3p

Pénteken a májusi iparstatisztikát közli a KSH.

Hétfőn az ipari termelői árak májusi adata jelenik meg. Idén áprilisban az ipari termelői árak átlagosan 7,9 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 3,9, az exportértékesítésé 9,9 százalékkal felülmúlták az előző év áprilisi értékeit. Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 1,0, az exportértékesítési árak 0,1, így az ipari termelői árak összességében 0,4 százalékkal alacsonyabbak voltak.

Kedden a kormányzati szektor első negyedévi egyenlege mellett a külkereskedelem májusi forgalmát közli a KSH.

Tavaly 4002 milliárd forint, a GDP 4,9 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya. Az egyenleg az előző évinél 1097 milliárd forinttal kedvezőbb, GDP-arányosan közel 1,8 százalékponttal javult. A kormányzati szektor adóssága – a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján – 2024 végén 59 875 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

Idén áprilisban a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől.

A külkereskedelmi aktívum 1,4 milliárd euró volt, az egyenleg 354 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. A 2025. márciusihoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 3,4 százalékkal, az importé 1,1 százalékkal bővült. Áprilisban a kivitel értéke 12,3 milliárd euró (5021 milliárd forint), a behozatalé 11,0 milliárd euró (4460 milliárd forint) volt. Áprilisban az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 1,5 százalékkal csökkent, az importé ugyanennyivel nőtt. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,4 százalékkal, a behozatalé 2,1 százalékkal emelkedett. A termék-külkereskedelmi egyenleg 354 millió euróval romlott.

Szintén kedden közli a beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értékét a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A BMI májusi értéke 50,1 volt, a BMI index csökkent, de a múlt hónapban is 50,0 feletti értéken állt. A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. Májusban a válaszadók az előző hónaphoz képest tovább lassuló növekedésről számoltak be.

Pénteken a májusi iparstatisztikát közli a KSH. Idén áprilisban az ipari termelés volumene 5,0, munkanaphatástól megtisztítva 2,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában.

Január-áprilisban az ipari termelés 4,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az összes értékesítés 63 százalékát adó külpiaci eladások volumene 0,9, a 37 százalékot képviselő hazai értékesítésé 3,1 százalékkal mérséklődött.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
Makro / Külgazdaság Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 08:37
Félrehívták egy kicsit az uniós csúcs sorsdöntő pillanataiban.
Makro / Külgazdaság Ilyen még soha nem történt a magyar kereskedelemben
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 07:47
Csökkent a terminálok száma – de miért?
Makro / Külgazdaság Mélypontok közelében tántorog a jen
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 06:19
Hiába volt a kamatemelés?
Makro / Külgazdaság Olyan történt a Penny, a Lidl, és az Aldi üzleteiben, amit idén még nem tapasztaltunk
Kollár Dóra | 2025. december 22. 05:37
Árcsökkenést tapasztaltunk a diszkontokban.
Makro / Külgazdaság Visszaestek a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 17:30
Kínában az év első 11 hónapjában 7,5 százalékkal esett a külföldi működőtőke-befektetés (FDI) értéke éves összevetésben, miután az első 10 hónapban 10,3 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Így várták Oroszországban, és kisebb is lett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:40
Az orosz jegybank pénteken az elemzői várakozásokkal összhangban 16,5 százalékról 16,0 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot.
Makro / Külgazdaság Majdnem vétózott Brüsszelben Orbán Viktor – miért engedte át az Ukrajnának szánt hitelt mégis?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:59
Felvetődött benne a gondolat, de nem akart mindenkivel szembekerülni. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság A japán jegybank 30 éves csúcsra emelte a kamatokat, további szigorítást jelzett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:40
A Japán Jegybank (Bank of Japan, BOJ) pénteken 30 éve nem látott szintre emelte az irányadó kamatokat, újabb mérföldkőhöz érve a több évtizedes, rendkívül laza monetáris politika és a közel zéró hitelköltségek felszámolásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG