3p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Összekapott a világsajtó, miután több helyen megjelent: már biztos, hogy Hillary Clinton lesz a demokraták jelöltje. Azonban ez nem ilyen egyszerű.

Nem mindenki ért egyet az AP hírügynökség számításaival a Hillary Clinton amerikai elnökjelöltségéhez szükséges szavazatok összegyűléséről - írta hétfő este a kongresszus belső lapjaként számon tartott konzervatív The Hill, a bejelentés időzítését kommentálva.

Korábban is megvolt

Pár órával az amerikai hírügynökség jelentése után, hogy Hillary Clinton megszerezte a demokrata elnökjelöltséghez szükséges számú kongresszusi küldött támogatását, a The Hill azt latolgatta, miért éppen a keddi előválasztások előestéjén hozták nyilvánosságra ezt a számítást. Hiszen már a Puerto Ricóban vasárnap megtartott előválasztásokat is Clinton nyerte, és a Clintont támogató delegátusok és szuperdelegátusok együttesen már vasárnap este is annyian voltak, mint hétfőn este, változás nem történt, hétfőn sehol nem volt előválasztás vagy jelölőgyűlés.

"Természetesen nem mindenki ért egyet az AP számításaival, vannak, akik szerint a szavazatokat csak a szavazás után kell összeszámolni" - írta a lap, kétféle lehetséges magyarázatot felvázolva az időzítésre.

Az első magyarázathoz a Vox című hírportált idézte, amely szerint "az AP bejelentése látszólag a semmiből került elő, hiszen hétfőn egyetlen államban sem volt előválasztás, és a korábbi előválasztások eredményeinek újraszámolásáról sem érkeztek hírek".

A portál emlékeztetett rá, hogy Hillary Clinton várható elnökjelöltségének tényét a szuperdelegátusok számára alapozva közölték, és őket felhasználva jelentették be, hogy a demokrata elnökjelöltségéért folyó küzdelemnek gyakorlatilag vége. "Ezzel azt a téves képzetet erősítik, hogy a pártelitek valamiképpen ellopták az elnökjelöltséget Sanderstől" - fogalmaz a Vox, és tézise alátámasztására idézte is Clinton vetélytársa, Bernie Sanders szenátor azonnali reagálását. A vermonti szenátor úgy nyilatkozott: a verseny még korántsem lefutott, mert a szuperdelegátusok még változtathatnak a véleményükön.

Nyer vagy veszít?

A Vox szerint az AP "kifejezetten rossz szolgálatot tett" Hillary Clintonnak, mert feltüzelte Sanders híveit. Saját megfontolásai alapján azonban a The Hill éppen ellenkező következtetésre jut. Úgy látja, hogy az AP éppen jó szolgálatot tett Clintonnak.

A hír közlésével ugyanis azt sugallja, hogy a verseny lefutott, nem érdemes Sandersre szavazni, s ha a demokrata szavazók azt akarják, hogy győzzenek a novemberi választáson, akkor a már egyébként is győztes és várható elnökjelölt Hillary Clintonra voksoljanak. Az AP hírügynökség egyelőre nem szólt hozzá a kibontakozó vitához.

Közben hétfőn este a tekintélyes Zogby közvélemény-kutató intézet felmérést tett közzé arról, hogy mit szólnának a választók, ha Hillary Clintont bűnvádi eljárás alá helyezné a Szövetségi Nyomozó Iroda (az FBI), mert külügyminiszterként a hivatalos levelezését a magánszerverén bonyolította. A megkérdezettek csaknem fele (47 százaléka) azt válaszolta, hogy Clintonnak ebben az esetben nem lenne szabad elnökségre aspirálnia.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hamarosan jön az Európai Bizottság delegációja Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:33
Jövő héten Budapestre jön az Európai Bizottság magas szintű delegációja: a tárgyalások célja, hogy a május 25-i héten megállapodhassanak a bizottság vezetőjével az uniós pénzekről – mondta Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Berendelte az orosz nagykövetet a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:04
Kezdetben heti két ülést tart a kormány, és még ezen a héten kinevezik az államtitkárok döntő többségét – közölte Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Rossz hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 17:59
Az Egyesült Államokban sorban a harmadik héten emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 8-án végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Gyenge növekedés, túl erős forint, emelkedő infláció – ezt jósolják az elemzők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:39
Visszafogott növekedés, 3 százalék feletti infláció, magas költségvetési hiány és emelkedő adósságráta – erre számít a CIB Bank az idén a magyar gazdaságban – írja az Mfor.hu.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban május végéig meghosszabbítják az üzemanyagár-stopot
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:05
Május végéig meghosszabbítják Lengyelországban az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának átmeneti csökkentését, valamint a kötelező árplafont is magában foglaló intézkedéscsomagot – jelentette be szerdai sajtóértekezletén Andrzej Domanski pénzügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Pár hét múlva jöhet a brüsszeli pénzeső
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 13:45
Jelentősen javult Magyarország megítélése az Európai Bizottságnál az elmúlt hetekben, így hamarosan több befagyasztott uniós forrás is felszabadulhat.
Makro / Külgazdaság Bekeményítene az unió a befagyasztott források ügyében
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 12:34
Szigorítanának a feltételeken, a magyar példa is az okok között van.
Makro / Külgazdaság Újabb ügyben csapott Magyarország kezére az uniós bíróság
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:34
Baj van a magyar szabályozással.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:19
Megáll az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Lázár János minisztériumába költözik be Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 10:33
Itt lesz a miniszterelnök székhelye és a kormányülések színhelye is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG