3p

Körükben az infláció 4,1 százalék lett az első négy hónapban, az élelmiszerek drágulása őket sújtja a leginkább.

Ahogy arra számítani lehetett, a nyugdíjasokat nagyobb áremelkedés sújtja idén, mint a teljes fogyasztói kört. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése szerint míg a teljes társadalomra képzett fogyasztói kosár szerint számolt infláció 3,9 százalék volt az első négy hónapban, a nyugdíjasoké számításaink szerint 4,125 százalék - írja laptársunk, az Mfor.hu.

Boltba nem mehettek, az interneten írták össze az árakat
Boltba nem mehettek, az interneten írták össze az árakat

Természetesen az élelmiszerárak tehetők ezért felelőssé, ami -  mint sokszor megírtuk már - az idősebbek fogyasztásában nagyobb súlyú. A most közölt adatok szerint az élelmiszerek inflációja áprilisban 8,7 százalékos volt, míg egy hónappal korábban, márciusban még "csak" 6,9 százalék.

Az élelmiszerek április átlagos áremelkedése egyébként a legmagasabb volt idén a megelőző hónapokhoz képest.

Elsősorban az idényáras élelmiszerek (friss zöldség, burgonya, gyümölcs) ára szállt el, ebben a körben 15,1 százalékos áremelkedést regisztrált a KSH. Ez lehet szezonális hatás, ilyenkor jelennek meg a friss termények a piacokon, de vélhetően a járványnak is köze lehet az árak alakulásához. a termelés akadozása, a munkavégzés korlátossága bizonyosan emelte a költségeket.

A nyugdíjasok 4,1 százalék feletti inflációja azt jelenti, hogy az év eleji 2,8 százalékos nyugdíjemelés reálértékben nem fedezi a kiadásaikat, sőt. Kérdés, hogy a további hónapokban lesz-e ebben változás. A kormány kitart prognózisa mellett, mely szerint idén 2,8 százalékos lesz az infláció (ehhez igazítottan emelik a nyugdíjakat), ám az eddigi folyamatok ezt nem támasztják alá. Ráadásul az élet most kezd újraindulni, első lépésben vidéken, de a nyár elején vélhetően a fővárosban is, amennyiben továbbra is biztatóan alakulnak az esetszámok. Ez pedig a kereslet megjelenését jelenti majd, amelyre a szolgáltatók kétféle módon reagálhatnak: a vevőszerzés érdekében moderált árakon kínálják szolgáltatásaikat, illetve az sem kizárt, hogy a hirtelen megugró keresletre áremeléssel reagálnak, hogy mihamarabb pótolják a korlátozások miatt elszenvedett veszteségeiket.

A lényeg: ha nem lesz érdemi változás az inflációban, akkor a nyugdíjasok kiegészítésre lesznek jogosultak november táján. Arról viszont már biztos lemondhatnak, hogy a gazdasági növekedés alapján kapjanak egyszeri juttatást az év végén: ehhez 3,5 százalékos GDP-bővülésre lenne szükség, de ma inkább az a kérdés, hogy ekkora mértékű visszaeséssel megússzuk-e az idei évet.

Fontos még megjegyezni, hogy a KSH munkáját is befolyásolja a koronavírus-járvány, az árak összeírása nem lett teljeskörű, mivel nem tudtak a helyszínen, a boltokban dolgozni, maradt a netes, telefonos munka. Vagyis a most közölt adat még változhat, amennyiben a KSH revíziót hajt végre.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb a baj Záhonynál, a kormány is közbeléphet
Imre Lőrinc | 2026. július 1. 15:07
Bár még mindig a záhonyi vasúti csomópont jelenti a legfontosabb kaput az ukrán gabona számára a nyugat-európai piacok irányába, Magyarország valójában egyre kevesebb gazdasági hasznot tud megtartani az Ukrajna felől érkező áruforgalomból. A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) az ügyben levelet írt a kormánynak.
Makro / Külgazdaság Megtorpant a német cégek beruházási kedve
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 14:06
A cégek 92 százaléka beruházna, mégis alig teszik meg.
Makro / Külgazdaság Az év elején felborult a költségvetés, de mi lehet ennek a vége? Elárulták az elemzők
Imre Lőrinc | 2026. július 1. 11:50
1999 óta csak háromszor mért magasabb eredményszemléletű (vagyis ESA-módszertan szerinti) költségvetési hiányt az első negyedévben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), mint idén januártól márciusig. Az egész éves előrejelzéseket jelentős bizonytalanság övezi, az elemzők a Kármán András vezette Pénzügyminisztérium pótköltségvetésére várnak. Eközben a piac már inkább a 2027-es és a még hosszabb távú, az euró bevezetése szempontjából is kulcsfontosságú tervekre kíváncsi.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen fordulat érkezik a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 11:32
Csütörtöktől bruttó 4-4 forinttal emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára. 
Makro / Külgazdaság Júniusban csak mérsékelten nőtt a beszerzésimenedzser-index
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 10:05
Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest a feldolgozóipar gyorsabb bővüléséről számoltak be.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen szárnyalás előtt áll ez az iparág, ha bejönnek a kormány tervei
Imre Lőrinc | 2026. július 1. 09:40
A Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter által bejelentett tervek szerint a magyarországi szélerőművi kapacitás 2030 végére több mint 90 százalékkal, a jelenlegi 330 megawattról (MW) 4330 megawattra emelkedhet. Ez gyorsabb fejlődési ütem lenne, mint a Közép- és Kelet Európában éllovasnak számító lengyeleké.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a friss számok: talán annál is rosszabb a költségvetés helyzete, mint amire Magyar Péterék számítottak
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 2090 milliárd forint, a GDP 9,0 százaléka volt a kormányzati szektor 2026. I. negyedéves hiánya. Az előző év azonos időszakához képest 838 milliárd forinttal, GDP-arányosan 3,1 százalékponttal lett magasabb a deficit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Hivatalos: új történelmi csúcson a lakossági vagyon, átrendeződtek a magyarok megtakarításai
Herman Bernadett | 2026. július 1. 05:51
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétette a 2026 első negyedévére vonatkozó teljes körű pénzügyi számlák jelentését. A hivatalos adatsorok megerősítik, hogy a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona újabb történelmi rekordot döntött: az év első három hónapjában a friss megtakarítások piacán masszív tőkeáramlás indult meg az öngondoskodás, a befektetési alapok és a külföldi eszközök irányába.
Makro / Külgazdaság Az első negyedévben 2,2 százalékkal nőtt a cseh GDP, de ennek a csehek nem örülnek
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 14:00
2024 utolsó negyede óta ez a legalacsonyabb negyedéves GDP növekedés.
Makro / Külgazdaság Valami elindult: újra ugyanaz várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 12:06
Szerdától érheti újabb meglepetés a töltőállomásokon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG