3p

Putyin nem ismeri az elfoglat területek országhatárait, Sojgu szerint 200 ezer embert mozgósítottak az elmúlt napokban, Észak-Koreai az egyetlen, amely elismeri Oroszország új megszállt területeit. Többek között ez is történt ma a háborúban.

  • Az orosz parlament felsőháza megszavazta négy megszállt ukrán régió Oroszországhoz való csatolását, miközben Moszkva hivatalosan is bekebelezte azokat a területeket, amelyeket legutóbb Ukrajnától elfoglalt. A Szövetségi Tanács keddi ülésén egyhangúlag ratifikálta az ukrajnai Donyeck, LuhanszkHerszon és Zaporizzsija régiók annektálásáról szóló jogszabályt, miután tegnap az állami duma, Oroszország alsóháza szavazást tartott. Az alsóház egyetlen képviselője sem szavazott a törvényjavaslat ellen.
  • Volodimir Zelenszkij elnök aláírta azt a rendeletet, amely hivatalosan „lehetetlennek” minősíti, hogy ukrán tárgyalásokat folytasson Vlagyimir Putyinnal, a Kreml vezetőjével. 

Megrongált temploma előtt egy ukrán pap, Mikola a kelet-ukrajnai Harkivi területen fekvő Ruszka Lozova faluban 2022. október 3-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. Fotó: MTI/EPA
Megrongált temploma előtt egy ukrán pap, Mikola a kelet-ukrajnai Harkivi területen fekvő Ruszka Lozova faluban 2022. október 3-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. Fotó: MTI/EPA

  • Az orosz hadsereg elismerte, hogy Kijev erői áttörtek a Herszon régióbanA közlemény szerint az ukrán hadseregnek és „felsőbb harckocsi-egységeinek” sikerült „behatolnia védelmünk mélyére” Zoltaja Balka és Alekszandrovka falvak környékén.

  • Hétfőn Putyin szóvivője azt mondta, hogy a Kreml konzultálni fog az általa „becsatolt” területek lakosaival, hogy meghatározzák, hol legyenek a határok, ami arra utal, hogy Oroszország nem tudja, hol vannak az új nemzetközi határai. Putyin ígéretet tett arra, hogy „minden rendelkezésére álló eszközzel” megvédi Oroszország újonnan követelt területeit, jelezve, hogy potenciális nukleáris csapást hajtanak végre. Az egyértelmű piros vonal hiánya alááshatja a nukleáris elrettentéssel kapcsolatos kísérleteit. 

  • Oroszország Lymantól való visszavonulása heves kritikákat váltott ki a háború kezelésével kapcsolatban az orosz állami televízióban – mondta Vlagyimir Szolovjov , a Russia 1 állami tévécsatorna főműsoridős talkshow-jának házigazdája és a Kreml egyik legnagyobb hangadója. "Össze kell fognunk, népszerűtlen, de szükséges döntéseket kell hoznunk, és cselekednünk kell" - mondta.

  • A magát kikiáltó Donyecki Népköztársaság (DPR) azt állította, hogy az elmúlt 24 órában két ember megsérült az általa elfoglalt területen, valamint 13 ház és 12 polgári infrastruktúra megrongálódott az ukrán fegyveres erők tűzvészében.

  • Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szerint több mint 200 ezer embert hívtak be katonai szolgálatra azóta, hogy Oroszország két héttel ezelőtt bejelentette a „részleges mozgósítást” .

  • Egy orosz bíróság 4 millió rubel (60 000 GBP/68 000 USD) pénzbírságot szabott ki a Twitch streaming szolgáltatásra , mert nem távolította el egy ukrán politikai személyiséggel készült interjút. A bíróság szerint az interjú megsértette a hamis információk terjesztésére vonatkozó orosz törvényeket.

  • Észak-Korea Oroszországon kívül az egyetlen ENSZ-tagállam, amely elismerte a Moszkva által támogatott "népszavazások" "eredményeit" Ukrajna megszállt területein.

  • Az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden megállapodtak abban, hogy az EU Ukrajnának nyújtott támogatásait beépítik a 2023-as költségvetésbe, hogy a kifizetések strukturáltabbak és kiszámíthatóbbak legyenek – mondta Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke.

  • Elon Musk online vitát folytatott Zelenszkijjel, miután megkérte a Twitter-felhasználókat, hogy mérlegelje elképzeléseit az orosz háború befejezésére. (The Guardian)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepetés történt az amerikai éves inflációval
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 17:16
Az Egyesült Államokban lassult a fogyasztóiár-emelkedés éves üteme novemberben, szemben az elemzők által várt gyorsulással.
Makro / Külgazdaság Az EKB változatlanul hagyta az irányadó kamatlábakat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 16:18
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság Közel 38 ezren várakoznak 2025 végén műtétre
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 15:45
Egy év alatt több mint ötezer fővel nőtt a három legnagyobb műtéti (térd- és csípőprotézis, valamint szürkehályog) várólista. 
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tett az inflációról az MNB – de az árrésstop mindent boríthat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 11:09
Érdemben változtatta inflációs előrejelzését a jövő évre a Magyar Nemzeti Bank.
Makro / Külgazdaság Tud még olcsóbb lenni a benzin? Igen!
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:52
A hét második felében tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Négy hónap múlva vége az Orbán-rendszernek egy friss kutatás szerint
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:17
Republikon: 12 százalékpont a Tisza előnye.
Makro / Külgazdaság Újabb nagy bejelentést tett a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:53
További 16 járásban kezdhet optikai hálózatfejlesztést.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nagy bejelentéssel jelentkezett New Yorkból
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:29
A külügyminiszter nagy számokról beszélt.
Makro / Külgazdaság Kiderült: mégsem a magyarok fogyasztanak a legkevesebbet az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 19:58
Lettországot megelőzzük, ezért az uniós átlag 73 százalékával sem áll utolsó helyen Magyarország a tényleges egyéni fogyasztást nézve. Az egy főre jutó GDP azonban visszaesett.
Makro / Külgazdaság Bezuhant a forint, októberi szinten az euró ára
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 18:35
Mindhárom fő devizával szemben gyengült a forint szerdán. A svájci frankhoz képest történt a legnagyobb elmozdulás, az euró október óta nem volt ilyen drága.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG