2017 januárjában az ipari kibocsátás volumene 6,5%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,6%-kal emelkedett. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy 2017 januárjában kettővel több munkanap volt, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 0,1%-kal csökkent.
Idén januárban az ipari export volumene 8,6%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés több mint felét kitevő két alág közül a 35%-ot képviselő járműgyártás kivitele 8,5%-kal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export 15%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 4,4%-kal növekedtek.
Az ipar belföldi értékesítése 7,6%-kal, ezen belül a feldolgozóiparé 2,2%-kal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.
Így teljesítettek az alágak
-
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül a döntő súlyt (93%) képviselő feldolgozóipar termelése 6,0, míg a csekély súlyú bányászaté 6,6%-kal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 11%-kal emelkedett, főként az előző évinél sokkal hidegebb időjárás hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2017. januárban a 2016. januári átlagos középhőmérsékletnél 4,7C-kal kevesebbet mértek).
-
A feldolgozóipar tizenhárom alága közül csupán kettőben csökkent a termelés, a többi alágban 0,9 és 28% közötti mértékben növekedett a volumen az előző év azonos hónapjához képest.
-
A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés 29%-át adó járműgyártás kibocsátása 8,2%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A két meghatározó – az alág kibocsátásának együttesen 96%-át adó – alágazat közül a közúti gépjármű gyártása 3,9, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 11,6%-kal nőtt.
-
A második legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelésből 12%-kal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,9%-kal emelkedett. Az iparág két legnagyobb alágazata közül a jelentősebb, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 19,8%-kal nőtt, míg a kisebbik, a híradás-technikai berendezés gyártása 0,7%-kal csökkent.
-
A feldolgozóipari rangsorban harmadik alág, a feldolgozóipari termelés egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,1%-kal növekedett. Az alág tíz alágazatából hétben 3,0 és 15,7% közötti volumenbővülés, a többi háromban pedig 5,2 és 13,4% közötti visszaesés volt. A legjelentősebb (az alág termelésének 25%-át adó) alágazat, a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 6,6%-kal csökkent, a legnagyobb mértékben, 15,7%-kal a növényi, állati olaj gyártása haladta meg az egy évvel korábbit.
-
Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 28%-kal a gép, gépi berendezés gyártása bővült, amiben elsősorban az alacsony bázis hatása játszott szerepet.
-
Jelentős volt a növekedés a másik két közepes súlyú alágban is: a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 9,5, a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 5,9%-kal emelkedett.
-
A legkisebb súlyt adó textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása is számottevően, 10,6%-kal növekedett, mind a hazai, mind a külpiaci eladások élénkülése eredményeként.
-
Folytatódott a volumenbővülés a villamos berendezés gyártásában: a termelés 9,5%-kal nagyobb volt, mint egy évvel korábban, mindkét értékesítési irányban növekedést mértünk.
-
Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 14,2%-kal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól az exportkereslet jelentős visszaesése miatt.
-
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 3,6%-kal emelkedett 2016 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 6,7%-kal csökkentek, míg az új exportrendelések 5,1%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány 2,1%-kal meghaladta a 2016. januárit.
-
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2,4%-os bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 3,8%-os létszámnövekedés mellett következett be.
-
2016 januárjához képest az ipari termelés Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülést Észak-Magyarországon (10,3%), a legkisebbet Közép-Magyarországon és Észak-Alföldön (4,3%) regisztráltuk.