2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A Financial Times szerint gazdaságilag keveset, politikailag sokat.

A Financial Times erősen gyanítja, hogy a Nemzetközi Valutaalap 2008-ban folyósított hitelének végső törlesztése sokkal inkább politikai, mint érzelmi lépés.

Timothy Ash, a Standard Bank régiós elemzője szerint a kormány érvei alapján kérdés, hogy megéri-e ekkora összeggel mérsékelni a devizatartalékokat. Budapest szerint az előtörlesztés csökkenteni fogja a következő 18 hónapban jelentkező adósságszolgálatot. Emellett a GDP-hez viszonyított államadósság két százalékkal mérséklődhet. A kormány rövid távú célja a 78 százalékos arány elérése, hosszabb távon 50 százalékot szeretne.

Az FT szerint ez nem látszik túl nagy nyereségnek ahhoz képest, hogy bele kell harapni a devizatartalékba, különösen annak tükrében, hogy tavaly ilyenkor már arról volt szó, hogy a kormány újabb IMF-hitelcsomagot kér. Emlékeztetnek, hogy az egyeztetések zsákutcába futottak, miután az IMF jelezte a feltételeit. Orbán Viktor kormánya és a kormányzó párt, a Fidesz azzal töltötte az elmúlt évet, hogy minden lehetséges alkalommal belerúgott a Valutaalapba. Végül nemrégiben szimbolikusan bezárták az IMF helyi irodáját - olvasható a lapban.

A választások előtt tíz hónappal sokat hozhat a konyhára az IMF orcájára elhelyezett búcsúcsók. A Fidesznek nincs oka aggodalomra: a rezsicsökkentés visszahozta elvesztett népszerűsége jó részét, az ellenzék viszont megszokott rendezetlenségében maradt. A kormánypárt 27,5 százalékon áll szemben az egy évvel ezelőtti 19 százalékkal - hívja fel a figyelmet Mujtaba Rahman, az Eurasia Group kutatóintézet elemzője.

Az MTI által megkérdezett elemzők is úgy vélik: inkább szimbolikus, illetve demonstratív jelentősége van az IMF-hitel végtörlesztésének, gazdaságpolitikailag kevés előny származik belőle. Részletek>>

Magyarország a hírek szerint augusztus 12-én fizeti vissza a kölcsön 2,2 milliárdos eurós maradékát, ami hét hónappal előzi meg a március 14-ei határidőt. Ez a csomagból igénybe vett 7,5 milliárd euró nagyjából harmada.

A Magyar Nemzeti Bank igazgatósága úgy döntött, hogy az MNB által felvett, kis összegű fennmaradó IMF-hiteltartozást előtörleszti a kormány hasonló lépésével párhuzamosan - közölte az MNB sajtóosztálya. Részletek>>
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az OECD-n kívüli országok húzhatják az olajkereslet növekedését
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 18:14
Idén napi 1,4 millió hordóval, jövőre további 1,3 millió hordóval emelkedhet a globális olajkereslet az OPEC előrejelzése szerint. A szervezet a világgazdaság növekedési ütemével kapcsolatban is előrejelzéseket adott az idei és a jövő évre.
Makro / Külgazdaság Elkezdődött az új birodalomépítés korszaka, Venezuela csak az első lépés
Imre Lőrinc | 2026. január 14. 16:07
Az olajról, Kínáról, és az új birodalomépítési törekvésekről szólt az Egyesült Államok venezuelai beavatkozása – erről beszélt a Bécsben már 31. alkalommal megrendezett Közép- és Kelet-európai Fórumon az UniCredit Befektetési Intézetének igazgatója. Edoardo Campanella a lapunknak adott interjúban a dél-amerikai ország mellett kitért Grönland helyzetére is. Illetve azt is megtudtuk, hogy hol zárhat idén a magyar növekedés régiós összevetésben.
Makro / Külgazdaság Élő beszélgetés László Csabával – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 15:16
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Nagyon bejött az elektromos fordulat az Audinak
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 11:16
Az elektromos modellek megrendelései mintegy 58 százalékkal ugrottak meg.
Makro / Külgazdaság Közel háromszorosa a román infláció a magyarnak
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 10:42
Decemberben 9,69 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem elég, hogy csúsznak az utak, még a dízel is drágább lesz
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 09:46
A benzin nem drágul legalább.
Makro / Külgazdaság Válságot hagy maga után Lázár János
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 08:30
Bár úgy tűnt, a miniszteri teendőit az áprilisi választásokig már nem ellátó politikus által irányított építőipar szeptemberben és októberben kikerült a negatív spirálból, novemberben jött a feketeleves.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezheti élőben László Csabát! Ma délután fél 4-kor a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 07:54
A volt pénzügyminiszter lesz a vendége a Klasszis Média immár 6. évfolyamába lévő egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A Fed célja fölött megakadt az amerikai éves infláció: 2,7 százalék volt decemberben is
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 16:40
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknak megfelelően az előző havival azonos, 2,7 százalék volt az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme decemberben az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics kedden közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Az olcsó energia sem tudott segíteni a magyar gazdaságnak
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 12:45
A magyar gazdaság 2025-ben is gyenge, nagyjából 0,5 százalékos növekedést érhetett el, ami folytatása az elmúlt évek stagnálásának. Pedig a kormány egyik korábbi magyarázata, ami a magas energiaárakat okolta, szerencsére tavaly már nem állta meg a helyét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG