3p

Nagy bajban az oroszok északon, de még nagyobban délen. Várható, hogy Putyin beváltja fenyegetéseit? Háborús hírösszefoglaló.

  • A herszoni és a harkivi fronton is nagy ütemben nyomulnak előre az ukrán csapatok. A déli, herszoni front északi oldalán indított ukrán támadás gyorsan halad előre a Dnyipro nyugati partján, és az ukránok hamarosan már a folyó egyik utolsó megmaradt nagyobb kapacitású átkelőjét, a Nova Khakhova-i gátat is veszélyeztetik. Ha ezt sikerül elfoglalni, vagy akár csak a hagyományos ukrán tüzérség lőtávolába hozni, akkor tovább súlyosbíthatják a folyó nyugati partján védekező orosz erők utánpótlását. Az ukrán sikereket orosz források is elismerték.

 

  • Jelentős területeket vesztettek a megszálló orosz erők a harkivi-luhanszki fronton is, az ukránok az Oszkil-folyó térségében, Kupjanszknál is fontos pozíciókat szereztek meg, illetve a limani siker után már Liszicsanszkot is veszélyeztetik.
  • Volodomir Zelenszkij keddi üzenetében arról beszélt, hogy az ukrán erők „régiók tucatjait” szabadították fel az elmúlt napokban.
  • Az események újra felvetik annak a lehetőségét, hogy a katasztrofálisra fordult hadi helyzetre válaszul Vlagyimir Putyin parancsot ad taktikai nukleáris fegyver bevetésére. A Fehér Ház viszont úgy nyilatkozott, hogy hírszerzési értesüléseik szerint egyelőre ez nem várható, a moszkvai üzenetek csupán „nukleáris kardcsörtetésnek” minősülnek. Egy magát megnevezni nem kívánó diplomáciai forrás is arról beszélt, hogy a NATO egyelőre nem adott ki figyelmeztetést orosz nukleáris fegyverek várható bevetésével kapcsolatban.
  • Az Egyesült Államok újabb, több száz millió dolláros katonai segélycsomagot állított össze Ukrajnának. A hírre reagálva Oroszország washingtoni nagykövete úgy nyilatkozott, hogy ez „veszélyezteti Oroszország stratégiai érdekeit”, és az újabb csomag már azzal fenyeget, hogy közvetlen összecsapásnak minősülhet a nyugat és Oroszország között.
  • Újraindíthatják a zaporizzsjai atomerőművet. Az erőművet üzemeltető Enerhoatom vállalat vezetője arról beszélt, hogy kettőt újraindítanának a leállított blokkok közül. A lépés a télre való felkészülést szolgálná, mivel a beköszöntő fagyok károsíthatnák az erőmű biztonsági berendezéseit, ha nincs megfelelő fűtése a létesítménynek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
Makro / Külgazdaság Pályázatot írtak Brüsszelben: ezzel segítenék meg Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:42
1,5 milliárdos a keret.
Makro / Külgazdaság Toporogni kezdett az üzamanyagok ára
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:16
Legutóbb pénteken volt híradás az üzemanyagárak alakuléása kapcsán.
Makro / Külgazdaság Kimondták az elemzők: az iráni háború keresztbe tett a magyar exportnak
Imre Lőrinc | 2026. március 30. 12:56
Februárban tovább romlott Magyarország külkereskedelmi mérlege, pedig az iráni háború negatív gazdasági hatásai ekkor még nem is nyomták rá a bélyegét a hazai termékforgalom alakulására. Az export ennek ellenére is visszaesett, ami továbbra is gyenge ipari teljesítményt feltételez. Öröm az ürömben, hogy végre feltámadhatott a cégek beruházási kedve.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lehet a benzin, csökkentik az adóterheket Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:57
Forintban kifejezve is komoly léptékben csökken az üzemanyagok ára a kormány intézkedésének köszönhetően.
Makro / Külgazdaság Több ezer dollárral drágább lesz feljutni a világ tetejére
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:29
Megkezdődött a Himalája tavaszi mászószezonja, miközben Nepál szigorúbb szabályok és magasabb díjak bevezetését tervezi a Mount Everest meghódítására készülők számára.
Makro / Külgazdaság Még mindig hiába várjuk a feltámadást a magyar húzóágazattól
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 08:30
Februárban 665 millió euró volt Magyarország termékkülkereskedelmi többlete. A kivitel volumene 2,3 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 6,7 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választás előtt
Kollár Dóra | 2026. március 30. 05:51
Árcsökkenést fedeztünk fel a március végi Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés során.
Makro / Külgazdaság Kijev elcsúszhatott az olajon? Valami megint nagyon nem stimmel a vezeték körül
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 15:19
A helyzet a szakértő szerint akár tragikomikus is lehetne, de inkább csak elkeserítő. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG