3p

Kimentik a hajókat Szevasztopolból, viszont lecsapnának az ukrán gabonát szállító kereskedelmi hajókra. Háborús hírek reggelre.

  • Az ISW szerint az orosz haditengerészet több, a Fekete-tengeri Flotta kötelékébe tartozó hajót vezényelt át Szevasztopolból a frontvonalaktól távolabbi, és így reményeik szerint az ukrán rakéták hatótávolságán kívül fekvő Novorosszijszk kikötőjébe.

  • Brit titkosszolgálati források szerint az oroszok aknákkal tervezik támadni az ukrán kikötőkbe érkező és onnan távozó civil kereskedelmi hajókat. A brit értesülések szerint az orosz vezetés nem akarja közvetlenül, rakétákkal vagy a flotta hajóival megtámadni a nemrég létrehozott ukrán „humanitárius folyosón” közlekedő, zömmel ukrán gabonát szállító hajókat, hanem e helyett aknákat telepítene az útvonalra. Ezzel a módszerrel Oroszország letagadhatná, hogy köze van a civil hajókat ért támadásokhoz, sőt Ukrajnát vádolhatná a történtek miatt, mivel a háború első szakaszában az ukránok is telepítettek aknákat kikötőik és partjaik védelmében. A brit külügyminisztérium úgy nyilatkozott, hogy a titkosszolgálati információkat azért hozzák nyilvánosságra, hogy ezzel is eltérítsék az oroszokat e szándékuktól.

  • Közben az ukrán haditengerészet szerint újabb 12 hajó várakozik arra, hogy belépjen a Fekete-tengeren kialakított folyósóba, az ukrán kikötőkben pedig 10 hajó készül útnak indulni. A folyosón mostanra már annyi árut szállítanak a hajók, mint az Oroszország által a nyáron felmondott gabonaegyezmény érvényben létének idején.
  • Joe Biden szerdán elismerte, hogy az amerikai belpolitikai felfordulás „veszélyeztetheti” az Ukrajnának nyújtott amerikai segítséget. Az amerikai elnök azt is hozzátette, hogy hamarosan nagy beszéd keretében igyekszik majd megnyugtatni Amerika szövetségeseit, akiket aggaszt a Washingtonban kialakult kaotikus helyzet. (Amelyet tovább fokozhat, ha a legfrissebb hírek szerint tényleg Donald Trump léphet Kevin McCarthy helyére.)

  • Közúton is növelni tudta mezőgazdasági termékeinek exportját Ukrajna szeptemberben, amikor az augusztusihoz képest 8 ezer tonnával több, 514 ezer tonna ilyen árut szállítottak el az országból teherautók segítségével.
  • "A világ fokozatosan megszabadul annak a pénzügyi és gazdasági modellnek a diktatúrájától, amelynek célja csak az, hogy adósságba, rabszolgaságba hajtson, gazdasági gyarmattá változtasson, a világnak egész régióit megfossza a fejlődéshez szükséges erőforrásoktól" - hangoztatta Vlagyimir Putyin a dél-oroszországi Szíriusz központban a III. pénzügyi biztonsági nemzetközi olimpián szerdán.
    Putyin a világ fizetőeszközeinek jelenlegi rendszerét pénzügyi piramishoz hasonlította, amelynek csúcsán egyes országok vezetői állnak. Mint mondta, ez nem felel meg az emberiség többsége érdekeinek. Kitért az ázsiai és közel-keleti központi bankok projektjére is, amely lehetővé teszi a digitális valuták kibocsátását és cseréjét."Egyetlen harmadik félnek sincs lehetősége a visszaélésre, hogy a fizetésekbe beavatkozzon, beleértve például egy tranzakció blokkolását, számlák befagyasztását, mások pénzének vagy vagyonának eltulajdonítását" - hangoztatta.

(Guardian, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 16:35
Az indiai finomítók 7 év után ismét olajat vásároltak Irántól, miután a közel-keleti háború leállította a szállításokat a Hormuzi-szoroson keresztül.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
Makro / Külgazdaság Már a tartalékainkat éljük fel, meddig maradhat olcsó a benzin Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:50
Egyelőre jó helyzetben vannak a magyar autósok, hiszen a kormány viszonylag alacsony szinten rögzítette az üzemanyagárakat. Ugyanakkor a készletek folyamatosan csökkennek, így félő, hogy előbb-utóbb benzinhiány léphet fel.
Makro / Külgazdaság Újabb intő jel jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:15
Jelentősen visszaesett a meghirdetett állások száma a német feldolgozóiparban, ami az ipari aktivitás gyengülésére utal, és a gazdaság szerkezetének kedvezőtlen átalakulását vetíti előre – közölte a Welt am Sonntag az Index munkaerőpiaci kutató adataira hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG