3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Amíg Európát a görög válság kínozza, addig jó alkalmat látott egy különleges státuszú terület, hogy görög módra benyújtsa a számlát a saját „anyaországának”. Egy karibi szigetről van szó, amely hogy-hogy nem, az USA területe lett úgy, hogy közben mégsem teljesen az, és egy arányában görög méretű adóssághegyen ül.
Alejandro Garcia televíziós beszéde. Forrás: EPA

A sziget

Puerto Rico egy trópusi sziget, de egy meglehetősen fura alakulat nemzetközi jogi szempontból. Az USA részét is képezi, meg nem is, a hivatalos leírás szerint az USA társult állama. Ez azt jelenti, hogy az USA része, de nem úgy, mint mondjuk Arkansas vagy Kalifornia, hanem inkább valahogy úgy, ahogy Tahiti Franciaország része. Kormányzója van, mint a többi államnak, de külön alkotmánnyal rendelkezik. Lakói az USA polgárai, aminek következtében már rengetegen hagyták el a szigetet és költöztek az USA más részeire, persze a jobb élet reményében.

A szigetet Kolumbusz vette birtokba 1493-ban, majd rövidesen spanyol gyarmat lett. 1898-ban az USA háborúban szerezte meg a spanyoloktól, azóta az ő birtoka. 1917-ben gyorsan állampolgárságot adott a szigetlakóknak, hogy a férfiakat besorozhassa, miután Amerika belépett az 1. világháborúba. 1952-ben kapott a sziget külön alkotmányt, és azóta is viták folynak arról, hogy teljesen beolvadjon-e az Egyesült Államokba, vagy sem.

Zűrös pénzügyek

Puerto Rico pénzügyei, mint most kiderült, zűrösek. Hétfőn a sziget fizetésképtelen lett, és a kormányzó, Alejandro Garcia Padilla kérte az USA kormányát, hogy tegyen lehetővé egy kvázi csődeljárást, melynek során átalakíthatják az adósságot. A sziget 73 milliárd dolláros adósságot halmozott fel, ami tulajdonképpen összemérhető a göröggel: ott kb. 300 milliárd dollár jut 11 millió emberre, itt negyedannyi harmadannyi emberre.

Érdekes módon pont hétfőn történt a bejelentés, egyidőben a görög tőkekorlátozásokkal. Nyilván nem véletlenül: így nem ez lett a világ vezető híre, nem akkora a botrány. Amerikának viszont igen kellemetlen lehet: míg geopolitikai okokból erőlteti Görögország megmentését, persze európai pénzből, addig kiderült, hogy van neki egy saját „Görögországa”, amelyiket nem illene teljesen magára hagyni, mégkevésbé a dollárövezetből kirúgni, mivel Amerika társult állama, ami egy sokkal szorosabb kapcsolat, mint ami az Európai Unió nemzetállamai közt áll fenn.

Csődhelyzet volt már amerikai városokban sőt államokban is, és volt is lehetőség az adósság átstrukturálására, de ez Puerto Rico esetében nem megy, mert más a státusza. A kormányzó ezért felszólította Washingtont: biztosítsa ezt a jogot, akár törvénymódosítás árán is, különben minden kifizetés megszűnne. Mindezt televíziós beszédben tette, és hozzátette, olyan megegyezést szeretne, hogy évekig ne kelljen kell fizetnie a kötvényeseknek.

Tisztára mint a görögök

Ismerős, ugye? Mintha Cipraszt utánozná. Csak hát sokkal több joggal, miután nem egy önálló ország, hanem ahogy Ciprasz, vagy akár a mi miniszterelnökünk mondaná, Amerika „gyarmata”. Aminek egyébként fölöttébb örülnek, mert az összehasonlítási alap a szomszédos Dominika, Kuba vagy Jamaica, melyeknek lakossága meglehetősen alacsony szinten tengődik, míg Puerto Rico közel amerikai szinten él, bár amint látjuk, az utóbbi időben nem kis részben hitelből.

A várt megoldás a sziget esetében is ugyanaz, mint Görögországban: adóemelés, kiadáscsökkentés, vagyis annyit költeni, amennyit megtermelnek, plusz még fizetni az adósságot. Mint kiderült, hónapok óta tárgyalnak Washingtonnal, de annak esze ágában sincs szövetségi forrásokból kimenteni a szigetet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hír jött az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 16:37
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknál jelentősebben nőtt a foglalkoztatottak száma januárban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG