A ma működő cégek közel 9%-a nagykereskedelemmel foglalkozik, azaz közel minden 10. cég tevékenykedik ebben a szektorban. Jelentős iparágról van szó, amit komolyan érintett a gazdasági helyzet és a keresletcsökkenés. A nagykereskedelem bedőlési aránya 5,3 %, ami egy évvel korábban 4,52% volt, mely jelentősen meghaladja a szintén igen magas 4,21 százalékos országos átlagot, áll a Bisnode csoporthoz tartozó PartnerControl döntéstámogató céginformáció szolgáltató elemzésében.
A nagykereskedelem iparágban mind a csőd-, mind a felszámolási és a végelszámolási eljárások száma is nagymértékben emelkedett. A legjobban a végelszámolásoké, amely több mint 60%-kal lett magasabb 2011-hez képest. Jelenleg átlagosan naponta 7 nagykereskedő cég ellen indul felszámolási, és 8 nagykereskedő esetében végelszámolási eljárás. Ráadásul az eljárások száma az elmúlt 12 hónapban jelentősen megemelkedett. A növekedés a felszámolások esetén 18 százalék, a végelszámolásoknál 54 százalék.
Keleti József a magyarországi Bisnode csoport ország igazgatója, arra hívja fel a figyelmet, hogy hosszú távon azok a nagykereskedő cégek tudnak talpon maradni, amelyek rendszeresen kézben tartják vevőik nemfizetési kockázatát. Azon vállalkozások, amelyek erről megfeledkeznek, és úgy szállítanak utólagos fizetéssel árut partnereiknek, hogy nem mérlegelik a kockázatokat, és nem építenek kockázatos partner esetén megfelelő biztosítékokat a szerződésbe, könnyen likviditási problémákba ütközhetnek.
Nógrád megyében dől be a legtöbb (több mint 10 %) kereskedelmi cég, ami nem meglepő adat, hiszen az országos átlag alapján is Nógrád megye áll a bedőlési lista élén. Szintén elég magas ez az arány Békés megyében is. A nagykereskedelemi cégek 5,30 %-os bedőlési arányának átlagértékéhez képest Csongrád, Komárom-Esztergom és Pest megye jobb helyzetben van, hiszen itt kevesebb cég dől be.
A Bisnode fizetési tapasztalat programból kiderül, hogy a tavalyi évben a nagykereskedelmi cégek körében az adott fizetési határidő átlagosan 31 nap volt, ami most 30 nap ugyan, de kifizetésre váró számlák esetében az átlagos fizetési késedelem viszont 16 napról 19-re nőtt egy év alatt. Az átlagos pénzhez jutási idő napokban nézve így már 50 a tavalyi 48-hoz képest. Jól látszik tehát, hogy azok a cégek, amelyek késnek számláik kiegyenlítésével, jelenleg néhány nappal később fizetnek mint korábban, a fizetési határidő azonban jelentősen nem változott.
Az elhúzódó válság okozta egyre csökkenő vásárlóerő fokozottan sújtja a kereskedelem minden ágát, így a nagykereskedelmet is. A nagykereskedelemmel foglalkozó cégek száma a tavalyi évhez képest alig emelkedett, a piac növekedési üteme lelassult. 2011 és 2012 szeptembere között több mint 700 céggel kevesebb újat jegyeztek be, mint 2010 és 2011 hasonló időszakában. Ez az idei évben alig 1 %-os piaci növekedést jelent. Sokszor hallani a híradásokban, hogy az ország kilábalásához mennyire fontos lenne a vállalkozások támogatása, a kereskedelmi aktivitás növelése. Az egyre növekedő - mind a magánszemélyeket, mind pedig a cégeket sújtó adóterhek miatt - emelkedő árak miatt azonban az elkölthető pénz reálértéke csökken, mely nem vetít előre pozitív jövőképet, és a számok azt mutatják, hogy a nagykereskedelem fellendülése továbbra is késik.
Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?
Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
-
Ezt gondolják a magyar választók a közjogi méltóságok lemondásáról a Republikon mérése szerint
7 perce
-
Ezen áll vagy bukik Trump pekingi látogatásának sikere
27 perce
-
Van, akinek fáj az erős forint – szakértőket kérdeztünk
41 perce
-
Rendkívüli fordulat előtt áll a budapesti ingatlanpiac
körülbelül 1 órája
-
Több száz drónnal támadta az ukrán fővárost Oroszország
körülbelül 1 órája
-
A Balkánon terjeszkedik a 4iG, Jászai Gellért személyesen utazott el
2 órája
-
Nagy bizalommal ébrednek a tőzsdék, csak Tajvan miatt nehogy csalódniuk kelljen
2 órája
- Szigorítanák a befagyasztott uniós pénzek kifizetését
- Megőrizte reggeli pozícióját a forint
- Dróntámadás zajlik Kárpátalján
- Megjelentek a rendeletek a Tisza-kormány első, maratoni kormányülése után
- Szlovákia aggódik: lezárta Ukrajnával közös határát
- Miniszterelnökkel tárgyalt Jászai Gellért
- Visszakapják Iványi Gáborék a Fidesz által elvett egyházi státuszukat
- Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon? 2026. május 13. 11:19
- Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó 2026. május 12. 13:37
- Máris kapott egy jó hírt az alig egynapos Tisza-kormány 2026. május 13. 08:44
- Az Orbán-kormányok ékköve volt, ezt kezdheti vele a Tisza 2026. május 8. 09:44
- Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon? 2026. május 13. 11:19
- Dőlni kezdett a pénz Magyarországra két nappal a választás után 2026. április 14. 12:17
- Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó 2026. május 12. 13:37
- Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak 2026. április 16. 10:07
Ezt gondolják a magyar választók a közjogi méltóságok lemondásáról a Republikon mérése szerint
A Republikon Intézet tette fel a kérdést.
Rendkívüli fordulat előtt áll a budapesti ingatlanpiac
Nagyon befékezett az áremelkedési ütem.
-
Eredménytelen lett a Pázmány-tender, 100 milliárdos megbízástól esett el a KÉSZ2026. május 14. 05:00 -
-
Modernizálja vállalatirányítási rendszerét a Horváth fivérek érdekeltsége2026. május 13. 05:30 -
Elképesztő vagyont épített Jennifer Aniston2026. május 12. 14:50 -
Keszthelyi Erik: „Butaság lenne, ha nem készülnénk fel”2026. május 12. 05:30
További hírek >
-
Új valóság előtt a magyar kkv-k: ezen múlhat a versenyképesség
11:21
-
Meglepetés, az egyetemi modellváltás egykori úttörője most már mást szeretne
11:00
-
Elképesztő mennyiségű műholdat lőtt fel Elon Musk az űrbe
10:40
-
Hatalmas csatában dőlt el a világ egyik legbefolyásosabb pénzügyi vezetőjének személye
10:22
-
Kína több mint kétszer annyi villamosáramot használ, mint az USA
10:05
-
Optikai játékok és rejtett történetek – e hétvégétől már látogatható a Vasarely-kiállítás a Szépművészetiben
09:16
-
Vb-2026: az Egyesült Államok eltekint a 15 ezer dolláros vízumletéttől a jeggyel érkező szurkolóknál
08:25
-
Európai Bizottság: egységes vasúti jegyfoglalás és erősebb utasjogok
08:18
-
Zenei különlegességek, e-bike túrák, családi programok a zalai fesztiválon
07:54
-
Háromintézményes kiállítássorozat Budapesten
07:48
-
Brutális nézőszám-zuhanás és komoly anyagi nehézségek az egri Gárdonyi Géza Színházban
10:45
-
Megkezdődtek a balesetveszélyes úthibák javításai Egerben
10:07
-
Biztonsági öv nélkül közlekedett a Volán egyik munkatársa a Budapest-Eger-Kazincbarcika vonalon, vizsgálat indult az ügyben
09:13
-
Megállapodás: kedvezményes belépőjegyet kaphatnak a várba látogató csoportok de figyelni kell
07:52
-
Első intézkedések: Ópusztaszeren tartotta első kihelyezett kormányülését a Tisza-kormány
07:14
-
Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon?
2026. május 13. 11:19
-
Dőlni kezdett a pénz Magyarországra két nappal a választás után
2026. április 14. 12:17
-
Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó
2026. május 12. 13:37
-
Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
2026. április 16. 10:07
-
Máris kapott egy jó hírt az alig egynapos Tisza-kormány
2026. május 13. 08:44
-
Megremegett a forint, kiadta a jelzést a Magyar Nemzeti Bank?
2026. május 14. 05:46
-
Technokratákra építi kormányát Magyar Péter – külföldi lapok a kormányváltásról
2026. május 13. 12:22
-
Bekeményítene az unió a befagyasztott források ügyében
2026. május 13. 12:34
-
A nap képe: Magyar Péter egy 20 milliós tepsit használ majd miniszterelnökként
2026. május 13. 17:31
-
Pár hét múlva jöhet a brüsszeli pénzeső
2026. május 13. 13:45



