3p
A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban és a kereskedelemben romlott, az építőiparban nem változott, a szolgáltató cégek és a fogyasztók körében javult a GKI szerint.

Decemberben lényegében nem változott a GKI-Erste konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke - tudatta a GKI a Privátbankárral. Az év szinte végig az optimizmus jegyében telt, az egyes hónapok hullámzása kifejezetten szerény volt. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint decemberben az üzleti várakozások is változatlanok voltak, a fogyasztóiak viszont – bár csak minimálisan javultak – idei csúcsukra értek.

Forrás: GKI Gazdaságkutató Zrt.

Reménykedik az építőipar

Decemberben az üzleti szférán belül az ipari és kereskedelmi várakozások kissé romlottak, az építőipari és szolgáltató cégek viszont a novemberinél optimistábbak lettek. Az ipari bizalmi index decemberben valamicskét csökkent, így – némi évközi javulás után – visszatért az év eleji szintre. A decemberi gyengülésben egyaránt szerepe volt az elmúlt és a következő időszaki termelés romló megítélésének, valamint a csökkenő rendelésállománynak (ezen belül az exportrendeléseknek). A készletek megítélése viszont javult.

Az építőipari bizalmi index értéke – kéthavi csökkenés után – decemberben pozitívan korrigált. Az előző háromhavi termelés és a rendelésállomány értékelése is javult. A kereskedelmi bizalmi index viszont kissé csökkent. Az eladási pozícióról, a készletszintről valamint a rendelésállományról alkotott vélemény egyaránt valamivel rosszabb lett.

A szolgáltatói bizalmi index decemberben visszaemelkedett októberi értékére. Kedvezőbb lett az általános üzletmenet, az elmúlt és következő időszak forgalmának megítélése is. A foglakoztatási szándék az iparban nem változott, az építőiparban és a kereskedelemben kissé visszafogottabb lett, a szolgáltató szférában javult.

Nem bízunk a pénzügyeinkben?

A lakosság munkanélküliségtől való félelme erősödött. Az áremelési törekvés mértéke az iparban nőtt, a köre viszont csökkent. Az építőiparban továbbra sem tér el egymástól az áremelésre és árcsökkenésre számító cégek aránya. A kereskedelmi cégek körében egy hónap alatt csökkent az áremelést tervezők aránya, miközben az árnövelés átlagos mértéke közel hat éves minimumára csökkent. A szolgáltató cégek áremelési szándéka viszont erősödött, miként a fogyasztók inflációs várakozása is.

A saját pénzügyi helyzetünk következő egy évét a novemberinél kissé rosszabbnak, megtakarítási képességeinket viszont kedvezőbbnek véltük. A megkérdezettek a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási lehetőségét jelentősen javulónak, a következő egy évre vonatkozót viszont romlónak érzékelték.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb fontos neveket közölt a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 17:07
Itt vannak a leendő parlamenti bizottsági elnökök és az Országgyűlés alelnök-jelöltjei.
Makro / Külgazdaság Vitézy Dávid útnak indult az uniós pénzekért
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 16:03
Brüsszelbe megy, ahol szakpolitikai szinten folyik majd a munka.
Makro / Külgazdaság Irán azt állítja, rálőttek egy amerikai fregattra
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 13:49
Az iráni haditengerészet megakadályozta, hogy „amerikai-cionista” hadihajók lépjenek be a Hormuzi-szorosba, egy amerikai hadihajót pedig két rakéta talált el – jelentette az iráni állami média hétfőn.
Makro / Külgazdaság A háttérben már zajlik a munka a kata átalakításáról, ezt javasolhatja a kamara az új kormánynak
Imre Lőrinc | 2026. május 4. 11:11
A hamarosan felálló Tisza-kormány alatt is folytatná az Orbán-rendszer utolsó 1-2 évében felvállalt aktívabb szerepfelfogását a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK). A testület már dolgozik a Kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) kiszélesítésével kapcsolatos javaslatain, ami a Tiszának is az egyik fontos ígérete volt a választási kampány során.
Makro / Külgazdaság Javulhat az orvostechnikai eszközök beszállítóinak a helyzete?
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 11:03
Laptársunk Jóbai Zsolttal, a Replant cégcsoport ügyvezetőjével, egyben az Orvostechnikai Szövetség alelnökével készített interjút.  
Makro / Külgazdaság Szívderítő hírek jöttek a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választások után
Kollár Dóra | 2026. május 4. 05:44
Folytatódott az árcsökkenés a legfrissebb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Rá sem lehet majd ismerni az idei Győzelem-napi parádéra Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 16:20
Május 9-én rendezik a putyini Oroszország legfontosabb nemzeti ünnepét, a Győzelem-napi ceremóniát.
Makro / Külgazdaság Elképesztően bonyolult helyzetet vesz át a Fed új elnöke
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 15:40
Austan Goolsbee, a chicagói Fed elnöke szerint a legutóbbi inflációs adatok „rossz hírt” jelentenek a jegybank számára. Az infláció alakulása óvatosságra inti a döntéshozókat a kamatcsökkentések ütemezésével kapcsolatban – írja a Reuters.
Makro / Külgazdaság Mindent megtesz az olajkartell az árak letöréséért, de ez most nagyon nem rajtuk múlik
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 12:45
Mérsékelten emelhetik a kitermelést az OPEC+ olajkartell tagjai. Ez a növelés azonban nagyrészt csak papíron létezhet mindaddig, amíg az Egyesült Államok és Irán közötti háború továbbra is akadályozza a közel-keleti olajszállításokat.
Makro / Külgazdaság Friss elemzés jött: ezt kell tennie rövid, majd hosszú távon a gazdasággal a Tisza-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 11:04
Magyarország esélyt kap egy 180 fokos fordulatra – kommentálta a választások eredményét friss elemzésében az Erste Bank.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG