3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

A jegybank szerint 2020-ban a magyar GDP várhatóan 5,1-6,8 százalék között zsugorodik, amit 2021-ben 4,4-6,8 százalék közötti bővülés követhet. A gazdasági teljesítmény 2022 fordulóján érheti el a járvány előtti szintet.

Nagy érdeklődés kísérte, mit mond a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a 2020-as GDP-ről, azt követően, hogy a gazdaság az év első felében 6,1 százalékkal csökkent, s a Pénzügyminsztérium (PM) már az 5,1 százalékos recessziót sem tartja elképzelhetetlennek.

Nos, az eddig 0,3-2 százalékos növekedést (!) váró MNB még a PM-nél is szigorúbb prognózissal rukkolt elő: a 0,6 százalékos alapkamatát változatlanul hagyó monetáris tanácsi döntés nyilvánosságra hozatala után egy órával kiadott közlemény szerint "összességében 2020-ban a magyar GDP várhatóan 5,1–6,8 százalék között zsugorodik, amit 2021-ben 4,4–6,8 százalék közötti bővülés követhet. A gazdasági teljesítmény 2022 fordulóján érheti el a járvány előtti szintet".

Meglepően visszafogott előrejelzés érkezett az MNB-től
Meglepően visszafogott előrejelzés érkezett az MNB-től

A költségvetési hiány az MNB szerint a GDP 7-7,5 százaléka körül alakulhat 2020-ban. Mint írják: "az államadósság-ráta 2020-ban emelkedik, azonban a gazdasági növekedés helyreállításával és a hiány mérséklődésével 2021-től ismét csökkenő pályára áll. A folyó fizetési mérleg egyenlege 2020-ban kismértékű hiányt mutat, majd fokozatosan javul. A stabilan fennmaradó külső finanszírozási képesség mellett az ország külső adósságrátái a következő években is mérséklődnek".

Rontott az éves átlagos inflációs előrejelzésén is a jegybank. A 2020-ra és 2021-re egyaránt 3,2-3,3 százalékos három hónappal ezelőtti prognózisukat az idei évre 3,5-3,6, míg a jövő évre 3,4-3,6 százalékosra módosították.

Az éves infláció a Monetáris Tanács szerint szeptemberben még az augusztusi 3,9 százalék közelében alakulhat, majd az év végéig az üzemanyagárak csökkenése és bázishatás következtében fokozatosan mérséklődik. A következő negyedévekben az alapfolyamatok alakulását a gazdaság újraindulásához köthető keresleti-kínálati súrlódások és a gyenge kereslet várhatóan egyre szélesebb körben kibontakozó dezinflációs hatásainak eredője határozza meg. Az alapfolyamatok mérséklődésének időbeli lefutására a gazdaság helyreállításával kialakuló inflációs hatások tartóssága is hatással bír, amit a Monetáris Tanács kiemelt figyelemmel kísér.

A döntés hátteréről 15:30 órakor kezdődik a monetáris politikáért felelős MNB-alelnök, Virág Barnabás sajtótájékoztatója, amelyről lapunk is tudósít.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már három ebola-vakcinán dolgoznak gőzerővel
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 17:27
Több új vakcinát fejlesztenek az ebola ritka fajtájának leküzdésére, amely már közel 250 ember halálát okozta.
Makro / Külgazdaság Franciaországban robbanás előtt a mesterséges intelligencia beruházások
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 17:03
A Franciaországban kilencedik alkalommal megrendezett, külföldi befektetéseknek szentelt Choose France elnevezésű rendezvényen rekordösszegű, mintegy 93 milliárd euró értékben jelentenek be beruházásokat az adatközpontok, a mesterséges intelligencia (MI) és a logisztika területén, amelyek 15 ezer új munkahelyet teremtenek – közölte hétfőn Emmanuel Macron francia államfő, az általa kezdeményezett és elnöksége idején utolsó alkalommal tartott eseményen.
Makro / Külgazdaság Ezt nem árt tudnia, ha Spanyolországba készül
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 16:14
Spanyolországban az előző havival azonos ütemben, 3,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak éves szinten májusban – derült ki a spanyol statisztikai hivatal (Instituto Nacional de Estadística – INE) előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Kicsit komorabb lett az üzleti hangulat májusban
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 14:59
Ez derül ki a hétfőn megjelent Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értékéből.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás üzent Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 14:35
A köztársasági elnök reagált Magyar Péter sajtótájékoztatóján elhangzottakra. 
Makro / Külgazdaság Nem gondolná, melyik város került be a legjobban kereső városok közé
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 13:54
Budapest? Sopron? Győr? Nem biztos, hogy ott kell keresni a legmagasabb fizetésből élő honfitársainkat, ahol elsőre gondolnánk! A kereseti adatok mától településszinten is elérhetők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felületén (TIMEA).
Makro / Külgazdaság Meglépik: éjszakai szesztilalom köszönt erre a fővárosra
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 12:22
Részlegesen már tesztelték, és nem várnak tovább az egész városra vonatkozó tiltással.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: elégedett Varga Mihállyal Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 12:01
Több fontos információt is megosztottak egymással a felek.
Makro / Külgazdaság Tapsikolni fog, ha megnézi az üzemanyagok új árát
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 11:39
Keddtől ismét változás várja az autósokat a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság 2024 óta nem látott fejlemény történt a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. június 1. 05:44
Ezúttal is csökkenő árszínvonal volt a jellemző a diszkontokban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG