4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egy évvel korábbiakhoz képest idén januárban 6,5 százalékkal volt magasabb a termelés volumene.

2017 januárjában az ipari kibocsátás volumene 6,5%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,6%-kal emelkedett. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy 2017 januárjában kettővel több munkanap volt, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 0,1%-kal csökkent.

Idén januárban az ipari export volumene 8,6%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés több mint felét kitevő két alág közül a 35%-ot képviselő járműgyártás kivitele 8,5%-kal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export 15%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 4,4%-kal növekedtek.

Az ipar belföldi értékesítése 7,6%-kal, ezen belül a feldolgozóiparé 2,2%-kal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.

Így teljesítettek az alágak

    • Az ipar nemzetgazdasági ágai közül a döntő súlyt (93%) képviselő feldolgozóipar termelése 6,0, míg a csekély súlyú bányászaté 6,6%-kal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 11%-kal emelkedett, főként az előző évinél sokkal hidegebb időjárás hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2017. januárban a 2016. januári átlagos középhőmérsékletnél 4,7C-kal kevesebbet mértek).

    • A feldolgozóipar tizenhárom alága közül csupán kettőben csökkent a termelés, a többi alágban 0,9 és 28% közötti mértékben növekedett a volumen az előző év azonos hónapjához képest.

    • A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés 29%-át adó járműgyártás kibocsátása 8,2%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A két meghatározó – az alág kibocsátásának együttesen 96%-át adó – alágazat közül a közúti gépjármű gyártása 3,9, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 11,6%-kal nőtt.

    • A második legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelésből 12%-kal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,9%-kal emelkedett. Az iparág két legnagyobb alágazata közül a jelentősebb, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 19,8%-kal nőtt, míg a kisebbik, a híradás-technikai berendezés gyártása 0,7%-kal csökkent.

    • A feldolgozóipari rangsorban harmadik alág, a feldolgozóipari termelés egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,1%-kal növekedett. Az alág tíz alágazatából hétben 3,0 és 15,7% közötti volumenbővülés, a többi háromban pedig 5,2 és 13,4% közötti visszaesés volt. A legjelentősebb (az alág termelésének 25%-át adó) alágazat, a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 6,6%-kal csökkent, a legnagyobb mértékben, 15,7%-kal a növényi, állati olaj gyártása haladta meg az egy évvel korábbit.

    • Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 28%-kal a gép, gépi berendezés gyártása bővült, amiben elsősorban az alacsony bázis hatása játszott szerepet.

    • Jelentős volt a növekedés a másik két közepes súlyú alágban is: a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 9,5, a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 5,9%-kal emelkedett.

    • A legkisebb súlyt adó textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása is számottevően, 10,6%-kal növekedett, mind a hazai, mind a külpiaci eladások élénkülése eredményeként.

    • Folytatódott a volumenbővülés a villamos berendezés gyártásában: a termelés 9,5%-kal nagyobb volt, mint egy évvel korábban, mindkét értékesítési irányban növekedést mértünk.

    • Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 14,2%-kal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól az exportkereslet jelentős visszaesése miatt.

    • A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 3,6%-kal emelkedett 2016 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 6,7%-kal csökkentek, míg az új exportrendelések 5,1%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány 2,1%-kal meghaladta a 2016. januárit.

    • Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2,4%-os bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 3,8%-os létszámnövekedés mellett következett be.

    • 2016 januárjához képest az ipari termelés Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülést Észak-Magyarországon (10,3%), a legkisebbet Közép-Magyarországon és Észak-Alföldön (4,3%) regisztráltuk.

    LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

    Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
    Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
    Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


    Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

    Makro / Külgazdaság Kínai gyarmat lesz Magyarország?
    Vég Márton | 2024. május 6. 15:11
    Nincsenek beruházások, elfogyott a pénz az önkormányzatoknál, így a polgármesterek nem tudnak mivel kampányolni, mégis nagy csata várható a választásokon. Minek jön ide a kínai elnök? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
    Makro / Külgazdaság Megint minden olcsóbb lehet az euróövezetben
    Privátbankár.hu | 2024. május 6. 12:47
    Tovább csökkennek a termelői árak, elsősorban az energiaárak miatt.
    Makro / Külgazdaság Nagy gondban az Audi, 74 százalékkal esett a cég eredménye
    Privátbankár.hu | 2024. május 6. 10:47
    A háttérben beszállítói probléma sejlik fel.
    Makro / Külgazdaság Valami félrement márciusban a magyar külkereskedelemben
    Privátbankár.hu | 2024. május 6. 08:31
    15, illetve 20 százalékos a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest.
    Makro / Külgazdaság Az izraeli kormány jóváhagyta az al-Dzsazíra bezárását Izraelben
    Privátbankár.hu | 2024. május 5. 15:53
    Az izraeli kormány jóváhagyta a katari székhelyű al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió bezárását Izraelben, a csatorna jogászai válaszra készülnek.
    Makro / Külgazdaság Litván startup tarol a használt ruhák piacán
    Privátbankár.hu | 2024. május 5. 11:13
    Meddig tart ki a lendülete?
    Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
    Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
    Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
    Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
    Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
    Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
    Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
    Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
    A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
    Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
    Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
    Rendkívülit lépett a Mol.
    hírlevél
    Ingatlantájoló
    Együttműködő partnerünk: 4iG