországban akár a patikában is beoltják az embert - ez az úr a harmadik dózist kapja egy milánói gyógyszertárban 2021. november 10-én. Fotó: EPA / Daniel Dal Zennaro

Még egy lezárásba nem akarnak beleszaladni

Mario Draghi kijelentette, hogy Olaszországban most az egyik legjobb a járványhelyzet Európában a magas oltottságnak és a kedvező időjárásnak köszönhetően. Hozzátette, hogy a szomszédos országokban viszont súlyos a helyzet, ezért megelőzésre és kiemelt óvatosságra van szükség. A kormányfő leszögezte, hogy az óvintézkedések szigorításával az újabb zárásokat akarják elkerülni. Emlékeztetett arra, hogy 2020-ban az ország teljes lezárása nyolcszázalékos gazdasági visszaesést okozott, bezártak a vendéglátóipari helyiségek és az iskolák is, és megnövekedett a szegénység.  

Az emelkedő járványmutatókkal és a karácsonykor várt tetőzéssel szemben az egészségügyi hatóságok most új eszközökkel igyekeznek fellépni. Elvetették a tavaly ősz és az idei tavasz között alkalmazott módszert, amikor sárga, narancssárga és vörös színek szerint osztották be a tartományokat fertőzöttségi fokozat szerint. Az új rendelkezéssel az ország egészében egyforma intézkedéseket vezetnek be a beoltottak és az oltás nélküliek megkülönböztetésével.

Zöld helyett itt a szuperzöld - oltás nélkül nincs étterem, de még buszozás sem

Október közepén vezették be a védettségi igazolás (Green Pass) használatát, amelyet kötelezővé tettek a munkahelyeken. Azóta védettségi igazolással lehet a vendéglátóhelyek belső termeiben helyet foglalni, múzeumba, színházba, edzőterembe, stadionba menni, valamint az igazolás kötelező a nagysebességű vasútjáratokon is. A védettséget a negatív teszteredmény vagy a betegségből történt felgyógyulás is bizonyította.

Roberto Speranza egészségügyi miniszter a kormányfővel közös sajtótájékoztatón elmondta, hogy a mostani szigorítás újdonságának számít, hogy a védettségi igazolást az oltáshoz köti (Super Green Pass), és a beoltottakat részesíti előnyben. A 48 órán keresztül  érvényes negatív PCR- vagy antigén gyorstesztet továbbra is elfogadják munkavégzés esetén, de nem lesz elegendő a metrón  utazáshoz, az étterembe, moziba, múzeumba vagy diszkóba történő belépéshez, és kötelező lesz a szállodai szoba elfoglalásához is.

December 6-tól kötelező lesz az oltást bizonyító, új típusú  védettségi igazolás felmutatása a városi tömegközlekedési eszközökön, valamint a regionális vonatokon, a szállodákban, vendéglátóhelyeken, diszkókban, tömeges nyilvános eseményeken, valamint az edzőtermek és más sportlétesítmények öltözőibe történő belépéskor.  Az ellenőrzéseket szigorítják - tette hozzá az egészségügyi tárcavezető.

A kormány kötelezővé tette az emlékeztető oltást a rendfenntartók, a fegyveres erők tagjai, valamint az egészségügyben és az oktatásban dolgozók számára.

Harmadik oltás a felnőtteknek, első a gyerekeknek

A harmadik vagy emlékeztető dózis felvétel decembertől válik lehetővé valamennyi, 18 évnél idősebb olasz előtt. Az emlékeztető oltást már az utolsó adag vakcinától eltelt öt hónap után fel lehet venni.

Mario Draghi közölte azt is, hogy ő már felvette a harmadik adag oltást. Hangsúlyozta, hogy információs kampányt indítanak a 5 és 11 év közötti gyermekek beoltásának szorgalmazására. A gyermekeknek szánt vakcina beadása december végén kezdődhet: az Olasz Gyógyszerügynökség (Aifa) az európai társszervezet (EMA) engedélyezésére vár.

Draghi kifejtette, hogy szigorítják a külföldről repülőtereken, vasútállomásokon, kikötőkön keresztül érkezők ellenőrzését, valamint szúrópróbaszerűen ellenőrzik az olasz határokon gépjárművel átlépőket is.

A tartományok és városok önállóan is szigorítanak: Trentino-Alto Adige térségében húsz városban rendeltek el lezárást szerdától a következő két hétre. Nápolyban csütörtöktől lép életbe szabadtéren a kötelező maszkhasználat a belváros vásárlókkal teli utcáin. Ugyanezt rendelték el Milánóban szombattól a vásárlóutcákon, ahol nagyobb tömörülésekkel számolnak.

Rengeteg teszt és 12 ezer új fertőzött - így áll a Covid Olaszországban

Az utóbbi huszonnégy órában több mint félmillió teszteléssel 12 448 új beteget azonosítottak, és nyolcvanöt beteg halt meg. Utoljára május elsején regisztráltak több beteget egyetlen nap alatt. Az aktív fertőzöttek száma túllépte a 154 ezret, kórházban több mint négyezer hatszázan vannak, intenzív osztályon 573 beteget kezelnek, utóbbiak 64 százaléka nem volt beoltva. A 12 év felettiek 84,2 százaléka vett fel eddig két adag oltást.

Az aktív fertőzöttek számának alakulása Olaszországban. Forrás: worldometers.info
Az aktív fertőzöttek számának alakulása Olaszországban. Forrás: worldometers.info

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kármán András fontos személycserét jelentett be hirtelen
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 17:33
Június 22-től Tardos Gergely veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését.
Makro / Külgazdaság A hollandok simán verték a svédeket – eredmények
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 11:52
Pontot szerzett Curacao.
Makro / Külgazdaság Nyolc hónapig is kibírnák a magyarok jövedelem nélkül?
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 11:33
A középkorúak pénzügyi ellenállóképessége javult.
Makro / Külgazdaság A Fidesz szerint különös allkut kötöttek a tiszások (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 12:58
Titkos megállapodást, paktumot feltételez a Fidesz amögött, hogy hét alkotmánybíró kizárási okot jelentett be, ami miatt lekerült az Alkotmánybíróság (Ab) napirendjéről Sulyok Tamás köztársasági elnök beadványának tárgyalása.
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír az autótulajdonosoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 10:41
Roham indulhat a benzinkutakra annak hatására, hogy a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk Mfor Üzemanyagár-figyelője szerint a jövő héten tovább eshet a benzin és a gázolaj ára.
Makro / Külgazdaság Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 17:32
Benyújtottak egy javaslatot, a főpolgármester is érintett lehet.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás aláírta: Orbán Viktor soha többet nem töltheti be ezt a tisztséget
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 14:15
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását és elrendelte a Magyar Közlönyben való kihirdetését – közölték az államfő Facebook-oldalán pénteken. Az aláírt módosítókat tartalmazó Magyar Közlöny nem sokkal péntek délután kettő óra előtt meg is jelent.
Makro / Külgazdaság Elképesztő áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 12:24
Szombaton folytatódik a csökkenő tendencia a hazai benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: éleződik a piaci verseny
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 09:58
Az idei I. negyedév végén átlagosan 55 407 forintot fizettek a normál használatú egyedi személyautók üzembentartói.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG