3p
A kormány máris módosította a hétfőn kiszivárgott egészségügyi reformcsomagját, derült ki a tegnapi Kormányinfón. Beszámoltunk arról, hogy a kórházi menedzsmenttel kapcsolatos részeknél kerültek bele módosítások, s hogy a kórházi alulfinanszírozottság 50-55 milliárd forint forrásbevonást igényel az egészségügyi büdzsében, ám a korábban emlegetett festésprojektről most nem esett szó, mindössze annyi, hogy az esetleges kórházi ágycsökkentés nem függ össze a kifestéssel.
A budapesti Szent János Kórház egyik folyosója. MTI Fotó: Balogh Zoltán

Orbán Viktor januári évindító sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy addig nem történik egészségügyi fejlesztés, amíg az összes kórtermet és várótermet ki nem festik. Egy későbbi kormányinfón már azt hallhattuk, hogy az EMMI négyzetméterre pontosan felmérte a tatarozásra szoruló helyiségeket, ahol ki kell festeni, s ennek összegét 140 milliárd forintra saccolják.

Korábban az mfor.hu kérdésére válaszolt Gulyás Gergely miniszter, amikor azt mondta: Az egészségügyért felelős miniszter elkészítette felmérését a kormány számára az intézmények - Orbán Viktor miniszterelnök által szorgalmazott - felújításáról, melyben négyzetméterre pontosan állapították meg az elvégzendő munkákat. A festés azért is fontos, mert ahogy elhangzott, addig nem kapnak a kórházak semmi másra pénzt, amíg nem történik meg a kifestés.

Ezért pár kórházban arról érdeklődtünk, történtek-e már műszaki felmérések ez ügyben, kaptak-e tájékoztatást erről az intézmények? A Békés Megyei Kórház gazdasági igazgatója a festésprojekttel kapcsolatos érdeklődésünkre azonnal az Állami Egészségügyi Ellátó Központhoz irányított minket, így természetesen rákérdeztünk náluk, hogy van-e már kórházi listájuk, mely intézményeknél és mikor indul a festés.

Az ÁEEK kommunikációs osztálya válaszában azt írja: a program részletei jelenleg előkészítés alatt állnak, még nincs döntés, hogy pontosan mely kórházakat érinti a felújítás.

A Honvéd Kórház válaszában arról tájékoztatta lapunkat, hogy ugyan fenntartójuk nem az Emberi Erőforrások Minisztériuma, de a festésprojektet illetően mégis forduljunk az EMMI-hez. Hozzátették: a kormány – a honvédelmi tárca éves költségvetési előirányzatából -, az elmúlt években közel 2,6 milliárd forintot fordított különböző fejlesztésekre, felújításokra, de természetesen minden támogatást örömmel fogadnak.

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjától azt a választ kaptuk érdeklődésünkre, hogy az EMMI már kért információkat az egyetemtől a felújításokkal kapcsolatban, s ők minden adatot meg is adtak. Az, hogy milyen nagyságú festésről lenne szó, még nem ismeretes, mert a minisztérium kérése, illetve a felújítási igény nem csak festésről szólna. Arra a kérdésünkre, hogyan értékelik a kifestéssel kapcsolatos munkákat, jól jön-e a klinikának, vagy volna ennél fontosabb dolog is, amire pénzt költ a kormány, azt felelték: „egyetemünk egészségügyi létesítményeinek egy része felújított, vagy a közelmúltban újonnan épített, ennek megfelelően jó állapotú, más része azonban jelentős felújításra szorul."

A TOP-7 legnagyobb adósságot felhalmozó kórház, 2019. december:

  • Honvédkórház 6,4 milliárd forint
  • Péterfy Sándor utcai kórház 4,4 milliárd forint
  • Debreceni Egyetem 3,5 milliárd forint
  • Pécsi Tudományegyetem Klinikái 3,2 forint
  • Békés megyei központi kórház 3 milliárd forint
  • Szegedi Tudományegyetem 2,8 milliárd forint
  • Dél-pesti Centrumkórház 2,5 milliárd forint

Forrás: Magyar Államkincstár

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most az utolsó szalmaszálat is elveheti a magyar kormány Ukrajnától?
Litván Dániel | 2025. november 18. 19:24
Egy hónapja van átvágnia a gordiuszi csomót Ursula von der Leyennek, különben tényleg elfogyhat Ukrajna pénze. Orbán Viktor most tényleg célhoz érhet? Nagyító alatt ezúttal Ukrajna uniós támogatása.
Makro / Külgazdaság Még mindig kétszer nagyobb inflációt érzünk, mint amit a KSH mér
Imre Lőrinc | 2025. november 18. 17:41
Továbbra sem fűződik kamatcsökkentés Varga Mihály nevéhez, a Magyar Nemzeti Bank immár több mint egy éve 6,5 százalékon tartja az irányadó rátát. A jegybankelnök a döntés háttere mellett az amerikai védőpajzsról és a bankokat sújtó terhek megemeléséről is beszélt keddi sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Nem inogtak meg Varga Mihályék, a forint örömére
Imre Lőrinc | 2025. november 18. 14:01
Nem változtatott a Magyar Nemzeti Bank az immár több mint egy éve 6,5 százalékon álló alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Nem vizsgálja a hatóság az Indexet és a Blikket
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 11:34
Bár a médiapiac döntően átalakul, a versenyhivatalt ez nem igazán érdekli.
Makro / Külgazdaság Csökkent az átlag- és a mediánbér július és szeptember között
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 08:37
Alacsonyabb a nettó átlag- és mediánkereset is a júliusinál: utóbbi akkor még 399 ezer forint volt. Igaz, az augusztusi és a tavaly szeptemberi számokhoz képest van emelkedés, amelyről részletesen ír a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Zombi cégek, felpörgő kiva és új Nokia: így adóznak a vállalkozások a jövő évtől
Imre Lőrinc | 2025. november 17. 19:42
Több mint 200 ezer vállalkozást érint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a kormányzat megállapodásából létrejött, 11 pontból álló adócsökkentési csomag, ami jövőre 78-90 milliárd forintot vesz ki az államkasszából, és hagy ott a cégeknél. A sajtóeseményt követő háttérbeszélgetésen azt is megtudtuk, hogy terítéken van-e még a szocho 13-ról 12 százalékra csökkentése.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bekeményített: perelni akar a magyar kormány?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 18:19
Ha kikerülik az Európai Unióban a magyar vétót.
Makro / Külgazdaság Enyhül a feszültség? Közeledik egymáshoz Kína és Németország
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 17:01
Először járt a jelenlegi német kormány egy minisztere Kínában.
Makro / Külgazdaság Mi lehet az amerikai védőpajzs?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 15:04
Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államokban járt, és azt mondják, sok mindent intézett, konkrétumok viszont alig vannak, az igazán fontos megállapodás pedig elmaradt – erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság A kereskedők adtak egy tippet a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 12:17
A kevesebb közteher szerintük jobb lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG