5p

Megerősítette Budapest rövid és hosszú távú forint- és devizaadósság-kötelezettségeinek "Baa3" szintű, befektetési ajánlású osztályzatát a Moody's Investors Service.

A nemzetközi hitelminősítő kedd éjjel Londonban bejelentette azt is, hogy a magyar főváros besorolásának kilátását a felminősítés lehetőségére utaló eddigi pozitívról stabilra módosította. A Moody's a múlt héten az addigi "Baa3"-ról egy fokozattal "Baa2"-re javította Magyarország államadós-osztályzatát, és a tavaly szeptember óta érvényben tartott pozitívról szintén stabilra módosította a magyar szuverén besorolás kilátását. A magyar államadósság-kötelezettségek egészére a Moody's így egy fokozattal jobb osztályzatot tart érvényben, mint Budapestre, a besorolási kilátások ugyanakkor azonosak.

A budapesti besorolás megerősítése és az osztályzati kilátás stabilizálása az indoklás szerint a Moody's azon várakozását tükrözi, hogy Budapest a koronavírus-járvány által teremtett - a Moody's által kockázati tényezőnek tekintett - nehéz gazdálkodási körülmények ellenére jelentős költségvetési intézkedéseket hoz a következő években.

A hitelminősítő az elemzésben kiemeli azt a várakozását is, hogy a magyar főváros számára előnyős lesz a rendszerszintű kockázati környezet javulása, amelyet a magyar államadós-besorolás múlt heti felminősítése és az új osztályzat stabil kilátása is tükröz. A Moody's azzal számol, hogy a magyar gazdaság növekedésének visszalendülése és a jó gazdasági kilátások elősegítik majd Budapest fokozatos költségvetési konszolidációját és az adósságteher csökkentését.

A budapesti osztályzat megerősítése és a besorolás stabil kilátása azt is jelzi, hogy a Moody's várakozása szerint a főváros pénzügyi eredményei javulásnak indulnak, és az adósság fokozatosan visszasüllyed a koronavírus-járvány előtti szintekre a következő években - áll a cég indoklásában.

A Moody's megállapítja ugyanakkor azt is, hogy Budapest pénzügyi teljesítménye a 2020-2021-es időszakban a kedvezőbbé vált makrogazdasági kilátások ellenére markánsan romlott, és a kilábalás nehéz folyamat lesz a következő néhány évben. A válság másképp és eltérő mértékben érinti a magyar kormányt és Budapestet, ugyanis mindkét kormányzati szintet komoly költségvetési ütés érte, de Budapest és a kormány más-más rugalmassággal tud erre reagálni - áll a Moody's elemzésében.

Budapest jelentős mértékben rá van utalva az adókra, különösen az iparűzési adóra, amely működési bevételeinek 60 százalékát adja. Fontosságban ezután következnek a kormányzati folyósítások, és ez végső soron a kormány döntéseitől teszi függővé a fővárost - hangsúlyozza helyzetértékelésében a Moody's. A hitelminősítő megállapítása szerint a többi adó- és nem adójellegű bevétel nem elégséges az üzleti aktivitásból eredő bevételek visszaesésének ellentételezéséhez és a növekvő működési kiadások finanszírozásához.

A gazdasági teljesítmény visszaesése és a működési bevételek drámai, csaknem 10 százalékos csökkenése meghaladta a korábban feltételezett mértéket, és hatásai is tartósabbak, mindez pedig Budapest működési teljesítményének jelentős gyengüléséhez vezetett - áll a Moody's elemzésében. A hitelminősítő előrejelzése szerint a főváros bruttó működési szintű pénzügyi mérlege csekély mértékű, 2 százalékos többletbe fordul 2022-ben a rendkívül magas, a működési bevételek 28 százalékát megközelítő deficit után, amelyet a tavalyi és az idei adóbevétel-kiesések, valamint a tömegközlekedéshez és a szociális, egészségügyi szolgáltatásokhoz kötődő jelentős működési szintű kiadásnövekmények okoztak.

A koronavírus-válság legegyértelműbben mutatkozó hatása a főváros hagyományosan erőteljes likviditási pozíciójának gyors romlása volt 2020 és 2021 közepe között - áll a Moody's elemzésében. A hitelminősítő közölte ugyanakkor azt is, hogy megítélése szerint Budapest nem szembesül közvetlen refinanszírozási kockázatokkal, tekintettel a kedvező adósságlejárati profilra.

Budapest gazdasága sok lábon áll, gazdasági mutatói jobbak a nemzetgazdaság egészének jelzőszámainál, és ezt a Moody's adósmegítélési erősségnek tekinti. A cég kiemeli, hogy Budapest az ország gazdasági csomópontja, a teljes magyar hazai össztermék (GDP) 37 százalékát állítja elő, az egy főre jutó GDP-érték pedig a kétszerese az országos átlagnak. A nemzetgazdaság egészéhez hasonló mértékű, 5 százalékos tavalyi visszaesést okozó sokk után a Moody's a budapesti gazdaság teljesítményének gyors, 7 százalék körüli növekedésével számol az idén.

A hitelminősítő elemzése megállapítja, hogy Budapest gazdasága rendszerint jobban teljesít a nemzetgazdasági átlagnál, és a szolgáltatási szektorra épülő, magas hozzáadottérték-tartalmú gazdasági szerkezete is ellenállóképesebb. Az osztályzat stabil kilátása tükrözi azt is, hogy Budapest likviditási tartalékai elégségesek lesznek a pénzügyi mérőszámok romlásának ellentételezéséhez, emellett a magyar gazdaság prognosztizált erőteljes növekedése és szintén erőteljes középtávú kilátásai várhatóan kedvező hatást gyakorolnak a főváros adósminőségére is - hangsúlyozza a Moody's elemzése.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Új világ jön a hitelezésben júliustól, és ez csak a kezdet
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:45
Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is – írja a bank360.hu.
Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG