1p
Az olasz kormányfő szerint az euróövezeti adósságválságnak "majdnem vége". Mario Monti tokiói látogatásán nyilatkozott erről, jelentéktelennek minősítve annak kockázatát, hogy a spanyol gazdaság problémái továbbfertőznék Európát, míg korábban úgy nyilatkozott, hogy Spanyolország miatt léphet újabb szakaszba adósságválság.

Mario Monti véleménye szerint Spanyolország biztos úton jár az államháztartási konszolidáció felé. Kedden Monti spanyol kollégájával, Mariano Rajoy-jal tárgyalt egy szöuli nukleáris tanácskozás keretében, és a találkozó után úgy nyilatkozott: teljes a bizalma Madrid gazdaságkezelésében. Korábban Monti kritizálta a spanyol kormányt, és kijelentette, hogy az euróövezeti adósságválság újabb szakaszba léphet Spanyolország miatt. Véleménye szerint a spanyol kormány jelentős munakerőpiaci reformot hajtott végre, ugyanakkor nem fordít kellő figyelmet a hiány csökkentésére.

Spanyolországnak március közepén engedélyezte az Eurogroup, hogy a korábban meghatározott 4,4 százalék helyett az államháztartás hiánya az 5,3 százalékot is elérheti. Az euróövezet pénzügyminiszterei azonban kikötötték, hogy Madridnak jövőre továbbra is az eredeti célját, azaz 3 százalékot kell teljesítenie. A pénzügyminiszterek kiemelték: nem tartanak attól, hogy Spanyolország idővel Görögország nehéz helyzetébe kerülhet.

Monti ugyanakkor az euróválság eredetét Németország és Franciaország múlt évtizedbeli adósságpolitikájában látja. "Ha az euróövezet anyja és apja megsértheti a szabályokat, akkor természetesen nem lehet elvárni Görögországtól sem, hogy ezeket betartsa" - utalt Monti arra, amikor Németország és Franciaország ellen nem indítottak eljárást az euróövezeti államháztartási hiányküszöb évekig történő túllépése miatt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az EU az iráni háború miatt újraélesztheti a 2022-es energiaválság-intézkedéseket
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:55
Az Európai Unió fontolgatja a 2022-ben – amikor Oroszország csökkentette a gázszállításokat – alkalmazott energiaválság-intézkedések újraélesztését, hogy kezelje az iráni háború okozta energiapiacokon kialakuló zavarokat – mondta kedden az unió energiaügyi biztosa.
Makro / Külgazdaság A háború ellenére töretlen a fogyasztói bizalom az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:20
Márciusban sorban a második hónapban emelkedett az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet fogyasztói hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Az orosz olaj ára az európai fölé szökött a háború hatására
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:00
A szokatlan helyzetre Bendarzsevszkij Anton elemző írása hívja fel a figyelmet.
Makro / Külgazdaság Kényszerű helyzetben a kormány a gáztartalék miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 18:20
Egy új rendelettervezet szerint megemelnék a földgáz biztonsági készletét, reagálva a nemzetközi energiabiztonsági helyzet romlására.
Makro / Külgazdaság A húsvéti bevásárlást nem látják drágulónak a kereskedők
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 16:40
A hagyományos húsvéti ételek javarészt a tavalyi áron, vagy olcsóbban kaphatóak – állítja az Országos Kereskedelmi Szövetség.
Makro / Külgazdaság Nagyon felpörgött az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 13:25
Az éves infláció az euróövezetben márciusban igencsak felgyorsult az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Durván meglódultak a keresetek, egyre nagyobb a nyomás a vállalatokon
Imre Lőrinc | 2026. március 31. 12:25
Elsősorban a közszféra bérei húzták fel a bruttó kereseteket januárban Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) rég nem látott adatokat közölt: a bruttó átlagfizetések 26,3 százalékkal 846 600 forintra, míg a nettó bérek 28 százalékkal 585 700 forintra ugrottak az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Mi döntheti el a választásokat? Vagy már el is dőlt? Somogyi Zoltánt kérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 12:05
A Political Capital szociológus alapítója április 8-án, szerdán délután 13 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az olajszállítások korlátozására készül Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:41
Oroszország nem fog olajat szállítani azoknak az országoknak, amelyek támogatják az orosz export ellen bevezetett árplafont.
Makro / Külgazdaság Hol tankoljak? Befagytak a piaci árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:17
Áprilistól sem változnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG