3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Barikádok, lövések, sebesültek, megint nagy a feszültség a szerb-koszovói határ közelében, Szerbia rendőröket és katonákat küldene Koszovóba.

Koszovói szerbek százai barikádokat emeltek szombaton egy észak-koszovói úton, és ezzel akadályozták a forgalmat két fontos határátkelőnél Szerbiával - közölte a rendőrség.

Teherautók, mentőautók és mezőgazdasági gépek állták el a forgalmat az elmúlt napok feszültségének közepette, amelyet robbanások, lövöldözések és egy rendőrjárőr elleni támadás jellemez. A támadásban egy koszovói albán rendőr megsebesült.

A helyi média szerint a koszovói szerb kisebbség tüntetőit felháborítja egy volt szerb nemzetiségű rendőr letartóztatása, akit a koszovói rendőrök elleni támadásokban való részvétellel gyanúsítanak.

Észak-Koszovó több szerb többségű városában megszólaltak a vészjelző szirénák a szombati tüntetés kezdetére. A tüntetők az AFP-nek elmondták, hogy meg akarták akadályozni a letartóztatott volt rendőr átszállítását a terület fővárosába, Pristinába.

Xhelal Svecla koszovói belügyminiszter elmondta, hogy a letartóztatott volt rendőr egyike annak a két gyanúsítottnak, akiket az elmúlt két napban a rendőrjárőrök elleni támadások után fogtak el.

Szerbia kérni fogja a NATO békefenntartóit, hogy engedjék meg neki, hogy szerb katonákat és rendőröket telepítsen Koszovóba, bár úgy véli, hogy nincs esélye a kérés jóváhagyására - közölte Aleksandar Vucic elnök szombaton. Az államfő belgrádi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a kérést levélben fogja benyújtani a NATO parancsnoksága alatt Koszovóban működő nemzetközi békefenntartó haderő, a KFOR parancsnokának.

A legutóbbi feszültségek azt követően törtek ki, hogy a koszovói hatóságok úgy döntöttek, hogy december 18-án helyhatósági választásokat tartanak a szerb többségű településeken. A főbb szerb politikai pártok bejelentették, hogy bojkottálni fogják az eseményt.

Robbanások és lövések hallatszottak csütörtökön, amikor a választási tisztviselők két észak-koszovói településre látogattak el, hogy felkészüljenek a szavazásra, de sérültekről nem érkezett jelentés.

A támadás, amelyben a rendőr csütörtökön megsérült, azután történt, hogy koszovói albán rendőröket vezényeltek Észak-Koszovóba. A kormány szerint erről a bevetésről a közintézményekben, köztük a rendőrségen dolgozó szerbek kollektív lemondása után döntöttek. A szerb rendvédelmi tisztviselők és köztisztviselők lemondtak, tiltakozásul a koszovói hatóságok azon döntése ellen, hogy a Belgrádban kiadott rendszámtáblákat pristinaiakra cserélik.

A szerb tüntetők szeptemberben akadályozták a forgalmat a Koszovó és Szerbia közötti két fő határátkelőhelyen, hogy kifejezzék a rendszámtáblák miatti felháborodásukat.

A koszovói szerb kisebbség mintegy 120 000 főt számlál.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter elmondta: a legfontosabb a tartható, valós alapokra épülő költségvetés
Privátbankár.hu | 2026. május 24. 14:06
Több fontos témáról is részletesen beszélt a miniszterelnök egy interjúban.
Makro / Külgazdaság Hétvégi nagyüzem: három új államtitkárt neveztek meg
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 15:52
Lannert Judit és Vitézy Dávid is választott.
Makro / Külgazdaság Ez volt a Tisza győzelmének hátterében Orbán Anita szerint
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 13:49
A személyes kapcsolat nagyon fontos volt.
Makro / Külgazdaság Végre megszólalt Novák Katalin jobbkeze a kegyelmi ügyről
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 13:09
Újabb fontos részletre derült fény.
Makro / Külgazdaság „Ez csalás, a költségvetés meghamisítása” – nem kertel Vitézy Dávid
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 12:33
Zajlik a dokumentumok átvizsgálása az új minisztériumban, súlyos dolgokat találtak.
Makro / Külgazdaság Korábban soha nem látott elköteleződés kell a magyar euróhoz – Interjú
Imre Lőrinc | 2026. május 23. 11:56
Korábban soha nem látott befektetői bizalom mutatkozik Magyarországgal, a magyar eszközökkel szemben a választások óta. Ezt leginkább a Tisza Párt erősebb európai arcéle és az eurózónához való csatlakozás ígérete támogatják. Ugyanakkor most, hogy munkába állt az új kabinet, a fiskális politika oldaláról is fel kell építeni a bizalmat, hogy az tartós maradhasson – többek között erről beszélt a lapunknak adott interjúban az MBH Befektetési Bank Brókeri, Nemzetközi és Letétkezelési sales ügyvezető igazgatója. Demjén Ottó szerint a befektetők kockázatvállalási kedvének is jót tehet a mostani helyzet, ugyanakkor a nemzetközi konfliktusok miatt nem árt szárazon tartani a puskaport.
Makro / Külgazdaság A Mol-vezér még reménykedik a szerbia bevásárlásban
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 10:37
Mindenkinek jó lenne a tranzakció Hernádi Zsolt szerint.
Makro / Külgazdaság Nem túl optimista a Mol-NIS üzlettel kapcsolatban Aleksandar Vucic
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 09:12
De szeretnének hosszútávú megoldást találni a helyzetre.
Makro / Külgazdaság Megszületett az ítélet, amitől félhetett a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 08:38
Részletes elemzést közölt a hitelminősítő, de mi lesz Magyarország besorolásával?
Makro / Külgazdaság Varga Mihály hitet tett az euró bevezetése mellett
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 19:35
A Magyar Nemzeti Bank elnöke arról beszélt: a jegybank célja, hogy Magyarország megfelelően felkészült, versenyképes gazdaságként csatlakozzon az euróövezethez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG