Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a következő hónapokban folytatódhat az export növekedése, de a külkereskedelmi többlet a tavalyi 9,93 milliárd euróról 8,6-8,7 milliárd euróra csökkenhet az idén a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint a tavalyinál valószínűleg magasabb átlagos olajárak miatt. A KSH adatairól itt írtunk részletesebben is. >>>
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője jelezte, ha a gazdasági és politikai kockázatok felerősödnek, az visszavetheti az euróövezet gazdasági teljesítményét, ami gyengítheti a magyar exportot. Ugyanakkor úgy véli, a külkereskedelmi többlet a várt csökkenés ellenére jelentős maradhat, ami turbulens nemzetközi piaci környezetben is védelmet nyújthat a forint árfolyamának.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szintén úgy látja, hogy az élénkülő beruházások és a gyorsuló fogyasztás miatt az import dinamikája meghaladja majd az exportét. A szakértő szerint az év egészében azonban az export és az import euróban mért értéke nem fog kétszámjegyű növekedést elérni, a külkereskedelmi többlet pedig várhatóan 8-8,5 milliárd euróra csökken.