Négy gyilkosság, több száz testi sértés és két súlyosabb értelemben vett nemi erőszak nem történhetett volna meg, ha az elkövetőket az ítélet után azonnal elzárják. Jelenleg 2600 börtönbüntetésre ítélt ember van szabadlábon. Ezért a kormányt politikailag felelősségre kell vonni – vonja le a kemény konklúziót az expressen.se című liberális politikai napilap cikkírója.
A hatóságoknak már rég jelezniük kellett volna, hogy ezek az intézmények megtelnek – írja a szerző. Ami nem lett volna ördöngösség, hiszen már 2018-ban is szinte telt ház volt mindenütt. Leginkább politikai döntések állnak ennek hátterében: szigorították a fegyveres bűnözést, miáltal nőtt az elítéltek száma. Ugyanakkor még inkább megugrott a migráció, és mivel több lett a helyi lakos, erre a svéd börtönöknek- és pártfogó szolgálatoknak is fel kellett volna készülni.
Ám a szigorúbb büntetéseket nem követték a svéd börtön- és pártfogó szolgálatba történő beruházások. Így a helyzet mára fenntarthatatlanná vált. A börtönöknek körülbelül 90 százalékos telítettséggel kell rendelkezniük, ez az ideális, hiszen csak így tudnak rövid időn belül új fogvatartottakat fogadni. Májusban azonban elképesztő, 113 százalékos volt a kihasználtság az ország ilyen jellegű intézményeiben.
Az elmúlt években a Svéd Börtön- és Pártfogó Felügyelői Szolgálat emeletes ágyak elhelyezésével, látogatószobák cellákká alakításával és ideiglenes megoldások építésével alakított ki extra helyeket. De ez nem megoldás.
Ehhez tudni kell, hogy a svéd börtönök, mondjuk egy harmadik világból érkező számára luxushoteleket jelentenek: saját szoba, mosdó, LCD tévé, széles körű sportolási és kulturális lehetőségek, és persze, ha szükséges, diétás koszt jár mindenkinek, a bűntett súlyosságától szinte függetlenül. Egyes szegény afrikai országból érkezők számára ez maga a mennyország. De a skandináv szemlélet szerint nem a körülményekkel kell büntetni az elítéltet, hanem azzal, hogy fogva tartják. Igaz, hogy ez az ellátás naponta 3000 koronába kerül személyenként (1 korona 36 forint). Van, akinek az őrzése ezt még a többszörösére megdobja, hiszen veszélyes tömeggyilkos – de előfordult, hogy még az is írt petíciót, hogy cseréljék le a tévéjét, mert az régi típusú (!).
Mivel a súlyos bűncselekményeket elkövető, 18 és 20 év közötti fiatalok büntetés-kedvezményét eltörölték, a svéd Börtön- és Pártfogó Felügyelői Szolgálat becslése szerint 2024-ben hozzávetőleg 350 emberrel több kerül emiatt börtönbe a maihoz képest. Ám a három megépítendő új börtön átadásáig még több év van hátra.
Egyes képviselők felvetették, hogy jó ötlet lenne követni Dánia példáját, amely áprilisban megállapodást írt alá Koszovóval a kitoloncolásra ítélt fogvatartottak „exportálásáról”. (Lehet, hogy ez egyben visszatartó erő is lenne, hiszen Koszovóban nem így néznek ki a börtönök, meg persze más az életszínvonal is.)
Svédországban évente körülbelül 670 embert ítélnek kitoloncolásra büntetésük letöltése után, ami része az ítéletnek. Csakhogy jelenleg minden tizedik kiutasításra ítélt személy kényszerűségből Svédországban marad, miután kiengedik. Például Szomália nem fogadja be saját állampolgárait, ha csak nem önként utaznak oda. A megrögzött bűnözők így megússzák a kitoloncolást, és továbbra is bűncselekményeket követhetnek el Svédországban – figyelmeztet rá az expressen.se cikkírója.