3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Makroadatból bőven el leszünk látva: ha kíváncsi vagy, hogyan alakult az üzletelés az EU-val, hétfőn mindenképp figyeld a külkereskedelmi forgalom adatait. A hét későbbi részében lehull a lepel a kiskereskedelem eredményéről, de bepillantást nyerhetünk az ipari teljesítménybe is.

Kevés fontos makrogazdasági adat jelenik meg a következő héten Magyarországon, a külkereskedelmi termékforgalom adatai mellett az ipari termelés előzetes adatát közli a Központi Statisztikai Hivatal.

Mire visszük külföldön?

Hétfőn hozza nyilvánosságra a KSH a külkereskedelmi forgalom januári részletes adatát, aztán pénteken a februári előzetes jelenik meg. A március 10-én kiadott első becslés szerint januárban az export euróban számított értéke 14,3, az importé 15,1 százalékkal  nőtt az előző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi többlet 658 millió euró volt, 42,0 millió euróval több az egy évvel korábbinál.

A forgalom alakulását befolyásolta, hogy 2017 januárjában kettővel több munkanap volt, mint egy évvel korábban. A forgalom növekedése jelentős élénkülést mutat az előző hónappal szemben: tavaly decemberben az export euróban számolt értéke tizennégy havi csúcsot döntött és 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az import még ennél is jobban, 9,3 százalékkal nőtt. A havi kiviteli többlet 579 millió eurót tett ki, 58 millió euróval csökkent. Elemzők lapunknak azt is elárulták, hogy szerintük idén is kitart a növekedés.

Vásárlásmániások vagyunk?

Kedden a februári kiskereskedelmi forgalom előzetes adata jelenik meg. Januárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,8, naptárhatástól megtisztítva 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A növekedés 43 hónapja, 2013 közepétől megszakítás nélkül tart. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 3,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,7 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Szerdán az ipari termelés februári adatának első becslését közli a KSH. Januárban az ipari kibocsátás volumene 6,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,6 százalékkal emelkedett. A nyers és a kiigazított adat jelentős eltérését az okozza, hogy az idén kettővel több munkanap volt, mint a múlt év első hónapjában.

Csütörtökön jelenik meg a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gyorstájékoztatója a március végi államháztartási adatokról. Az év első két hónapját 180,4 milliárd forintos többlettel zárta az államháztartás központi alrendszere, ami az elmúlt több mint másfél évtized legkedvezőbb egyenlegének számít. A februári többlet 57 milliárd forint volt. A végleges adatok megegyeznek az előzetes számokkal.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Katar behúzta a kéziféket: felfüggeszti egyes LNG-szerződéseit
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:59
A katari állami energiavállalat, a QatarEnergy vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgáz-szállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben.
Makro / Külgazdaság A kínai cégek tovább növelnék európai beruházásaikat
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:05
Az Európában működő kínai vállalatok többsége a következő három évben növelni tervezi beruházásait az Európai Unióban az egyre szigorúbb szabályozási környezet és a növekvő politikai bizonytalanság ellenére is, a Kína-EU Kereskedelmi Kamara, a China Economic Information Service sanghaji központja és a Hszinhua hírügynökség európai irodája mintegy száz Európában működő kínai vállalat bevonásával készített tanulmánya alapján.
Makro / Külgazdaság Nagymértékben rontotta előrejelzéseit az MNB, minden opcióval számolnak Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 16:41
Jelentősen rontotta a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a gazdaságnövekedési és az inflációs előrejelzését is. Az MNB szerint idén 1,7 százalékkal nőhet a GDP, miközben az infláció 3,8 százalék lehet 2026-ban.
Makro / Külgazdaság Mit szól ehhez Trump? Ausztrália és az EU átfogó kereskedelmi megállapodást kötött
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 16:29
Ausztrália és az Európai Unió nyolc évnyi tárgyalássorozat után átfogó szabadkereskedelmi megállapodásra jutott.
Makro / Külgazdaság „Aki azt mondja, hogy a kormány számára nem a gazdaság az első, az hazudik” – jelentette ki Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:43
A kormány 6170 milliárd forintot, a hazai GDP több mint 6 százalékát fordítja gazdaságfejlesztésre, mert megértette azt az összefüggést, hogy a gazdaság helyreállítható, ha megkapja a megfelelő pénzügyi forrásokat – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozói körkép – Fejlesztési lehetőségek és növekedési utak kis- és középvállalkozások számára című konferencián kedden Budapesten.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Jaksity Györggyel készülő interjúnkat a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:12
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítójával, elnökével folyó beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Nagyobb infláció, kisebb gazdasági növekedés – itt vannak Varga Mihályék friss prognózisai
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:09
A Magyar Nemzeti Bank nyilvánosságra hozta a friss GDP- és inflációs prognózisát, azt követően, hogy a Monetáris Tanács nem nyúlt a 6,25 százalékos alapkamathoz.
Makro / Külgazdaság Nemzeti szükségállapotot hirdettek a Fülöp-szigeteken
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 14:51
Országosan veszélyesnek minősítették a helyzetet az iráni háború miatt.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: behúzta a kéziféket a Magyar Nemzeti Bank az iráni háború miatt
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 14:01
Nem okozott meglepetést a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, amely márciusi kamatdöntő ülésén szinten tartotta a 6,25 százalékon álló alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Az újautók árát is megdobhatja a hormuzi válság, így várja a magyar piac az elkerülhetetlent
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 13:21
Az európai uniós átlag felett, 6,4 százalékkal nőtt tavaly a hazai személyautó-piac. Ez az új vásárlásokra vonatkozik, de a teljes gépjárműállomány is 2,6 százalékos bővülést tudott felmutatni. Eddig tartottak a jó hírek: a magyarországinál ugyanis csak a romániai autópark átlagéletkora a magasabb, miként az elektromos járművek térnyerése is elmarad az uniós trendektől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG