2p

A Szerb Radikális Párt szerint a délkelet-európai államnak nem az EU-ba kellene belépnie.

A közelgő parlamenti választások előtt a többi között azzal kampányol a Szerb Radikális Párt, hogy Szerbia hagyjon fel az európai uniós integrációval, és inkább legyen tagja a legnagyobb feltörekvő államokat tömörítő BRICS-csoportnak. „Szerbiának le kellene állítania az európai integráció katasztrofális folyamatát, és az országnak egy napon az első európai BRICS-országgá kell válnia” – közölte a párt az Infostart cikke szerint.

Palusek Erik, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Főigazgatói Irodájának főtanácsadója szerint azonban jelenleg nem tűnik reális forgatókönyvnek, hogy Szerbia az EU-integrációt feladva a BRICS-országokhoz csatlakozzon. Aleksandar Vucic szerb elnök – Ivica Dacic külügyminiszterrel együtt – azt is jelezte, hogy nincs realitása a BRICS-csatlakozásnak. A szerb vezetés ettől függetlenül érdekelt abban, hogy a társulással együttműködjön és külön-külön mindegyik BRICS-országgal is tárgyalásokat folytasson több gazdasági üggyel, törekvéssel kapcsolatban.

Aleksandr Vucic az EU felé vezetné országát. Fotó: MTI
Aleksandr Vucic az EU felé vezetné országát. Fotó: MTI

Palusek Erik elmondta azt is, hogy a szerb lakosság körében egyre kevésbé népszerű az EU-csatlakozás gondolata, folyamatosan csökken azoknak a száma, akik támogatják az uniós integrációs folyamatot. Olyannyira, hogy vissza-visszatérően negatív rekordok dőlnek meg a felméréseken.

„A szerb társadalom belefáradt abba, hogy folyamatosan csak ígérgetnek nekik és nem kerülnek be az EU-ba. Igazából megingott a bizalom” – fogalmazott a szakértő, aki hozzátette: olyan követelményeket támasztottak az uniós tagság feltételeként, melyeket nem tudnak vagy nem hajlandók teljesíteni a szerbek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG