3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

29 milliárdos segélysomagot kap Puert Rico, amiből az államadósságot is finanszírozzák, de nem vállalják át az egészet.
Donald Trump lisztet és papírtörlőt oszt a hurrikán károsultjainak Puerto Ricóban. EPA/Thais Llorca

A Fehér Ház 29 milliárd dolláros segélycsomagot kért szerdán a hurrikán sújtotta Puerto Rico megsegítésére a kongresszustól. A segélycsomag mellett Donald Trump amerikai elnök további 13 milliárd dollárt kért a szövetségi katasztrófa-elhárítási ügynökség (FEMA) számára is. Ebből az összegből azonban a hurrikánok texasi, a louisianai és a floridai károsultaknak nyújtanak segítséget.

Nem fizetik ki az adósságot, akármit is mondott Trump

A Puerto Ricónak nyújtandó segélycsomagból 13 milliárd dollárt az azonnali segítségre, 16 milliárdot pedig a sziget államadóssága egy részének finanszírozására szánnak. Ugyanakkor Mick Mulvaney, a Fehér Ház költségvetési igazgatója újságírókkal azt is közölte, hogy a szövetségi kormány nem fizeti ki Puerto Rico teljes adósságát, a sziget kormányzójának át kell ütemeztetnie a 73 milliárd dolláros deficitet.

Donald Trump kedden, miután látogatást tett Puerto Ricón, a Fox televíziónak adott interjújában arról beszélt, hogy a szövetségi tisztségviselők áttekintik majd a sziget adósságát és "ezt el kell majd törölni". Szavait a pénzpiacok úgy értelmezték, hogy a szövetségi kormány esetleg átvállalhatja a sziget teljes adósságát. Szerdán a Puerto Ricó-i kötvények értéke a tőzsdén zuhanni is kezdett, kamata pedig 18 százalékosról 21 százalékra ugrott.

Nem tudni, hogy a törvényhozók mikor szavaznak a csomagról, de elemzők szerint még a héten megtörténik a voksolás. Szeptemberben a kongresszus már jóváhagyott egy 15,3 milliárd dolláros segélycsomagot a hurrikán sújtotta vidékek megsegítésére.

Továbbra sincs áram

Puerto Ricón - amely valaha spanyol gyarmat volt és a 19. század végén lett az Egyesült Államok külső területe - a Maria hurrikán után két héttel még mindig több mint 9 ezren menekültszállásokon élnek, a szigetnek csupán 7 százalékán sikerült helyreállítani az áramszolgáltatást és a kommunikációs vonalaknak is csak a 40 százaléka működik. A lakosság nagy része változatlanul nem jut ivóvízhez.

29 milliárd és néhány papírtörlő

Nemrég Trump elnök nagy felhördülést keltett, miután a katasztrófa sújtotta Puerto Ricóban tett látogatásakor arról beszélt, hogy a Katrina hurrikán sokkal súlyosabb volt, hiszen sokkal több halálos áldozattal járt, mint a mostani vihar, és erre mindenki büszke lehet (?). Ezután azt dörgölte a puerto ricóiak orra alá, hogy túl sokba kerülnek az amerikai költségvetésnek a magas deficit miatt (??). Majd papírtörlőket dobált a tömegbe kosaras mozdulatokkal (???)

Amerika Görögországa

Puerto Rico egy trópusi sziget, de egy meglehetősen fura alakulat nemzetközi jogi szempontból. Az USA részét is képezi, meg nem is, a hivatalos leírás szerint az USA társult állama. 2015-ben derült fény a zűrös pénzügyekre, amikoris fizetésképtelenséget jelentettek - az egész helyzetről azonnal Görögország jutott eszünkbe >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump mondott egy kövéret, és újra elsütötte kedvenc fegyverét
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 08:25
Az lehet, hogy hallott Trump globális vámjairól, de az már a múlté. Újra emel az elnök.
Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nem adja fel: új vámot vezetett be
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 08:22
Donald Trump amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámot vezetett be a Legfelsőbb Bíróság által hatályon kívül helyezett vámok helyett.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: csökkentek a lakásárak, de sajnos nem nálunk
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 18:50
Közel négyéves csúcs után visszaesett az eladott új lakások száma az Egyesült Államokban decemberben.
Makro / Külgazdaság Ez lehet az év döntése: eltörölte a Legfelsőbb Bíróság Donald Trump vámjait
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:50
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága pénteken eltörölte Donald Trump amerikai elnök kiterjedt vámprogramjának és vámintézkedéseinek jelentős részét.
Makro / Külgazdaság Búra derűt hozhat a friss ipari adat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:28
Az Egyesült Államokban az ipari termelés éves alapon 2,3 százalékkal emelkedhetett januárban, ami felülmúlja az elemzői várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Új ingatlannal gazdagodott tavaly Takács Péter és Rétvári Bence
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:45
Idén is bepillantottunk a belügyminiszter és csapatának a vagyonnyilatkozataiba.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, nagyon lefékezett a növekedés
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:04
A vártnál jóval gyengébben teljesített az amerikai gazdaság tavaly év végén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG